مسلمانان «هویی» چین نگران تشدید سرکوب‌ها

دسته: اخبار , جهان اسلام , ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - 20 فوریه 2018
801850 802 320x213 300x200 - مسلمانان «هویی» چین نگران تشدید سرکوب‌هامسلمانان قوم هویی ساکن در استان «گانسو» چین نگران آن هستند که افزایش محدودیت‌ها و سرکوب‌های دولتی، وضعیت آن‌ها را شبیه مسلمانان اویغور ساکن در استان سین‌کیانگ کند.
به گزارش سنت‌آنلاين؛ تصمیم اخیر دولت محلی گانسو برای ممنوع‌کردن تحصیلات دینی برای جوانان، دخالت ناخوشایندی در زندگی مسلمانان هویی است که آن‌ها را نسبت به آینده خود نگران کرده است.
نگرانی بزرگ این است که دولت ممکن است اقداماتی را در استان گانسو در شمال‌غربی انجام دهد که مشابه سرکوب‌ مسلمانان اویغور در منطقه وسیع سین‌کیانگ (ترکستان شرقی) در غرب این کشور باشد.
مسلمانان اویغور سال‌هاست که هدف شدید‌ترین سرکوب‌ها قرار دارند؛ نظارت مستمر پلیس بر زندگی آن‌ها، فرستاده‌شدن به مراکز بازآموزی در صورت هرگونه فعالیت دینی و جمع‌آوری دی‌ان‌ای و مشخصات وراثتی برای کنترل بیشتر آنان ازجمله اقداماتی است که علیه این اقلیت قومی و دینی انجام می‌شود.
مسلمانان هویی که دهه‌ها روابط خوبی با دولت داشتند، اکنون نگران آینده‌ای مشابه هستند.
در ماه ژانویه، مسئولین آموزشی گانسو، کودکان و جوانان را از آموزش دینی در سال نوی چینی منع کردند؛ هنوز مشخص نیست که این ممنوعیت ادامه یابد یا موقت باشد، اما سبب نگرانی مسلمانان این منطقه شده است.

منبع: ايکنا


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶
برچسب ها: