مردن در راه طرف داری از تیم خود

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
شنبه - 3 مارس 2018

نويسنده: ذاکر رضائی/ طلبه تخصص فقه عین العلوم گشت

بازی فوتبال، محبوبیت خاصی در میان همه مردمان جهان دارد، شاید یکی از قدیمی‌ترین بازها است، که در ادوار مختلف اشکال مختلف به خود گرفت.

تاریخ شروع فوتبال در ایران، به حدود یک قرن پیش باز می‌گردد؛ یعنی زمانی‌که یک گروه انگلیسی برای اکتشاف نفت در جنوب ایران عازم کشورمان شد. پس از حفر اولین چاه نفت در” مسجد سلیمان” به سال 1908، فوتبال به شکل جدی در این شهر دنبال گردید. به شهرهای دیگر هم سرایت کرد.

فقها، با رعایت برخی شرائط، به چنین بازی فتوای جواز داده‌اند، و حتی برخی فتوای به عدم جواز هم داده‌اند، ولی تماشا نمودن، و طرف داری کردن از یک تیم را چه حکمی می‌توان داد. آيا چنین عملی غیر از لهو و لعب چیزی دیگر می‌تواند باشد، کدام نفع و فائده در آن نهفته که پیر و جوان، زن و مرد، عالم و عامی، شیفته آن شده‌اند، چه سرّی در آن هست، یا بگویم چه سحری در آن نهفته است که حتی برخی از علما و مبلغین دین را مسحور نموده که ساعت‌ها به تماشای بازی مشغول‌اند، چرا این همه اغفال، چرا این همه غفلت، خدا این چه سحری است.

پدر را از پسر ناراض نموده، بین مرد و زن جدایی انداخته، دوست را از دوست جدا نموده، هزاران نفر را در تقابل یک دیگر انداخته از اداره گرفته تا، مکان‌های مقدس؛ مثل: مساجد بحث همین تیم ها است خدایا این چه سحری است؟ چه جنگ‌ها، و قتل‌هایی که به راه نینداخته همین امروز شنیدم، یک جوان بلوچ که طرف‌دار یک تیم بوده، به خاطر طرف داری از تیم خود کشته شده است. این جوان در چه راهی به قتل رسیده و کسی که او را به قتل رسانده است، به چه قیمتی و در چه راهی؟

سبحان الله، هدف‌ها چقدر پست شده‌اند. چرا ساعات طلایی عمر گهربار ما در چنین لهو و لعب‌هایی صرف می‌شود؟ که نه نفع دین دارد و نه نفع دنیا. چرا با دوری از این لهو و لعب‌ها عمر و ساعات زندگی خود را ارزش‌مند نمی‌کنیم؟ پیامبر صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: از زیبایی اسلام یک شخص این است که از کارهایی بیهوده پرهیز کند. جهان اسلام با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، آنوقت ما با چه چیزهایی مشغولیم. خداوند همه ما را از شر آن حفاظت کند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶
برچسب ها: