گامی مثبت و آرام به سوی تعلیم و تربیت

دسته: اخلاق و تربیت , باشگاه اندیشه
بدون دیدگاه
دوشنبه - 6 ژوئن 2016

talim quran 300x185 - گامی مثبت و آرام به سوی تعلیم و تربیتزندگي هر ملت و قوم وابسته به دانش، تعليم و تربيت است و هر چه تعليم و تربيت فراگير باشد، بهتر و لازم است که تعدادي محصل باهوش و تيزهوش به تحصيلات عالي و تخصصي سنتي و روز بروند؛ چون رشد و بالندگي هر جامعه به کارشناس خبره بستگي دارد و ضروري است پايه‌ي اين عزيزان از نظر عقيدتي، عملي و اخلاقي قوي باشد. بهترين زمان يادگيري، آموزش و پرورش زمان کودکي است.

خشت اوّل چون نهد معمار کج /∗/ تا ثريا مي‌رود ديوار کج

اقوام و ملل براي استحکامِ پايه، بنياد، اساس و فنداسيونِ جامعه، فکر چاره‌سازي و برنامه‌ريزي مي‌کنند تا ساختمانِ علمي و فکري، عقلي و عقيدتي ضد زلزله‌ي انحراف، اعتياد، ارتداد، الحاد و ضد زلزله دين گريزي و اسلام ستيزي باشد. نياز بسيار شديد است که علماي محترم؛ آگاه، فکرمند، دورانديش و واقعيت‌گرا بوده به طور آرامي گامي مثبت علمي و فرهنگي در اسرع وقت در منطقه بردارند.

لازم است علماي دلسوز در هر مسجد انتظام تعليم روخواني و روانخواني و آموزش تجويد با کمک قاعده نوراني، انتظام حفظ کلام الله مجيد، حفظ دعاهاي مسنون، آموزش عقايد و احکام ضروري به زبان محلي و عملي هم براي پسران توسط آقايان و هم براي دختران مدارس ابتدايي توسط خانم‌ها داشته باشند تا وقتي که اين دانش آموزان پسر و دختر وارد دانشگاه‌هاي کشور شدند، تا حدي آبروي ملت را حفظ کنند و مراکز تعليمي، تربيتي و اداري را در دست گيرند.

هم‌چنين به فکر علوم ديني بزرگسالان باشند؛ همه‌ي زنان و مردان نماز، حفظ ده سوره، حفظ التحيات، درود شريف، دعاي قنوت، عقايد و احکام ضروري را به زبان محلي و عملي ياد گيرند.

علماي محترم بعد از نمازهاي فجر و مغرب در مساجد درس تفسير قرآن کريم و توضيح حديث شريف داشته باشند؛ تفاسيري مانند روح المعاني و حتىٰ تفسير کبير فخر رازي و شروح حديث هم‌چون فتح الباري و عمدة القاري را با دقت مطالعه و خلاصه را به زبان ساده‌ي عاميانه به مردم بازگو کنند..

الحمد لله اين برنامه‌ي تعليمي براي کودکان دختر و پسر، در برخي مناطق خوب جواب داده است تا جايي که صدها دانش آموز جذب مکاتب قرآني شده و در هر مسجد حداقل چهار دانش آموز وجود دارد که توانايي امامت را دارند و بسياري ده – بيست جزء از قرآن کريم خوب حفظ کرده‌اند و در رمضان، بسياري از اين دانش آموزان و دانشجويان امامت تراويح را به عهده گرفته و قرآن را در نماز تلاوت کرده‌اند.

اين قوم، با استعداد است؛ اگر استعداد در امر مفيد استفاده شود، جامعه به سوي رشد حرکت مي‌کند. پايان سخن را به علامه سيد ابوالحسن ندوي واگذار مي‌کنيم که مي‌فرمايد: «مسلمانان شعار مي‌دهند، فرياد مي‌کشند، همايش برگزار مي‌کنند، هياهو به راه مي‌اندازند، اما نمي‌توانند با سکوت و بدون سر و صدا براي آموزش فرزندانشان برنامه‌ريزي کنند؛ اين يک نسل‌کشي است که خود مسلمان براي آن کمر بسته است و نه تنها يک انحراف ملي، فرهنگي، اجتماعي و ديني است، بلکه در آينده منجر به ارتداد و بي‌ديني خواهد شد و مسلمان از آن بي‌خبر است.»

نويسنده: مرکز علوم قرآني با اندکي تصرف


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱۸
برچسب ها: