گزارش نشست مدیران مدارس شورای هماهنگی اهل‌سنت استان در عین العلوم گشت

دسته: اخبار , خبر و گزارش , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 17 فوریه 2018

نشست مدیران مدارس علوم دینی اهل سنت سیستان و بلوچستان صبح روز پنج شنبه (28 جمادی الاولی ۱۴۳9 هـ.ق برابر با 26 بهمن ۱۳۹6) در محل مسجد خواجه شهر گشت سراوان برگزار شد.

به گزارش سنت آنلاین، در این نشست علاوه از مدیران و مسؤولان شورای هماهنگی شخصیت‌های؛ هم‌چون شیخ الإسلام مولانا عبدالحمید، مولانا عبدالکریم حسین‌پور دبیر كل شورا، مولانا محمددهقان، مولانا محمدگل کرمزهی، مولانا محمدعثمان قلندرزهی و…، ائمه جمعه و مدیران مدارس دیگر از جمله: عزیزیه انزاء و دارالعلوم زنگیان نیز حضور داشتند.

آغاز این نشست معنوی با قرائت آیاتی چند از قرآن مجید توسط قاری عبدالغفور سیدزاده مسئول بخش قرائت و تجوید عین العلوم گشت همراه بود. مولانا عبدالکریم حسین‌پور دبیرکل شورای هماهنگی مدارس علوم دینی اهل‌سنت و مدیریت محترم عین العلوم گشت به مهمانان خیر مقدم گفت.

سپس حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید ریاست محترم شورای هماهنگی، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره‌ی حضرت مولانا سید عبدالواحد گشتی و مولانا سیدمحمدیوسف حسین‌پور و سایر علما از دست رفته، تصریح کرد: اساتید گشت احساس نکند که بعد از درگذشت مولانا حسین‌پور تنها هستند، بلکه تمام مردم و مدارس و علما در سطح استان حامی آنان هستند.

ریاست محترم شورای هماهنگی مدارس علوم دینی، وظیفه علماء را نسبت به مردم خطیر توصیف کرد و گفت: رسالت و مسؤلیت علما نسبت به مردم سنگین‌تر است؛ چون ایشان با مسائل و رسالت آشنا هستند. باید بر این رسالت‌مان حامی و بیدارگر باشیم؛ زیرا بعد از پیامبر اسلام پیامبری مبعوث نمی‌شود، و هدایت و اصلاح امت بر عهده من و شماست.
امروز ملت‌ها با عذاب قحط‌سالی، تفرقه و … می‌سوزند و این عذاب‌ها به علت گناهان است، اگر این قوم با زلزله، طاعون و… هلاک ‌شوند علما باید جواب‌گو باشند.

بزرگ‌عالم اهل‌سنت ایران در ادامه سخنانش تصریح کرد: گاهی انسان از وظیفه خود فاصله می‌گیرد، احساس وظیفه نمی‌نماید البته این برداشت بنده است که وظیفه علماء تنها با تدریس، امامت و… ادا نمی‌گردد و باید در مدارس فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر پیاده شود. ما باید دردمند باشیم و احساس مسئولیت کنیم، گاهی انسان چنان از وظیفه فاصله می‌گیرد که احساس درد نمی‌کنند. این را بدانیم که گناهان جدیدی دارد می‌آید، حزب شیطان دارند هزینه می‌کنند و ماهواره تبلیغ می‌کند تا فرهنگ غرب را پیاده کند و… .

مدیریت محترم دارالعلوم زاهدان تاکید کرد: علما باید ذاکر، عامل و پایبند شریعت باشد؛ زیرا نگاه مردم به نماز، تقوا و عمل علما است. بعضی از علما باعث گمراهی و بعضی از علماء عملشان باعث هدایت می‌شود. تا ما باالله و رسول الله بوسیله‌ی شریعت ارتباط نداشته باشیم، زندگی و حیات ما بی‌معنا است. علما باید شب‌بیداری کنند، مردم خواب‌اند که علما بیدار هستند. ما باید در خود تغییر بیاوریم، معلوم نیست فرصت کی از دست ما گرفته می‌شود؛ همان‌طور که اجر علما زیاد است، گرفت آن‌ها هم سخت است.

مولانا عبدالحمید در فراز از سخنانش تاکید داشت:‌ در مدرسه به تعلیم و تربیت طلاب اهمیت داده شود؛ زیرا این‌ها رهبران آینده جامعه هستند، از این مدرسه‌ها مدرس، مفتی، داعی و بیدارگر بیرون بیایند تا عمل و هدایت شما را به جهان برساند. نباید از این مدارس انسان‌ها لاابالی خارج شود، ما نمی‌گویم که همه طلاب خوب در می‌آیند البته باید اکثریت خوب در بیایند و از این مدارس شخصیاتی هم‌چون: مولانا محمدیوسف، مولانا عبدالعزیز، مولانا محمد عمر سربازی و مولانا ساداتی تربیت شود. در مدارس نباید گناه، بی‌نمازی و سستی طلاب را تحمل کنیم. موفقیت مولانا حسین‌پور به‌خاطر این بود که زندگی خود و فرزندانش را رها کرده و کل وقتش صرف تدریس، تزکیه و تعلیم بود.

مولانا عبدالصمد ساداتی امام جمعه اهل‌سنت سراوان از سخنرانان نشست مدیران مدارس شورای هماهنگی اهل‌سنت استان بود. وی طی سخنانی مختصر، وظیفه علماء را تعلیم و تربیت فرزندان مسلمین عنوان کرد و تصریح کرد: خداوند متعال تعلیم و تربیت فرزندان مسلیمن را بر عهده من و شما نهاده است و در واقع تعلیم و تربیت وظیفه انبیاء الهی بوده است که خداوند متعال من و شما را برای آن برگزیده است. ما باید با عمل پیشروی داشته باشیم نه با تبلیغات و شعار.

مفتی محمدقاسم قاسمی طی سخنانی کوتاه در این نشست معنوی به بیان اهمیت نماز و پایبندی آن تاکید کرد و گفت: حضرت عمر رضی الله عنه در مورد نماز بخش نامه صادر کرد:‌ إن أهم أمركم عندي الصلاة فمن حفظها وحافظ عليها حفظ دينه ومن ضيعها فهو لما سواها أضيع. حضرت مفتی رشید احمد لدهیانوی فرمودند: ام النصایح این است که قبل اقامه نماز به مسجد برویم.

در بخش دوم نشست مدیران مدارس استماع بازرسان شورا توسط حافظ عبدالقهار میربلوچ‌زهی بود. در این گزارش به بازرسی «مقدار خواندگی کتاب‌های درسی»، «اخلاق و اداب اسلامی طلاب»، «نظافت محیط مدارس» و «برنامه‌ اجرای مقرارت شورای هماهنگی» اشاره شد.
بخش سوم این نشست در مورد اوضاع اجتماعی شهرهای استان اختصاص یافت که از هر شهر نماینده‌ی اوضاع اجتماعی شهر را با فرازها و فرودهایش گزارش داد.
در بخش چهارم تغییر برنامه درسی تصویب شد و همچنین تاریخ برگزاری امتحانات نهائی شورا و برگزاری مراسم‌های ختم بخاری مشخص شد. آغاز امتحان نهائی شورا از 13 رجب الی 22 رجب معین گردید.

ناگفته نماند که پایان بخش این نشست همراه بود با دعاهای پرسوز و گداز حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید و پذیرائی.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷
برچسب ها: