گزارشی از نشست مشورتی علمای سراوانِ بزرگ

دسته: اهل سنت ایران , خبر و گزارش , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 10 مارس 2018
گزارشی از نشست مشورتی علمای سراوانِ بزرگ

نشست مشورتی علمای شهرستانهای سراوان، سیب و سوران و مهرستان عصر روز پنجشنبه (١٧/ ١٢/ ١٣٩٦) با حضور حداکثری علمای این سه شهرستان در محل مدرسه دارالعلوم اسلامیه جالق برگزار گردید.

به گزارش سنت آنلاین، در این نشست که علمایی همچون مولانا عبدالحمید جهاندیده، مولانا محمّد دهقان، مولانا عبدالکریم حسین‌پور و… حضور داشتند، مولانا عبدالغنی بدری معاونت آموزشی دارالعلوم زاهدان، مولانا عبدالرشید شه‌بخش امام جمعه اهل‌سنت زابل، مولانا مفتی عبدالرحمٰن مدیر مدرسه حضرت یاسر لوتک و مهمانانی دیگر نیز حضور بهم رسانیده بودند.

گزیده‌ای از سخنان علمای این نشست:

مولانا محمّد دهقان:
همیشه علما خود را وارث انبیا قرار می‌دهند؛ در انبیا چه چیزی دیده شده است که علما وارثان آن‌ها گفته می‌شوند، اگر علما به آن صفات متصف نشوند وارث انبیا گفته نمی‌شوند. دو صفت در انبیا به طور کامل دیده می‌شود: یکی کمال علمی؛ دومی: کمال عملی. علم انبیا از علومی است که عطا شده الله تعالیٰ است، وهبی است کسبی نیست، در انبیا کمال عملی موجود بود، در وراثت باید عمل دیده شود تا وارث انبیا گفته شود. علمای عامل نمونه و الگوی تمام مخلوق‌اند، چشم تمام مردم بر علماست باید در عمل زهد و تقوا دیده شود، اگر در علما تمع باشد او قدر و منزلت نخواهد داشت برای عالم استغنا لازم است که طمع بر مال مردم نداشته باشد اگر برای کمک مدرسه دینی می‌رود خود را نزد اغنیاء ذلیل نکند.
حضرت مفتی رشیداحمد می‌فرمود: آن‌چه علما را نزد مردم ذلیل و خوار می‌کند این است که تکیه و امید بر دیگران می‌کند. شیخ سعید حلبی در مسجد درس می‌داد و پایش بنا بر سببی دراز بود، استاندار برایش هدایایی فرستاد، گفت آن‌که پایش را دراز می‌کند دستش را دراز نمی‌کند. ضعف امروز علما این است که افرادی همچون شیخ سعید حلبی ندارند.
علما باید به سنت‌ها و مستحبات پایبند باشند، اگر عالم مستحب و سنت را رها کند دیگران فرض را ترک می‌کنند. علما باید شب‌خیز باشند؛ زیرا آن چیزی که الله تعالی به بندگان خاص خود عطا کرده به خاطر شب‌بیداری بوده است.

مولانا عبدالحکیم سیدزاده: علمای مکتب دیوبند از مولانا قاسم نانوتوی گرفته تا زمان شیخ الحدیث مولانا محمّد یوسف حسین‌پور هیچکدام درباری نبوده‌اند و امروزه هم الگوی ما و شما در این‌باره شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید است. اسلاف ما استغنا داشته‌اند؛ شیخ الحدیث همیشه می‌فرمود: من هیچگاه برای امور شخصی خود پیش دولتی‌ها نرفته‌ام، البته برای مردم سفارش کرده‌ام.

مولوی عبدالناصر محمدی ارائه شد، باری خدمت شیخ الحدیث رحمه‌الله رسیدیم پرسید چه‌قدر فعالیت دارید؟ گفتم تبلیغی نبود که الان هست مدرسه و مکتب نبود که الان هست. حضرت فرمود: بازهم نسبت به گذشته پنجاه سال عقبیم.

مولانا مفتی ضیاءالرحمان محمدی: شیخ الحدیث پشتوانه و کوهی بود که کسی در مقابلش قد عَلَم نمی‌کرد.

مولانا عبدالغنی بدری: جا دارد یادی کنیم از بنیانگذار این نشست حضرت شیخ الحدیث – رحمه الله -، دعا می‌کنم که: اللهم لا تفتنا بعده/ خداوندا! بعد از ایشان ما را دچار فتنه نگردان.
اختلاف همیشه هست ولی تحمل هم‌دیگر خصوصیت اهل علم است.
بعد از ولا تنازعوا، واصبروا آمده که صبر بعد از مصیبت نیست، تحمل همدیگر است، بعد از اختلاف سلیقه‌ها باید تحمل داشته باشیم و مقصد را نگاه کنیم.
کمال علمی و کمال عملی لازمه پیشرفت کار است. امام ندوی می‌گوید: توطئه از صدر اسلام بوده است یکی از طریق شبهات که کمال علمی لازم است و یکی از طریق شهوات که کمال عملی لازم است.
برای علما جامعیت لازم است متأسفانه اگر کسی به طرف تصوف می‌رود دیگران را رد می‌کند، تبلیغی می‌شود هم همین‌طور، مجاهد می‌شود همین‌طور… پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم بزرگترین مربی و مصلح است فقط کار تبلیغ نباشد، فقط تدریس نباشد، باید جهاد در قلب علما ما باشد، باید تدریس و تبلیغ در علمای ما باشد.
تزکیه با قرآن مجید باشد که سوره مکی توحید است و اعتقاد به قیامت بعد از تفسیر قرآن توسط پیامبر صلی‌الله‌علی‌وسلم وظیفه ما تفکر است.

مولانا عبدالرشید شه‌بخش: تبحر، علم و مهارت علمای هند زیاد بود و در راستای تزکیه فکرمند بودند و شما بلندگوی همان علما هستید.

در این نشست همچنین مولانا عبدالحکیم اربابی، مولوی ابراهیم سیدزاده، مولوی عبدالله کرد، حافظ اسحاق محمّدی و… گزارشهایی از مناطق خویش ارائه دادند.
در این نشست که برای اوّلین بار بعد از درگذشت حضرت شیخ الحدیث مولانا سید محمّد یوسف حسین‌پور – رحمه الله تعالى- بنیانگذار و مدیر اوّلِ آن برگزار می‌شد، ریاست آن به عهده شورایی متشکل از علمای ذیل گذاشته شد: ١. مولانا محمّد دهقان، ٢. مولانا عبدالصمد ساداتی، ٣. مولانا عبدالحمید جهاندیده، ٤. مولانا عبدالکریم حسین‌پور، ٥. مولانا عبدالحکیم اربابی، ٦. مولانا یارمحمد امراء، ٧. مولانا مجیب الرحمٰن رئیسی، ٨. مولانا ملک‌محمّد بم‌پشتی، ٩. مولانا احمد سپاهی.

پایان‌بخش این نشست دعاهای دلسوزانه مولانا محمّد دهقان بود.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: