میزگردی پیرامون طرح تقسیم احتمالی سیستان‌وبلوچستان

دسته: اخبار , اخبار اهل سنت , اخبار ايران و جهان , ویژه
بدون دیدگاه
پنجشنبه - 8 فوریه 2018

شامگاه دوشنبه 16 بهمن‌ماه میزگردی با حال و هوای بلوچی و دکوراسیونی از نمادهای فرهنگ بلوچی با حضور سه کارشناس از دفتر پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین» در دارالتربیه دارالعلوم زاهدان برگزار شد.

به گزارش سنت‌آنلاين به نقل از سنی‌آنلاین؛ طرح احتمالی «تقسیم استان سیستان و بلوچستان؛ پیامدهای احتمالی، انگیزه‌ها و اهداف موافقان تقسیم» توسط عبدالحکیم شه‌بخش، عبدالرحیم مرجانی و شاکر رئیسی در حضور طلاب و گروهی از اساتید دارالتربیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست به تاریخ بلوچستان و جغرافیای آن (قطع نظر از تقسیمات سیاسی) و سابقه تقسیم بلوچستان پرداخته شد و دلایل موافقان طرح تقسیم استان با استناد به اظهارات مسئولین کشوری و نخبگان استانی و سایر شواهد پاسخ داده شد. سابقه تقسیم استان و انگیزه‌ی طراحان پشت صحنه طرح تقسیم نیز واکاوی شد.

کارشناسان با اشاره به تاریخ کهن مردم بلوچ و حضورشان در بلوچستان، به تبیین نقش استعمارگران بریتانیا در تقسیم بلوچستان در عهد قاجار و نوعیت روابط حکومت‌های محلی با دولت‌های مرکزی پرداختند و مردم بلوچ را مرزدارانی غیور و میهن‌دوست یاد کردند.

در ادامه بحث داغ تقسیم استان به میان آمد و «دلایل» مطرح‌کنندگان ایده‌ی تقسیم «ناموجّه» قرار داده شد. کارشناسان با مقایسه تقسیم استان خراسان و پیامدهای آن برای مردم سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، تصریح کردند اگر افرادی دغدغه توسعه و پیشرفت استان سیستان‌وبلوچستان را در سر دارند، باید برای رفع تبعیض‌ها تلاش کنند و برای اصلاح نظام بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی توسعه کشور سعی و کوشش کنند.

کارشناسان میزگرد مذکور بر «حفظ هویت بلوچستان» و «عدم تقسیم» تأکید کردند و اظهار داشتند انگیزه‌ی اصلی از این تقسیم تضعیف هویت ملی مردم بلوچ، تصاحب پست‌ها و مدیریت‌های بیشتر و به دست‌آوردن اعتبارات کلان‌تر برای نیل به اهداف جناحی و گروهی است. وگرنه وسعت استان از نظر مساحت لزوما مانع توسعه استان نیست و مشکلات مردم با تخصیص اعتبارات متناسب با شرایط توسعه‌یافتگی و افزایش اختیارات ادارات در شهرستان‌ها قابل حل است.

همچنین تقسیم احتمالی این استان باعث ایجاد «بروز مشکلات امنیتی، اجتماعی، قومی و مذهبی» دانسته شد.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: