گزیده‌ای از سخنان مولانا عبدالکریم حسین‌پور در مراسم نماز جمعهٔ

دسته: خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
یکشنبه - 4 مارس 2018
گزیده‌ای از سخنان مولانا عبدالکریم حسین‌پور در مراسم نماز جمعهٔ

گزیده‌ای از سخنان مولانا عبدالکریم حسین‌پور مدیریت عین العلوم گُشت در مراسم نماز جمعهٔ دهستان اسفندک سراوان

زمانی که رسول خدا صلى الله علیه وسلم از دنیا رفت، قسمتی از شبه جزیره جزو اسلام نبود، اما امروزه می‌بینیم که هیچ نقطه‌ای در دنیا نیست که در آن صدای اسلام نباشد؛ این نتیجهٔ زحمات خلفای راشدین، صحابه، تابعین و دیگر علمای اسلام در پرتو آیهٔ «لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ كُلِّهِ» است که اسلام ابرقدرت‌ها را مغلوب کرد.
هدف این است که صحابه بعد از رسول خدا صلى الله علیه وسلم زحمت کشیدند و دین را به تابعین رساندند که به ما رسیده است و ما را اهل سنت و جماعت می‌گویند که تابع سنت پیامبر صلى الله علیه وسلم هستیم و به رفتار صحابه عمل می‌کنیم.
دین را صحابه تحویل تابعین دادند و یکی از تابعین امام ابوحنیفه است که دیروز سالروز وفات حضرت امام بود او جزو آیهٔ ﴿وَآخَرِینَ مِنْهُمْ لَمَّا یَلْحَقُوا بِهِمْ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ» است؛ یعنی دیگرانی هستند که هنوز به صحابه نرسیده‌اند؛ لذا از رسول الله صلى الله عليه وسلم پرسیدند این امتی که بعداً می‌آید و خدمت دین را می‌کنند، کیستند؟ حضرت سلمان کنار پیامبر صلى الله عليه وسلم نشسته بود، آن‌حضرت دست را بر او اشاره کرد و گفت: «این قوم اگر علم یا دین به ستارهٔ پروین باشد آن را به دست می‌آورند.»
مؤرخین و علمای گرامی از جمله جلال‌الدین سیوطی شافعی می‌گوید: «اولین کسی که مصداق این آیه است امام ابوحنیفه است.»
امام ابوحنیفه عمل به دین را به وسیله استنباط‌های خود آسان نمود؛ همان‌طور که حضرت عمر رضی ‌الله عنه بعد از شهادت قاریان به حضرت ابوبکر رضی الله عنه پیشنهاد تدوین قرآن را داد که ابوبکر ابتدا قبول نکرد تا اینکه حضرت عمر رضی الله عنه او را قانع کرد که قرآن را جمع کند، امام ابوحنیفه هم همین اقدام را نسبت به فقه انجام داد.
امام ابوحنیفه شخصیتی بود که از نظر تقوا، علم، حدیث‌دانی و… سرآمد روزگار بود و با وجود این تواضع عاجزی و فروتنی، شیوهٔ او بود. حضرت ابن‌مبارک شاگرد او بود که همه‌ بزرگیش را قبول دارند، می‌گوید: به کوفه آمدم گفتم: عالمترین فرد کوفه کیست؟ گفتند: ابوحنیفه. از حدیث‌دان‌ترین، متقی‌ترین، باورع‌ترین و خلاصه هر خصلتی که می‌پرسیدم، جواب می‌دادند: ابوحنیفه.
از ورع امام صاحب این است که باری گوسفندی در کوفه گم شد، امام صاحب از عمر آن پرسید، گفتند هفت سال عمر می‌کند، لذا تا هفت سال گوشت گوسفند نخورد که مبادا از گوشت همان گوسفند باشد.
امروزه یک تا دوسوم مسلمانان پیرو ایشان‌اند و اکثر قوانین کشورهای اسلامی برگرفته از فقه چنین مجتهدی است.
اگر امروزه نمی‌توانیم عمل زیادی انجام دهیم، عمل‌های بسیار آنان را افسانه نپنداریم؛ امام صاحب تا ٤٠ سال با وضوی عشاء نماز صبح را خواند و این تنها او نبود که بگوییم در امام خود غلو می‌کنیم، همهٔ سلف چنین بودند و حتىٰ کسانی بوده‌اند که تا ٥٠ سال چنین نماز خوانده‌اند، امام ابویوسف با وجودی که قاضی القضاة بود و مشغله‌های زیادی داشت، باز هم روزانه ٣٠٠ رکعت نماز می‌خواند.
اگر ما بیشتر به اعمال نیک رو بیاوریم، بیشتر به اعمال خیر سوقمان می‌دهند و اگر گناهی انجام دهیم، به گناهان دیگر بیشتر مایل می‌شویم؛ لذا سعی کنیم تقوا و پرهیزگاری را در وجود خود زنده نگه داریم.
بعد از رسول الله صحابه دین را رها نکردند؛ طوری نباشد که ما بعد از وفات شیخ الحدیث – رحمت الله علیه – راه و مدرسهٔ او را رها کنیم، حضرت شیخ الحدیث شما مردم منطقهٔ اسفندک را بسان برادران خویش می‌دانست.
کسانی که تفنگ برداشته و به راهزنی می‌پردازند، عِرق اسلامی و بلوچیت ندارند، غیرت بلوچی این را تقاضا نمی‌کند و نه اسلام این را می‌پسندد که کسی تفنگی بردارد و راهزنی کند و در خانهٔ مردم وارد شود و زنان و اهل خانه را بترساند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها: