مفتي قاسمي: ما خیلی چیزها را مدیون حضرت مولانا و گُشت هستیم

دسته: خطبه‌ها
بدون دیدگاه
شنبه - 11 نوامبر 2017

مولانا مفتی محمد قاسم قاسمی رئیس بخش‌های تخصصی دارالعلوم زاهدان که جهت تسلی خانواده بزرگوار حضرت شیخ الحدیث مولانا محمّد یوسف حسین‌پور رحمه الله و اساتید و طلاب مدرسه علوم دینی عین العلوم به گشت آمده بود، بعد از اقامه نماز ظهر چهارشنبه (١٧ آبان ١٣٩٦) در جمع طلاب و اساتید این مدرسه به ایراد سخن پرداخت؛ آن‌چه در پی می‌آید، گزیده‌‌ای از سخنرانی این عالم برجستهٔ اهل سنت ایران است:

إن الحمد لله نحمده و نستعینه و نستغفره… قال تعالىٰ: «وَمَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِنْ مَاتَ أَوْ قُتِلَ انْقَلَبْتُمْ عَلَىٰ أَعْقَابِكُمْ وَمَنْ ینْقَلِبْ عَلَىٰ عَقِبَیهِ فَلَنْ یضُرَّ اللهَ شَیئًا وَسَیجْزِی اللهُ الشَّاكِرِینَ ٭ وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلَّا بِإِذْنِ اللهِ كِتَابًا مُؤَجَّلًا وَمَنْ یرِدْ ثَوَابَ الدُّنْیا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَنْ یرِدْ ثَوَابَ الْآخِرَةِ نُؤْتِهِ مِنْهَا وَسَنَجْزِی الشَّاكِرِینَ» [آل عمران: 144، 145]

و قال النبی صلی الله علیه وسلم: «إنَّما الأعْمالُ بالنِّیاتِ.»

طلاب عزیز! قصد آمدن ما به اینجا زیارت شما و تقویت خودمان بود.

ما شما را در حالی می‌بینیم که دارید راه را ادامه می‌دهید؛ الحمد لله! کسانی که راه را ادامه می‌دهند؛ خداوند آن‌ها را شاکر قرار داده است. شاکرین چه کسانی هستند؟ شاکرین همان ادامه‌دهندگان راه حضرت رسول خدا صلى الله علیه وسلم هستند که با کیفیت‌های مطلوبی که رسول خدا به آن توصیه کرده کاملاً راه را ادامه دادند.

ابوبکر صدیق، عمر فاروق، عثمان، علی، طلحه، زبیر، سعد، سعید و اهل بیت رسول‌الله این‌ها شاکرین هستند؛ «وَسَیجْزِی اللهُ الشَّاكِرِینَ.»

عموماً بعد از درگذشت شخصیت‌ها وقفه‌ای پیش می‌آید، آن هم چه کسی؟ محمد رسول‌الله صلی الله علیه وسلم که  آفتاب کسی بهتر از او را ندیده است، دیدیم که تربیت یافته مکتب محمدی، جانشین راستین و برحق پیامبر این آیه را می‌خواند و با فراست و ایستادگی و با توفیق و استعانت از خدا راه ایشان را ادامه می‌دهد، بلافاصله‌ آن کلمهٔ تاریخی را بر زبان آورد که به تعبیر سید ابوالحسن ندوی رحمه الله اگر سیرهٔ ابوبکر صدیق نوشته نمی‌شد همین یک جمله برای سیرهٔ آن بزرگ مرد کافی بود و همه چیزش را می‌گوید و عاقلان پی می‌برند که در درون چه نهفته است، «أینقص الدین وأنا حی»؛ در این جمله نه مستحبی، نه سنتی، نه واجبی، نه فرضی، نه جهدی، نه جهادی، نه تعلیمی، نه تزکیه‌ای هیچ کمبودی در هیچ شعبه‌ای امکان ندارد به وجود آید در حالی که منِ ابوبکر زنده باشم. صحابه که راه رسول خدا صلى الله علیه وسلم را ادامه دادند، عنایات و نصرت‌ها شامل حال آن‌ها شد.

«وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ كِتَابًا مُؤَجَّلًا وَمَنْ یرِدْ ثَوَابَ الدُّنْیا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَنْ یرِدْ ثَوَابَ الْآخِرَةِ نُؤْتِهِ مِنْهَا وَسَنَجْزِی الشَّاكِرِینَ»، شما غصه نخورید خدا با اهل استقامت است.

در ابتدا خداوند گفت: «سیجزی» در اینجا می‌گوید: «سَنَجْزِی»؛ اطمینان می‌دهد که ما شما را پاداش و یاری می‌دهیم و کارتان را پیش می‌بریم، به همین علت است که حضرت شاه ولی الله دهلوی رحمه الله خلفای راشده را مکمل نبوت می‌داند، خلفا مجری شدند و در مقابل، خداوند به آن‌ها فتوحات عطا نمود.

من سال سوم مقدمات تصمیم گرفتم از کراچی برای دیدار خانواده به ایران سفر کنم، به اینجا رسیدم، خبر وفات مولانا محمدشفیع رحمه الله به بنده رسید، از اینکه ایران بودم افسوس خوردم بالأخره بعد که به آن‌جا رسیدم، حضرات مفتی محمدرفیع، محمدتقی و اساتید دارالعلوم کراچی کماکان داشتند راه را ادامه می‌دادند. الحمدالله اینجا هم امروز همین تداعی شده است، به هر حال خداوند رشد و رونق را پیش خواهد برد. آن خشت اخلاصی که توسط حضرت مولانا عبدالواحد گشتی اینجا نهاده و توسط مولانا محمدیوسف حسین‌پور رحمه الله آبیاری شده توسط مردان خدا و جانشین ایشان مولانا سید عبدالکریم حسین‌پور با راهنمایی و دعاهای مولانا محمد دهقان و مفتی خالد و عزیزمان مولانا سید عبدالحکیم و سایر اساتید این حوزه پیش خواهد رفت و این رسالت عام خواهد شد و جهان را پر خواهد کرد.

یک مرتبه شنیده بودم که حضرت استاد در مورد امتحانات فرموده بود: ما را شرمنده نکنید، فارغ‌التحصیلان و طلاب این مدرسه از نظر علمی، عملی و تقوای درونی و بیرونی بدرخشند تا با دیدن آن‌ها حضرت شیخ به یاد ‌آید.

با دوستان حضرت مولانا دوستی کنید، ببینید با چه فکری، علمی، اخلاقی، مجاهدتی، اوصافی و تواضعی مجسم بود.

مولانا در کوه‌ون به اساتید و طلاب گفته بود همان محبت و اعتمادی را که شما با مولانا محمدعمر رحمه الله داشته‌اید با جانشین ایشان داشته باشید.

باید عناصر زندگی مولانا محمدیوسف را جستجو نموده، یادداشت کنید، اوصاف مولانا راه در وجود خود پیاده کرده و راه ایشان را ادامه دهید.

وقتی ما به سفر می‌رفتیم در وقتِ خداحافظی می‌فرمودند: به بزرگان بگویید برای ما دعا کنند.

ما خیلی چیزها را مدیون حضرت مولانا و گُشت هستیم.

حضرت شیخ الاسلام نیز به شما سلام رساندند و فرمودند استقامت کنید.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۸
برچسب ها: