گلایه‌ای از نمایندگان بلوچ

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - 28 ژانویه 2018

نويسنده: سعید فضل‌اللهی

بعد از واکنش‌های مختلف نسبت به ممانعت از سفر حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به «رمشک»، این سؤال برای بسیاری از مردم پیش آمده که واکنش نمایندگان بلوچ در مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع و به تبع آن “طرح تقسیم استان” چیست؟ این سؤالی‌ست که هر بلوچ باید از منتخب خود در مجلس بپرسد.

مردم انتظار دارند نمایندگان مجلس بر اساس وظایفی همچون ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﺍﺻﻞ ﺁﺯﺍﺩﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺟﺎﻣﻌﻪ و ﺗﺤﻘﯿﻖ ﻭ ﺗﻔﺤﺺ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﻣﻮﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﺻﻞ 76 ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ، به موضوعات حساسی همچون حصر استانی مولانا عبدالحمید (به استثنای تهران و قم) و طرح تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان واکنش نشان داده و به جد پیگیر آن باشند. پیگیری این نوع قضایا از اصلی‌ترین وظایف هر نماینده است و مطلع کردن مردم از آن نیز یک حق است.

با توجه به زمزمه‌های طرح تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان و ممانعت از سفر حضرت شیخ‌الاسلام به رمشک، عواقب اجرای چنین طرحی از هم‌اکنون هویداست. رمشکی که تا چندی پیش بخشی از بلوچستان بوده و مردم آن بلوچ و اهل‌سنت هستند، چه دلیلی دارد از سفر محبوب هر بلوچ و اهل‌سنت به آن‌ سامان ممانعت صورت گیرد؟

نمایندگان بلوچ در مجلس باید از طرح‌هایی همچون تقسیم استان که به دور از خواست مردم طراحی می‌شوند، پرده بردارند و موضع خود را در قبال ممانعت‌ از سفر پیشوای مذهبی اهل‌سنت به خارج از مرزهای استان به‌صورت شفاف و واضح برای مردم بیان کنند.

ممانعت از سفر حضرت شیخ‌الاسلام به رمشک نمونه بارزی از انگیزه طراحان تقسیم بلوچستان و جدایی انداختن بین مردم بلوچ و دلسوزان این مردم رنج‌کشیده است. هر بلوچی که حفظ هویت مذهبی و قومی برایش اهمیت دارد، قطعا مخالف تقسیم موطن خود است.

اگر شخصی به امید شعارهای توسعه و پیشرفت با طرح تقسیم موافق است، به وضعیت مردم جنوب استان کرمان نگاهی بیندازد که چگونه هویت برادران بلوچ ما در آن سوی مرز استان سیستان‌وبلوچستان، د‌ر کرمان، نابود شده و بوی توسعه و پیشرفت هم به مشام‌شان نرسیده است. آن‌هایی که روزی به بهانه توسعه و پیشرفت، طعم تلخ تقسیم و جدایی را از استان پهناور سیستان و بلوچستان چشیدند، ضمن از دست دادن هویت خود، با وضعیتی بسیار اسف‌بار مواجه هستند. شهرها و روستاهایی مانند روستای «پیرخوشاب» نمونه‌های بارزی از عمق محرومیت مردم بلوچ جنوب کرمان است.

ممانعت از سفر برجسته‌ترین شخصیت اهل‌سنت و بلوچ به دیگر استان‌ها دورنمایی از برنامه‌های اجرایی پساتقسیم استان به ما ارائه می‌کند. سکوت نمایندگان بلوچ در مجلس شورای اسلامی به چنین ممانعت‌ها و طرح‌هایی، هرگز قابل قبول نیست.
منبع: سني‌آنلاين


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: