ويژگي‌هاي شفاف سيره نبوي

دسته: ائمه و مشاهیر , شخصیات , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 25 نوامبر 2017

نويسنده: یاسر سابکزئی

سیره نبوی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که بعد از بررسی آن انسان با تاریخ آشنا می‌شود و عقل و روان انسان را جلا می‌بخشد.

بررسی ویژگی‌های سیره نبوی برای هر دعوتگر و مصلح لازم می‌باشد؛ زیرا سیره نبوی قویترین دژ در مقابل طوفانهای سرسام‌آور زندگی‌ست و در سایه سیره نبوی نتیجه مطلوب زودتر به دست خواهد آمد.

راهکارهای سیره نبوی برای باز کردن قفل قلبها بهترین راهکار هستند و از این طریق می‌توان مخاطبین را بیشتر جذب کرد و بهتر رسالت خویش را ادا نمود.

بدین سبب چندی از ویژگی‌های بارز سیره نبوی را تقدیم خوانندگان می‌کنیم:

١- سیره پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم صحیح‌ترین سیره در میان سیره سایر انبیاء گذشته و مصلحان بزرگ است که از قویترین منابع علمی به ما رسیده است. یکی از ویژگی‌های سیره پیامبر اسلام صحیح بودن آن است که هیچ مجالی برای شک و تردید در آن نیست و این ویژگی در سیره سایر انبیاء گذشته یافت نمی‌شود. به عنوان مثال منابعی که می‌توان از آنها معلوماتی از سیره سیدنا موسیٰ علیه السلام پیدا کرد، توسط پیروانش چنان دستخوش تحریف و افسانه‌‌بافی قرار گرفته که به سختی می‌شود در مورد سیرهٔ ایشان علیه السلام از آنها معلوماتی کسب کرد. چنانکه بسیاری از منتقدین غربی بر برخی از کتب مقدس انگشت گذاشته و آنها را منابع غیر معتبر می‌دانند،این امر دلالت بر این می‌کند که سیره حضرت موسیٰ از منابع معتبر تهیه نشده است و آنچه که در تورات آمده دارای شک و شبهه است، بدین سبب نمی‌توان بر سیرهٔ ایشان بیشتر از آنچه که در قرآن و سنت صحیح رسول اکرم صلى الله علیه وسلم وجود دارد، اعتماد کرد.
همچنین سیره حضرت عیسیٰ علیه السلام نیز چنین است، حتی بسیاری از علماء نصرانی معتقداند انجیل‌هایی که در میان مسیحیان دست به دست می‌شوند و مورد تأیید کلیساها هستند، صدها سال بعد از حضرت مسیح نوشته شده‌اند.
اگر این حال سیرهٔ انبیاء علیهم السلام باشد، پس سیرهٔ سایر بنیادگذاران ادیان غیر سماوی مانند “بودا” و “کنفوسیوس” و دیگر فلاسفه چگونه خواهد بود؟

٢-تمام مراحل زندگی پیامبر صلى الله علیه وسلم چه از هنگام ازدواج پدرش عبدالله با مادرش آمنه گرفته تا پس از تولدش، کودکی، نوجوانی، جوانی، محل کار و کسب و سفرهای قبل و بعد از بعثت و تا سال وفاتش بسان خورشید روشن است. چنانکه بعضی از مستشرقین اعتقاد دارند پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم تنها شخصیتی است که زندگی‌اش مانند خورشید روشن و واضح است و در هیچ مرحله از مراحل زندگی ایشان چیز پنهانی وجود ندارد.

این ویژگی تنها منحصر به سیره نبوی است؛ در سیره سایر انبیاء این ویژگی یافت نمی‌شود؛ به طور مثال از زندگی موسیٰ فقط اطلاعات سطحی از هنگام تولد و دوران بعثتش داریم، اما اطلاعات کامل از همه مراحل زندگی‌اش در دسترس نیست، و همچنین زندگی سیدنا مسیح علیهما السلام.

٣- سیره پیامبر حکایت از شخصیتی انسانی به تمام معنا دارد که خداوند ایشان را با رسالت خویش گرامی داشته و با وجود اینکه یک انسان مانند سایر انسانها بوده، اما باز هم سیره وی آغشته به افسانه و خرافات نگشته است و پیروانش ایشان را نه خدا می‌دانند و نه شریک خدا. اما اگر در سیره سیدنا مسیح و بودا بنگریم پی می‌بریم که پیروانان اینها سیدنا مسیح و بودا را خدا می‌خوانند. بنابراین سیره سیدنا مسیح و بودا نمی‌تواند الگوی مناسب برای مردم در زندگی فردی و اجتماعی باشد، در صورتی که سیره پیامبر اسلام صل الله علیه وسلم سیرهٔ یک انسان کامل و تمام معناست، هر شخص می‌تواند ایشان را الگوی زندگی خویش قرار بدهد. خداوند می‌فرماید: ﴿لقدکان لکم في رسول الله أسوة حسنة لمن كان يرجو الله واليوم الآخر وذكر الله كثيرا﴾ [احزاب: ٢١].

٤- سیره پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم سیره یک انسان کامل است که همه ابعاد زندگی بشر را در بر می‌گیرد و زندگی ایشان می‌تواند برای همه اقشار جامعه الگو و سرمشق باشد؛ زیرا ایشان هم معلم، هم رهبر، هم مجاهد، هم فرمانده، هم مصلح، هم مربی، هم پدر و… بودند که در همهٔ زمینه‌ها شخصیت ایده‌آل بوده است. این ویژگی در سیرهٔ سایر انبیاء گذشته یافته نمی‌شود؛ به طور مثال زندگی سیدنا موسیٰ یک الگوی مناسب در زمینه دعوتگری است که توانست یک امت را از دام ضلالت به طرف هدایت ارشاد کند، اما زندگی وی در زمامداری، فرماندهی و… الگو نیست چون ایشان نه زعیم بودند و نه وارد میدان جهاد شده است. همچنین زندگی سیدنا مسیح فقط در زندگی فردی و شخصی می‌تواند الگو باشد، اما در زندگی اجتماعی نمی‌تواند سرمشق واقع شود؛ زیرا وی یک زاهد خلوت‌گزین بود.

٥- سیره نبوی حکایت از این می‌کند که کشتی تلاطم‌زدهٔ بشریت با تغییر سکان رهبری از نظام سرمایه‌داری به کمونیستی و یا از امپریالیستی به لیبیرالیستی به ساحل نجات نمی‌رسد و هرگز از مصیبتها و تراژدی‌های جهان برون نمی‌رود، بلکه تنها راه نجات انسانیت بازگرداندن رهبریت جهان از دستان گنهکار و جنایتکار سران کفر به دستان پاک مسلمانان زیبااندیش و معتدلی است که در پرتوی نور درخشندهٔ قرآن کریم و سیره نبوی علیٰ صاحبها ألف صلاة وسلام حرکت می‌کنند. این ادعایی برخلاف واقعیت نیست، شاهد آن تاریخ سراسر مجد و عظمت مسلمانان است.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱
برچسب ها: