گزارشی از نشستی صمیمی با مدیران کل صدا و سیما و فرهنگ و ارشاد استان

دسته: اخبار , خبر و گزارش , ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - 23 ژانویه 2018

مدیران کل‌ صدا و سیما و فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان بعد از ظهر دوشنبه (٢/ ١١/ ١٣٩٦) با مدیریت محترم عین العلوم گشت، اساتید، فرهنگیان، نویسندگان، طلاب و عموم مردم شهر گشت در مسجد خواجه دیدار کردند.

به گزارش سنت‌آنلاین، آغاز این نشست صمیمی با آوای ملکوتی کلام الهی توسط قاری عبدالغفور سیدزاده، مسؤول شبعه تجوید و قرائت عین العلوم همراه بود و در ادامه مدیریت محترم عین العلوم گشت با اشعاری ادیبانه به مهمانان خیر مقدم گفت و در اشعار خود به زبان بلوچی بر حفظ فرهنگ اصیل اسلامی و برنامه‌های وحدت‌آفرین تأکید کرد.

مهندس بزرگزاده معاون فرماندار سراوان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطرهٔ پیر فرزانهٔ شهر علم و ادب؛ حضرت شیخ الحدیث مولانا محمّد یوسف حسین‌پور، تصریح کرد: شهر گشت با قبرستان تاریخی و سنگ‌نگاره‌ها و چمشه نمکی یکی از شهرهای قدیمی و متمدن منطقه است و ام المدارس در این همین شهر واقع شده است. انسانهای با استعدادی در شهر گشت وجود دارد، دو سال قبل همایشی را به عنوان تجلیل از نخبگان این شهر برگزار کرده بودیم که در آن برای معرفی کردن نخبگان واقعی وقت کم آوریم.

حاجی جلال حسین‌بر رئیس شورای اسلامی شهر گشت طی سخنانی کوتاه خواستار ”اشتغال‌زائی“ بیکاران و ”مشکل‌زدایی“ مردم از مسئولان ذی‌ربط شد.

در ادامهٔ این نشست آقای محمد عظیم حسین‌بر به نمایندگی از فرهینگان و اهالی قلم به ایراد سخن پرداخت و گفت: جمعیت شهر گشت و با حومه به ۱۰ هزار می‌رسد و کتابخانهٔ عمومی ندارد تا تمام اقشار بتوانند از آن استفاده کنند، مهمترین دغدغه در تألیف و ترجمه، تنگ‌نظریهایی است که منِ نویسنده را از نوشتهٔ خودم پیشمان می‌کند، در برخی از موارد نیز سلیقه‌ای عمل می‌شود. در مورد صدور مجوز کتاب‌ها در دولت روحانی یک ماه طول می‌کشد؛ متأسفانه برای برخی از استان‌ها؛ هم‌چون سیستان و بلوچستان و کردستان و خراسان به هشت و نه ماه می‌رسد. در برخی از موارد به نویسنده دستور می‌رسد که مطالبی از کتاب را حذف یا اضافه کند؛ در حالی که وقتی بر کتاب نوشته می‌شود ”ویژه اهل‌سنت“، مخصوص اهل‌سنت است، چه نیازی است که مطلبی حذف یا اضافه شود. دیگر اینکه چرا کتابهایی که زردتشتیان می‌نویسند ”ویژه زرتشت“ افزوده نمی‌شود؟

مولانا عبدالحکیم سیدزاده، معاونت آموزشی مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت سخنران دیگر این نشست دوستانه بود که در آغاز سخنانش، مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت را اولین مدرسه و ام المدارس استان عنوان کرد و گفت: این مدرسه دومین مدرسه در استان از لحاظ جمعیت است که در گذشته مقام نخست را داشته است. در این مدرسه، حضرت شیخ الحدیث کتابخانه‌ای را احداث کرده‌اند با ٤٠ هزار کتاب که فاقد امکانات روز است و حمایت مدیریت کل فرهنگ و ارشاد را می‌طلبد. اوّلین تألیف در استان از این مدرسه دینی با قلم حضرت مولانا عبدالواحد سیدزاده در زمینه اعتقاد اسلامی با کتاب ”احسن المقصود فی توحید معبود“ بوده است. شیخ الحدیث مولانا حسین‌پور سلسلهٔ تالیف و تصنیف را با ترجمه شرح بخاری، انوار الباری، معارف القرآن، مواد مخدر از دیدگاه فقه اسلام و… ادامه داده است.
ایشان در ادامهٔ سخنانش یادآور شد: استان پهناور سیستان و بلوچستان از نبود چاپخانه رنج می‌برد و بعضاً برای چاپ کتاب به قم و تهران روی می‌آورند و در این میان با خیانتهایی مواجه می‌شوند و نویسندگان، به علت بعد مسافت نمی‌توانند حقوق خود را از آنان استیفا نمایند.
مولانا سیدزاده همچنین از رسانهٔ ملی خواستار افزایش سهم قوم بلوچ و تحت پوشش قرار دادن مراسم مذهبی اهل سنت استان شد.

مهندس مسگرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان طی سخنای کوتاه سراوان و شهر گشت را مایهٔ مباهات دانست و در ادامه به فعالیت‌های اداره فرهنگ و ارشاد در زمینه‌های فرهنگی پرداخت و گفت: بزرگترین نمایشگاه کتاب استانی در شهرستان زاهدان با مبلغ ٧٠٠ ملییون تومان بن کتاب به طلاب و دانش‌آموزان برگزار می‌شود و در صددیم سه نمایشگاه دیگر در استان نیز دایر کنیم. خوشبختانه در استان بیش از 50 انتشارات وجود دارد. در آینده نه چندان دور در این همین شهر گشت با همکاری شهردار کتابخانهٔ عمومی احداث خواهد شد. نویسندگان مشکلات حوزهٔ چاپ و نشر را با بنده در میان بگذارند و بنده پیگری می‌کنم.
ايشان همچنین اظهار امیدواری کرد که در سال آینده بتوانیم همایش بزرگداشت حضرت شیخ الحدیث – رحمه الله تعالى – را در سطح گسترده‌ای برگزار نماییم.

مهندس کردستانی مدیر کل صدا و سیمای استان نیز كه آخرين سخنران اين مراسم بود، اظهار داشت: یک زمانی شاید گُشت مطرح نشده بود، اما عالمی دینی توانست حوزه و مسجدی را بر پایهٔ اخلاص و تقوا بنا کند که در آن شیخ الحدیث مولوی محمدیوسف حسین‌پور به عنوان مفاخر علمی شناخته شود.
مدیر کل صدا و سیمای سیستان و بلوچستان در فرازی از سخنانش مژدهٔ ساخت مستند شخصیت حضرت شیخ الحدیث را داد که مراحل پایانی خود را می‌گذراند.
ایشان همچنین خطاب به علما و طلاب تصریح کرد: هر یکی از ما دارای یک رسانه است، رسانهٔ ما صدا و سیما و رسانه شما منبر و مدرسه و هدف همه من و شما همان اخلاق است. در این حوزه علمیه هر یک از ما باید چون مولانا حسین‌پور – رحمه الله- باشد در اخلاق، سیاسیت و هوشیاری و….
مهندس کردستانی همچنین آمادگی صدا و سیمای استان را جهت پخش مراسم دینی اعلان کرد و خواستار حضور علمای اهل سنت در صدا و سیما شد تا بتوانند مطالب و احکام دین را از این طریق بیان نمایند.

در پایان این دیدار از برخی نویسندگان، شعرا و هنرمندان شهر گُشت با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶
برچسب ها: