مولانا گرگيج در واکنش به تحريف سخنان مولانا عبدالحميد:کساني که سخنان مولانا عبدالحميد را تحريف کردند مغرض و خَنّاس بودند

دسته: خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 2 دسامبر 2017

مولانا محمدحسين گرگيج با انتقاد از ساخت کليپ جعلي از سخنان اخير مولانا عبدالحميد در خصوص زلزله کرمانشاه، اين افراد را خناس و مغرض دانستند و از موضع گيري علماي کردستان نيز اظهار خرسندي نمودند.

به گزارش پايگاه خبري دفتر شيخ التفسير مولانا گرگيج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر در بخشي از خطبه‌هاي جمعه (10 آذر 96) شهرستان آزادشهر اظهار داشتند: سخنراني مولانا عبدالحميد در خصوص زلزله اخير کرمانشاه، عمومي بود و از همگان خواستند تا به خدا رجوع کنند و خود را نيز از اين مساله مبرا و مستثني ندانستند، افراد مغرضي که سخنان مولانا عبدالحميد را با قطع و بريد و ساخت کليپ، تحريف کردند يا مغرض و خَنّاس بودند و يا اين که از آيات و احاديث آگاهي نداشتند.

ايشان با استناد به آيات الهي و احاديث در خصوص حوادث طبيعي دنيا تصريح کردند: حوادثي که در دنيا رخ مي‌دهند براي کفار، عذاب و براي مومنين آزمايش هستند، در هنگام وقوع حوادث طبيعي باورها بر دو نوع هستند؛ گروهي آن را از سوي خداوند مي‌دانند و گروهي اين اتفاقات را به تغييرات طبيعت ربط مي‌دهند.

مدير دارالعلوم فاروقيه گاليکش افزودند: برخي، زلزله را مربوط به فعال شدن گُسل‌ها مي‌دانند که اين نظريه از لحاظ علمي صحيح است اما اين گسل‌ها با قدرت خداوند متعال فعال مي‌شوند، اگر اتومبيلي، فردي را زير گرفت نمي‌توان راننده‌اش را آزاد گذاشت و اتومبيل را توقيف کرد؛ زيرا آن اتومبيل به اراده راننده به حرکت درآمده است.

عالم سرشناس اهل سنت کشور در ادامه تاکيد کردند: گُسل‌ها و تغييرات طبيعت در اختيار الله ذوالجلال هستند و به اسباب ظاهري و اعمال انسان‌ها نيز مربوط مي‌شوند، (ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ) بنده هفته گذشته مومناني را که در زلزله اخير کرمانشاه جان باختند شهيد دانستم.

مولانا گرگيج ضمن اظهار خرسندي از مواضع علماي کردستان و دفاع از مولانا عبدالحميد خاطرنشان ساختند: برخي افراد هنگام مشاهده اين کليپ ساختگي عجولانه اظهار نظر کردند، الحمدلله پيش از موضع‌گيري ما در اين خصوص، علماي برجسته، ائمه جمعه و روشنفکران کردستان و نمايندگان مجلس در مقابل اين کليپ تحريفي موضع گرفتند.

وحدت با وجود تبعيض و ترويج يک مذهب محقق نمي‌شود

استاد تفسير دارالعلوم فاروقيه گاليکش در فراز ديگري از اظهارات‌شان با اشاره به آغاز هفته وحدت گفتند: ما زماني به وحدت حقيقي خواهيم رسيد که يک‌ديگر را تکفير نکنيم و درصدد نابودي هم ديگر نباشيم، وقتي يک کشور اسلامي هم پيمان يک ابر قدرت باشد و از آن سو، يک کشور اسلامي ديگر متحد ابر قدرت ديگري باشد و مقابل هم قرار گيرند وحدت واقعي شکل نخواهد گرفت.

عضو مجمع فقهي اهل سنت ايران تاکيد کردند: ما بايد دست به دست هم ديگر بدهيم و دشمنان اسلام را طرد کنيم، در عراق براي مقابله با گروهي که دچار انحراف شده بود رهبري مسلمانان بر عهده امريکا بود که نبايد سران کشورهاي اسلامي چنين مساله‌اي را مي پذيرفتند؛ زيرا مسلمانان ضعيف نيستند بلکه جمعيت بسيار چشمگيري دارند، قرار گرفتن کشورهاي اسلامي در کنار ابر قدرت‌ها، ضعف بسيار بزرگي براي مسلمانان به شمار مي‌رود.

خطيب جمعه اهل سنت آزادشهر با بيان اينکه “وحدت با وجود تبعيض و ترويج يک مذهب محقق نمي‌شود” بيان داشتند: اگر گروهي بخواهند سُني حنفي و يا شافعي را در جامعه ترويج دهند و يا گروهي بخواهند شيعه اثنا عشري را اشاعه کنند در اين صورت وحدت امکان‌پذير نخواهد بود.

شيخ التفسير مولانا گرگيج در بخش نخست خطبه‌هاي امروز با بيان اينکه “دايره اهل بيت پيامبر صلي الله عليه وسلم منحصر به چند نفر نيست”  تلقين و تحميل باور يک قشر از مسلمانان و تشکيل کنفرانس‌ها در اين زمينه را نادرست خواندند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: