مطالعه، راهی برای پخته شدن

دسته: اخلاق و تربیت , فرهنگ و جامعه
بدون دیدگاه
شنبه - 26 دسامبر 2015

 

IMG07112712 300x200 - مطالعه، راهی برای پخته شدناوّلین کلمه‌ای که بر رسول‌اکرم صلى الله علیه وسلم نازل شد، ﴿إِقْرَأْ﴾ بود؛ یعنی بخوان. این نشانه‌ی آن است که مطالعه و تحقیق،‌ نقش بسزایی در قیام یک امت داشته و سوخت مناسبی برای روشنیِ مستمر آن به حساب می‌آید.

دختران و پسران عزیزم!

آیا می‌خواهید که دروازه‌های ذهنتان همواره (برای آموختن) باز باشد و همه چیزها را واضح و روشن ببینید؟

آیا دوست دارید با برترین نابغه‌های تاریخ، هم‌نشین شده و از حکمت‌هایی که در ادوار مختلف وجود داشته، بهره‌مند شوید؟

اگر در پی به دست آوردن موارد مذکور یا بیشتر از آن هستید، پس باید مطالعه کنید.

نصیحت من به شما این است که مواظب باشید وسایل ارتباطی (فضای مجازی)، شما را از مطالعه‌ی کتاب غافل نکند؛ زیرا شما هنگامی که مطالعه می‌کنید،‌گویا به دنبال هدفی هستید که به نفع شماست؛ اما بر عکس، وقتی جلوی تلویزیون می‌نشینید، قطعاً چیزهایی می‌بینید که هم مفید است و هم مضر، برخی جایز است و برخی دیگر ناجایز.

باید بدانید که فایده آنچه می‌خوانید، به مراتب بیشتر از آن چیزی است که می‌شنوید و چه بسا مطالعه‌ی یک کتاب، از همنشینی با مؤلف آن بهتر است. بنابراین، از همین الآن کتاب خوبی برای مطالعه انتخاب کن. کتاب مانند لباسی است که می‌توانی فواید زیادی از آن حاصل کنی؛ این فواید به خاطر نوع پارچه‌اش نیست، بلکه به خاطر ملایمت و مناسبتی است که با جسم صاحب خود دارد.

هنگامی که یکی از شما،‌ کتابی را می‌خرد که هیچ ربطی به او و نیازهایش ندارد و در سطحش نبوده و عاری از هرگونه ارزش است، گویا دارد مال و وقتش را ضایع می‌کند.

اگر احیاناً اختیار داده شدید تا از بین دو کتاب که یکی از آن‌ها آسان و سلیس است که می‌شود به سادگی آن را فهمید و دیگری که سخت است و مطالعه‌ی آن،‌ نیاز به فکر و اندیشه دارد،‌ یکی را انتخاب کنید، لاجرم باید انتخاب شما دوّمی باشد؛ در حقیقت، این شیوه من در کتاب خریدن است.

چرا باید کتابی را که سخت است و مطالعه‌ی آن، نیاز فکر و اندیشه دارد، ‌انتخاب کنیم؟!

زیرا ما می‌خواهیم که کتاب،‌ ما را به بلندای معرفت برساند؛ پس کتابی را که می‌خوانیم، باید حتماً کمی از سطح ما بالاتر باشد.

دختران و پسران من!

از مطالعه‌ی کتاب‌های آسان، خوشحال نباشید؛‌ زیرا فرد، وقتی چیزی مطالعه می‌کند، همان‌قدر که می‌داند، متوجه می‌شود؛ لذا اگر شما هم می‌فهمید که چه می‌خوانید،‌ این یعنی اینکه شما قبلاً آن را می‌دانستید و مطالعه‌ی این کتاب، فقط مذاکره‌ی معلومات قبلی‌ است.

خود را عادت دهید تا خوب مطالعه کنید و همواره بر مطالعه حریص باشید. زیر عبارات (نکات) مهم، خط بکشید یا آن را در دفترچه‌ی جداگانه‌ای،‌ یادداشت کنید. سعی‌تان بر آن باشد تا از تمام مطالب کتاب، بهره ببرید و در آن‌چه می‌خوانید، بیندیشید؛ زیرا زمانی قادر هستید کتاب را در ملکیت خود داخل کنید که خوب در آن بیندیشید.

گله‌ی ما از کمبود کتاب‌های خوب و مفید نیست؛ بلکه گله‌ی ما از کمبود خوانندگان خوب است. این را هم به خاطر داشته باشید که خواننده‌ی خوب کسی نیست که زیاد کتاب بخواند؛ بلکه آن است که وقتی کتاب‌ می‌خواند، خوب بخواند. شیخ محمود عقاد – رحمه الله – می‌گوید: «کتابِ (مفید) خود را سه مرتبه بخوان، این برایت از مطالعه‌ی سه کتاب غیر مفید، بهتر است.»

اگر یکی از شما بزرگواران، ‌روزانه ۱۵ دقیقه مطالعه کند، گویا توانسته در طول یک سال،‌ بیست کتاب متوسط مطالعه کند،‌ و این چیز کمی نیست. اگر یکی از شما، روزانه ۳۰ دقیقه در علمی از علوم مختلف، مطالعه کند،‌ پس از پنج سال، در آن علم و فن، استاد می‌شود.

آن‌چه گذشت، چه پیامی می‌تواند برای دختران و پسران من داشته باشد؟

‌آن‌چه گفته شد، این چهار پیام را دارد:

۱- بخشی از حقوق ماهیانه‌ی خود را صرف خرید کتاب بکنید و با آن، کتابخانه‌ی کوچکی در منزل خود، درست کنید؛

۲- از شما می‌خواهم (حداقل) روزانه، وقتی را برای مطالعه‌ی عمیق و با تدبّر تعیین کنید؛

۳- کتاب‌های متفکرین و نویسندگان چیره‌دست را مطالعه کنید تا بخش بزرگی از دانش‌ِ مورد اعتماد را حاصل کنید و با موضوعات جدید آشنا شوید؛

۴- اگر انسان برای اوقاتش درست برنامه‌ریزی کند، قطعاً اوقات فراغت زیادی را برای مطالعه، خواهد یافت.

نويسنده: دكتر عبدالكريم بكار

مترجم: محمد ناروئي


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۴۴
برچسب ها: