پيامبر با ديد و نگاه عدالت اسلامي؛ وحدت عملي را تحقق بخشيدند

دسته: خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 2 دسامبر 2017

مولانا سيد عبدالصمد ساداتي، با بيان اينکه وحدت امت؛ فريضه‌اي اسلامي است و پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم؛ وحدت اسلامي را به طور کامل و جامع تحقق بخشيدند، همبستگي امت اسلامي بر مبناي عدالت در حکم و اعتدال در روش را امکانپذير بيان کردند.

امام جمعه اهل سنت سراوان در بخش نخست خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته سراوان با اشاره به اينکه ” الله تعالي منهج و سيره رسول الله صلي الله عليه و آله وسلم را به عنوان اسوه جامع فضائل اعمال و محاسن اخلاق کامل در تمام امور زندگي معرفي نمود‌ اند ” اظهار داشتند:  وحدت و همبستگي امت فريضه‌اي اسلامي و مبناي آن عدالت در حکم و اعتدال در روش و امورات است که هيچگونه تبعيضي در آن وجود ندارد.

مولانا ساداتي تصريح کردند: رسول الله صلي الله عليه و آله وسلم در جهت برقراري وحدت به طور عملي اقدام فرمودند؛ چنانکه در بين مسلمانان زيد بن حارثه رضي الله عنه را فرمانده سپاه اسلام، بلال حبشي رضي الله عنه را موذن ويژه قرار مي‌دهند و از سلمان فارسي رضي الله عنه تجليل مي‌نمايد و با تبعيض‌هاي قومي و نژادي مبارزه مي‌کند؛ شايستگي و ارزش‌ها را ملاک منصب‌ها و موقعيت‌هاي اجتماعي قرار مي‌دهد.

خطيب جمعه اهل سنت سراوان خاطرنشان ساختند: پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم به طور عملي و آشکار اعلام مي‌فرمايد کسي بر ديگري از نظر نژاد و قوميت و رنگ برتري ندارد مگر با شايستگي که ملاک آن تقوي و پرهيزکاري است، آن حضرت صلي الله عليه و آله وسلم با ديد و نگاه عدالت اسلامي؛ وحدت امت اسلامي را بنا مي‌نهند.

مولانا ساداتي ابراز داشتند: با دوري از تعصبات گوناگون قومي و نژادي و با احترام به مقدسات اسلامي و باورهاي ديني و تحمل نظرات ديگران و مدارا با پيروان همه مذاهب؛ تحقق وحدت اسلامي در عمل امکانپذير است.

مدير حوزه علميه دارالعلوم سراوان بيان کردند: نبي مکرم اسلام صلي الله عليه و آله وسلم با نفي تعصبات قومي و نژادي و با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود جامعه نقش موثر و سازنده براي تحقق وحدت و همبستگي اسلامي با حمايت از اقشار محروم و ستم‌ديده جامعه، گذشت و سعه صدر با در نظر گرفتن مصالح عمومي امت؛ وحدت اسلامي را به طور کامل و جامع تحقق بخشيدند.

ايشان افزودند: پيروزي مسلمانان و گسترش اسلام در بهترين مقطع تاريخ خلافت راشده، در پرتو همبستگي و وحدت بود.

تحريف سخنان شيخ الاسلام مولانا عبدالحميد با هدف ايجاد تفرقه و بدبيني حرکتي زشت و قبيح است

مولانا سيد عبدالصمد ساداتي در فرازي از سخنان با بيان اينکه شيخ الاسلام مولانا عبدالحميد؛ داعي وحدت بين اقوام و مذاهب است، تحريف و قطع و بريد سخنان خيرخواهانه شيخ الاسلام مولانا عبدالحميد با هدف بدبيني، ايجاد تفرقه و تخريب شخصيت ايشان را حرکتي زشت و قبيح خواندند.

خطيب جمعه اهل سنت سراوان گفتند: تلاش افراد مغرض و تفرقه‌انداز با تحريف و قطع و بريد سخنان شيخ الاسلام مولانا عبدالحميد با هدف بدبيني و ايجاد تفرقه و تخريب شخصيت مورد وثوق و اعتماد مردم؛ حرکتي زشت و قبيح است.

مولانا ساداتي تصريح کردند: برداشت نادرست و مغرضانه از سخنان خيرخواهانه و سراسر معنويت مولانا عبدالحميد و ترغيب ايشان به توبه، تقرب و توجه الي الله؛ توصيه‌اي براي عموم مردم بود، اما بدخواهان و کساني‌که درون آن‌ها آلوده است؛ دنبال تحريف و تقطيع سخنان حق براي ايجاد تخريب و بدبيني بين اقوام به دنبال بهره برداري سوء هستند و اين بار اول نيست بلکه بدخواهان بارها متوسل به چنين شيوه‌هايي شده‌اند.

امام جمعه اهل سنت سراوان افزودند: مولانا شخصيتي مورد وثوق، داعي وحدت بين اقوام و مذاهب و از مناديان راستين وحدت براساس عدالت اسلامي هستند و هيچگاه نسبت به قوم يا مذهبي توهين و يا سخنان تحقيرآميز شنيده نشده و همواره راه اعتدال را توصيه نموده‌اند.

گروگان‌گيري عملي زشت و ناجوانمردانه است

مولانا ساداتي همچنين در سخناني با بيان اينکه گروگانگيري عملي زشت و ناجوانمردانه است، گفتند: عمل زشت گروگانگيري مولوي فضل الرحمن فرزند گرامي مولانا محمدعثمان حفظه الله امام جمعه متحرم و مدير مدرسه ديني مدينه العلوم با رفتار خشونت‌آميز تحت هر عنوان که باشد حرکتي بسيار زشت و قبيح و ناجوانمردانه است.

ايشان خاطرنشان ساختند: گروگان‌گيري از زشت‌ترين پديده‌ها است و بدتر از آن اين‌گونه رفتار با معلم و مدرس قرآن و حديث نبوي که زندگي خود را براي دين و تدريس علوم ديني براي جامعه وقف کرده است در واقع توهين به قرآن و حديث و زير پا گذاشتن فضايل اخلاقي است.

امام جمعه اهل سنت سراوان توصيه نمودند: چنانچه کسي بر ديگري حقي يا طلبي داشته باشد بايد از طريق قانوني يا ريش سفيدي و مصالحت و گفت‌وگو حل و فصل شود.

منبع: كانال رسمي مولانا ساداتي


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶
برچسب ها: