مهم‌ترین درس اخلاقي عفت نگاه است

دسته: خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
یکشنبه - 3 دسامبر 2017

مولانا عبدالرحيم حسين‌‌پور امام جمعه اين هفته (1396/9/10) شهر گشت، در خطبه‌هاي جمعه پيرامون مسائلي هم‌چون؛ «غيبت» «عفت نگاه» «اصلاح قلب» پرداختند که خلاصه‌اي از آن از نظر شما خوانندگان گرامي مي‌گذرد.

در مورد چیزی که علم ندارید از بیان آن بپرهیزید و تمام اعضای بدن انسان نزد الله تبارک و تعالی مسئول‌اند. فردای قیامت از تمام اعضای بدن انسان سؤال می‌شود: «وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا» [الإسراء/36]

به دنبال اخبار دیگران و کارهای پنهان مردم نباشید، رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم در حدیثی می‌فرماید: «کسی که برای خبر گرفتن از امر پنهانی برود و همچنين شخصي که موسیقی گوش دهد فردای قیامت در گوش‌های او “سرب” گداخته شده ريخته می‌شود.

برای انسان شایسته است گوش خود را در راه حلال استفاده نماید. گوش دادن موسیقی انسان را از الله تعالی دور می‌کند و تلاوت قرآن مجید ایمان انسان را افزایش می‌دهد. الله تبارک و تعالی می‌فرماید: «وَإِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آَيَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَانًا» [الأنفال/2]

رسول‌الله صلی‌الله و علیه و سلم می‌فرماید: «اگر در مجلسی غیبت می‌شود شما به آن گوش ندهید و اگر شخصی برای گوش کردن غیبت به جلسه‌ای برود گناه او از غیبت کننده کمتر نیست. پس انسان نباید به جلسه‌ای که در آن غیبت می‌شود، برود.

االله تبارک و تعالی می‌فرماید «قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ [النور/30]» ای پیامبر به مؤمنان بگو نگاه خودشان را پایین نگه دارند و شرمگاه‌های خودشان را حفاظت کنند. نگاه کردن به زنان نامحرم، فیلم‌های مبتذل و …  زناي چشم محسوب مي‌شود. پس لازم و ضروری است که انسان چشم خود را از گناه حفاظت کند.

شيخ الحديث مولانا محمديوسف رحمه الله فرمودند: «مهم‌ترین درس اخلاقي عفت نگاه است. در این مورد در آیات قرآن و احادیث رسول صلی‌الله و علیه وسلم تأکید فراواني است.»

تمام فسادهای اخلاقی سرچشمه‌يشان چشم است. تا زمانی که چشم چیزي را نبیند اعضای بدن انسان برای گناه حرکت نمی‌کنند انسان با چشم خود می‌بیند و آن را در قلب احساس می‌کند و اعضای بدن انسان به طرف گناه حرکت می‌کنند. نگاه به زنان نامحرم تیری زهرآلود از تير‌هاي شیطان است.

همچنین از قلب و دل انسان فردای قیامت سؤال می‌شود؛ همان‌طوری که آهن زنگ می‌زند، قلب انسان زنگ می‌زند. پس  پرسيده شد جلای آن چیست؟ فرموند: تلاوت قرآن و ذكر موت.

در جسد انسان تکه گوشتی است اگر سالم شود،‌ تمام اعضای بدن انسان سالم می‌شود. وقتی دل انسان پاک باشد اعضای بدن انسان را وادار به عبادت می‌کند. اما زمانی که دل ناپاک باشد تمام اعضای بدن انسان را خراب می‌کند. پيامبر اسلام فرمود: «إن في الجسد مضغة إذا صلحت صلح الجسد كله»

قلب انسان است که تصمیم بر انجام  گناه مي‌گيرد. زبان دروغ می‌گوید؛ زيرا قلب تصميم مي‌گيرد. از قلب، زبان و… فردای قیامت سؤال می‌شود.

رسول‌الله صلی‌الله علیه‌وسلم فرمودند: زمانی که مومن دروغ می‌گوید فرشته‌ها از کنار او به اندازه يك ميل از بد بويي دروغ او فاصله می‌گیرند. زبان است که انسان را به سوی بهشت یا به سوی جهنم می‌برد

رسول‌الله صلی‌الله علیه‌وسلم می‌فرماید: گاهی انسان به سبب گفتن یک کلمه رضایت الله را جلب می‌کند و با گفتن همين يك كلمه وارد جنت مي‌شود. و گاهي انسان با گفتن يك كلمه الله تعالي را از خود ناراض مي‌کند و به خاطر اين كلمه وارد جهنم مي‌شود.

در مواردي كه علم و آگاهي نداريد از بيان و پخش كردن آن پرهيز كنيد بالخصوص در فضاي مجازي كه امروزه رواج يافته است آگاه باشيد كه با انجام اين عمل مرتكب گناه بزرگي شده‌ايد.

اين موضوع را هميشه يادآور باشيد كه در قيامت از همه اعضاي انسان بازخواست مي‌شود برزبان مهر سكوت زده مي‌شود خداوندمتعال مي‌فرمايد: «الْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَيْدِيهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ» [يس/65]
و از جوارح انسان بازپرسي مي‌شود.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها: