معتاد، انسان است

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
چهار شنبه - 29 نوامبر 2017

نويسنده: سعید فضل‌اللهی

هر روز با ﻇﺎﻫﺮ ﺿﻌﯿﻒ، ﻓﺮﺗﻮﺕ ﻭ ﭘﮋﻣﺮﺩﻩ‌ی افرادی مواجه می‌شویم که ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی را زیر پا گذاشته، به همین خاطر ارزش خویش را از دست داده‌اند.

به گونه‌ای از اجتماع انسانی طرد شده‌اند که کسی برای آنان ارزشی قائل نیست؛ کسی به آنها نزدیک نمی‌شود و اجازه‌ی نزدیک شدن هم ندارند. فارغ از این که آنها را هم پای انسانیت نمی‌دانند؛ بلکه آن‌ها را در ردیف پست‌ترین حیوانات هم شمار نمی‌کنند. آخر چرا این‌گونه است؟ مگر با بیمار چنین برخورد می‌شود؟

باید دانست، در واقع معتادان بیمارانی هستند که نیاز به درمان دارند، آن‌ها برای بازگشت دوباره به عرصه‌ی زندگی و تاثیر گذاری در اجتماع، نیازمند ترحم هستند.

اخیرا از کمپ ترک اعتیادی بازدید کردم که تمام پرسنل آن، انسان‌هایی با اراده‌‌ای فولادین بودند که سختی‌های دوران سخت بیماری را رها کرده بودند و در پی پاکی دیگر بیماران بودند.
برخی از آنها ظاهراً مدت‌ها منتظر ترحم بودند تا هم نوعی بر اساس قاعده‌ی نوع دوستی دست بر سرشان بکشد و حداقل هزینه‌ای برای مداوای آنان پرداخت کنند.

با دیدن شرایط سخت آنان، یاد آوری این نکته ضروری است که راه‌های خیر بسیارند، برخی از آنها بسا اوقات به نجات زندگی یک انسان، یک خانواده و اجتماع منتهی می‌شود و در حقیقت نجات یک انسان گرفتار در دام اعتیاد، در واقع بخشیدن فرصت حیات دوباره به آن است.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها: