گلایه از روزگار یا از اهل آن؟!!

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
پنجشنبه - 1 فوریه 2018

نويسنده: آصف حیدري

◽️نمی‌دانم از کدام یک بنالم؛ شکوه‌هایم را از روزگار بروز دهم و یا از أهل آن؟! کدام یک را ملامت کنم؟!
برخي آدمها همین‌که دچار غم و اندوه می‌شوند «زمانه و روزگار» را ملامت می‌کنند. اما بعضےها از «أهل زمانه» مي‌نالند.
کدام یک بر صواب‌اند؟!!
ـ این کاملاً درست است که «دنیا » رو به خرابي است، ولي این منصفانه نیست که تنها «روزگار» را مقصر بدانیم؛ بلکه باید پذیرفت که این ما هستیم «زمانه» را به سمت این نابساماني و اوضاع اسفناک سوق می‌دهیم.
اعمال، رفتار و اخلاق… ناشایسته ما، سبب تباهي خود مان قرار گرفته است؛ امروز برخي بدون تشیخص خیر و شر چنان خود را کامل می‌دانند که دیگران را پر پشیزی نمی‌انگارند.
ـ عده‌اي براي ترقي نام و شُهرت، خویش را از کانون اجتماع کناره گرفته‌اند. با گمنانی می‌خواهند نان چربی و نرمی بخورند و از این راه به دین ضربه زنند.
ـ برخي گمان می‌کنند تنها راه درست، در خلوت نشیني و گوشه نشیني است؛ این افراد از مردم کناره گیری می‌کنند و مردم را تحویل نمی‌گیرند و سلام دادن به هر کسي را براي خود یک نوع تحقیر مي‌پندارند!
ـ عدي هم به حدي به خود می‌نازند که اگر کسي به آنان اظهار محبت کند و یا نیکي در حق شان انجام دهد، فکر می‌کنند حتما طرف مقابل نیازمند شان هست!!
ـ این ضرب المثل را بسیار شنیدم: «خواستم ثواب کنم کباب شدم». امروز با چشم سر شاهد این چنین چیزی هستم؛ امروز اگر به کسي لطفي بکني آنرا به «سوء استفاده» معنی می‌کنند.
ـ برخي هم آنقدر مغرور استعدادهاي خود -که در واقع همه اینها مواهب الهي اند- قرار گرفته اند، که اگر کسي بخواهد به آنان نزدیک شود و نیکي در حق شان بکند، آنرا به سوء استفاده تعبیر می‌کنند! اما غافل از آنند که مسلمان واقعي کسی است که نسبت به اطرافیان و دوستانش گمان نیک داشته باشد.
اینکه شخصَ مقابل چه نیتي دارد، فقط « علّام الغیوب » از آن آگاه است و بس!!
ـ نباید با گفتن جمله « سوء استفاده» به شخصي، به وي تهمت زده و اعمال صالحه خویش را بر باد دهیم!
ـ اگر نیکي ي کسي را ( که از روي اخلاص و دل پاک به فکرت است)، به « سوء استفاده » تعبیر کنیم، پس در این صورت اعتمادها سلب میشوند وپیوندها گسسته خواهند شد !!
ـ کسی‌که براي منافع و راحتي خویش، قلب کسي را برنجاند در واقع یک صفت از صفات مؤمن واقعي را که «رِفق باشد» از دست داده است!!
ـنیت هایمان را درست کنیم و به کسي بدون دلیل، پندار بد نکنیم؛ اینکه چه کسي نزد «الله متعال» محبوب‌تر هست، فقط «ذات لایزال» از آن با خبر است و بس!! اعمال مان را با تهمت زدن به اطرافیان مان به دست باد نسپاریم!!!


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۵
برچسب ها: