هیچ ارگان حکومتی حق دخالت در امور مذهبی اهل سنت را ندارد

دسته: خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 10 فوریه 2018

مولانا محمدحسین گرگیج با اشاره به پلمپ برخی نمازخانه‌های اهل سنت مشهد نسبت به دخالت برخی ارگان‌های نظامی در امور مذهبی به شدت انتقاد کردند و گفتند:  یکی از اساسی‌ترین حقوق شهروندی، حق مذهبی است پس هیچ ارگان حکومتی حق دخالت در امور مذهبی اهل سنت را ندارد.

به گزارش سنت‌آنلاين به نقل از پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر در فرازی از مراسم نمازجمعه (20 بهمن 1396) شهرستان آزادشهر اظهار داشتند: در خراسان رضوی که شیعه و سنی از دیر باز تا کنون با هم زندگی مسالمت‌آمیزی دارند نمازخانه و مکتب‌های قرآنی اهل سنت را پلمپ می‌کنند که این امر ناشایست موجب اعتراضی برخی از علما شد.

ایشان تصریح کردند: مساجد و نمازخانه‌های اهل سنت بدون دخالت باید در اختیار ما باشند و مکاتب نیز باید تحت نظارت علما قرار گیرند، علمای شیعه و سنی به طور مشترک متفقند که حوزه‌های علمیه و مساجد نباید دولتی و نظامی شوند؛ مکان و جایگاه عزیزان نظامی ما مراکز نظامی و پادگان‌ها می‌باشد، وظیفه‌ی سازمان‌های نظامی، آموزش نظامی است؛ همان‌گونه که بنده حق برگزاری کلاس تفسیر قرآن برای طلاب علوم دینی در پادگان را ندارم مسئولین نظامی نیز حق ندارند به مدارس دینی، مکاتب قرآن و مساجد ما نزدیک شوند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با تاکید بر اینکه “علما و مدارس دینی هرگز جیره‌خوار حکومت نبوده‌اند” خاطرنشان ساختند: گرچه حکومت وقت، اسلامی باشد اما حق دخالت در امور مذهبی را ندارد، از صدر اسلام تا کنون علمای اسلام و مدارس دینی، مستقل هستند و جیره‌خوار حکومت نبوده‌اند، عالِمی که جیره‌خوار باشد صدایش مقابل سیاست‌های نادرست حکومتی بلند نمی‌شود.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور ادامه دادند: به هیچ ارگان حکومتی اجازه دخالت در امور مذهبی اهل سنت را نمی‌دهیم، استقلال در صورتی محقق می‌شود که مساجد و مدارس دینی اهل سنت خودکفا و مردمی باشند؛ جای بسی تاسف است که پس از گذشت حدود چهل سال هنوز شاهد پلمپ نمازخانه‌ها و مکاتب اهل سنت هستیم.

ایشان با اشاره به مشکلات اساسی کشور و بی‌تفاوتی برخی مسئولین نسبت به آن گفتند: مسئولین باید به فکر احقاق حقوق مردم باشند و سخنان رهبر معظم انقلاب را سرلوحه اعمال خود قرار دهند، فساد اداری و رشوه‌خواری هر دو باید برچیده شوند؛ در یک کشور کمونیستی مفسدان حکومتی با اعدام مجازات می‌شوند اما در کشور اسلامی مفسدان بزرگ اقتصادی به راحتی از کشور می‌گریزند.

مولانا گرگیج در ادامه خواهان مجازات مفسدان کلان اقتصادی کشور شدند و بیان داشتند: چگونه ممکن است یک مسئول بلندپایه کشوری، سرمایه‌های کلان مردم را در بانک‌های خارجی پس‌انداز می‌کند و پس از آن به راحتی از کشور خارج می‌شود؟! باید مفسدان بزرگ اقتصادی به همراه سرمایه‌های مردم که از کشور گریختند بازگردانده شوند و در برابر دیدگان مردم مجازات شوند، امروز اکثر دین‌گریزی جوانان ناشی از رفتارهای نادرست برخی مسئولین است؛ پس شعارهای ابتدای انقلاب عملی شوند و حقوق همه اقشار رعایت گردد.

مسئولین امر، سخنان رهبر معظم انقلاب را فصل الخطاب قرار دهند

خطیب جمعه اهل‌سنت آزادشهر در ادامه با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن گرامیداشت آن، اظهار داشت: در پیروزی انقلاب اسلامی تمامی اقشار کشور سهیم بودند و جهت تغییر وضعیت موجود در آن برهه زمانی، دگرگونی ایجاد کردند؛ در اوایل انقلاب، وعده‌هایی در راستای رفاه مردم و توسعه کشور داده شد که باید همه آنها عملی شوند.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش تأکید کرد: انقلاب اسلامی، مردمی بود ازاین‌رو باید مردمی بماند، نباید پس از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد «فقر»، «تبعیض» و «مشکلات اقتصادی» در کشور باشیم.

مولانا گرگیج با اشاره به بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در جمع فرماندهان نیروی هوایی ارتش خاطرنشان کرد: مسئولان امر، سخنان روز گذشته رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش را فصل‌الخطاب قرار دهند که ایشان از مسئولان خواستند مردم را بشناسند، مردم‌شناسی یعنی حقوق تک‌تک مردم که شامل حقوق شهروندی و مذهبی است، بدون تبعیض رعایت گردد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در‌ پایان سخنانش از عموم مردم خواستند تا در راهپیمای روز 22 بهمن شرکت کنند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: