مطالعه به قيمت بيداري

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - 27 فوریه 2018

نويسنده: فرشيد ناروئي/ دانشجوي کارشناسي ارشد علوم سياسي دانشگاه شيراز

با همراه يکي از دوستان گذرم به نمايشگاه کتاب زاهدان افتاد در حالي که خستگي مسير چابهار حوصله‌ام را به آخر رسانده بود. اتفاقات گوناگون توجهم را به خود جلب مي‌کرد گويا کم‌کم خستگي سفر را فراموش مي‌کردم. اغلب خريداران نمايشگاه طلاب و روحانيون اهل‌سنت بودند، اما اکثر بازديدکنندگان جوانان و دانشجويان به نظر مي‌رسيدند، زيبائي کتاب‌ها و محتواي موضوعات ديني و مذهبي به اين چهار ديواري معنويت خاصي بخشيده بود، اما بدحجابي خانم‌ها و جوان‌ها ديدگان را رنجور و قلوب را مکدر مي‌ساخت.
کتاب‌هاي نويسندگان توانا و جذابي مانند: برايان تريسي، جرج اورول و… با ارائه موضوعاتي در جهت ايجاد انگيزه نشاط آوار و اميدبخش بودند. کتاب ديگري با نام “مديريت زمان” معادل کتاب برايان تريسي از آقاي مولوي عبدالطيف ناروئي براي زندگي بنده چشم‌انداز جديدي رقم زد و در همان شب برنامه جديدي براي خود طراحي کردم و اين کتاب را به مديريت زندگيم‌ام منسوب کردم.
جالب‌تر اين‌که کتابي ديگر با نام “جواني، شکوفائي يا تباهي؟” تاليف محمد اسماعيل کرد با علامت سوالي بزرگ با طرح جلد بسيار زيبا و پيام پر محتوايش که درختي بر لبه پرتگاه در حال رشد بود مرا به مطالعه‌اش فراخواند.
در اولين نگاه که به‌خاطر قيمتش به پشت جلد آن رفتم، شعر اقبال لاهوري مرا به سوي فهرست فرستاد… جوانان در ميان امواج متلاطم زمان؛ شاهکار جوانان در فراز و نشيب زمان و مهم‌تر از همه ترسيم آسيب‌هاي اجتماعي به صورت بسيار مستند با عنوان شبيخون جوانان توسط امپراطوران کراک و شراب با آمارهايي بسيار دقيق و تکان دهنده اعتياد، فحشا، فساد، خودکشي و….
مطالبي از قبيل داستان جوانان اصحاب کهف، يوسف پيامبر، تربيت فرزند با موضوع پدر و مادر دو گوهر گرانبها، اشک‌هايم را ناخودآگاه جاري ساخت.
ارزش، اهميت و جايگاه جوانان از ديدگاه پيامبر و پست‌هاي سياسي که توسط پيامبر در آغاز اسلام به جوانان داده شده است پيامي بسيار مهم براي سياسيون و دولتي‌ها بود که اولين بار است به چنين اطلاعاتي دست مي‌يافتم.
تربيت فرزندان، حقوق خانواده، جايگاه زن و… به صورت حقوقي مورد بررسي قرار گرفته بود.
و مهم‌تر از همه اين‌که از زبان جوانان با جوانان به گفت‌وگو پرداخته بود. موضوعات اين دو کتاب، بيداري اجتماعي، تقويت روحي و ايماني، سرمشق سازي و الگو برداري را به ويژه براي دانشجويان و تحصيل کنندگان ارائه مي‌دهد.
به نظر مي‌رسد مطالعه اينگونه کتاب‌ها معادل بيداري و قوت قلب خوانندگان خواهد بود و نوشتن اين‌گونه مطالب در دوران پر تلاطم جواني از ضروريات جامعه دانشگاهي و مجمع نويسندگان مي‌باشد.
لذا ايجاد انگيزه در جامعه که قشر بزرگي از آن در آستانه سقوط قرار دارد به مثابه نجات کشتي غرق شده در عمق اقيانوس‌هاي بيکران است.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶
برچسب ها: