مولانا گرگیج در مراسم نمازجمعه شهرستان آزادشهر:مراجعه به رمالان و جادوگران ایمان انسان را به خطر می‌اندازد

دسته: خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 25 نوامبر 2017

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان اینکه اعتقاد و عمل به سحر کفر است، نسبت به عواقب بد سحر و جادوگری هشدار داد و از علما و مسئولان خواست با این معضل مبارزه کنند.
به گزارش «سنی‌آنلاین» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، امام‌جمعه اهل سنت آزادشهر در خطبه‌های جمعه (3 آذر 96) آزادشهر پس از تلاوت آیه 102 سوره بقره خاطرنشان ساخت: یهودیان از پیشگامان سحر و جادو هستند. آنان در طول تاریخ با فراگیری این علم به مردم خیانت‌ کردند و باعث تفرقه بین انسان‌ها شدند و اساس و پایه بسیاری از خانواده‌ها را به تباهی کشاندند.
استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش افزود: نباید به جادوگران اعتقاد داشت و با آنها ارتباط برقرار کرد؛ زیرا اعتقاد و عمل به سحر و جادو کفر است و انسان‌ها را از مسیر الهی منحرف می‌کنند.
ایشان اضافه کرد: جادو بر پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم اثر کرد. خداوند برای ازبین بردن جادو سوره‌های معوذتین (الفلق و الناس) را نازل کرد. پس تلاش کنید ارتباط خود را با پروردگار مستحکم کنید تا جادو بر شما اثر نکند.
عضو مجمع فقهی ایران، رمالان و جادوگران را «افرادی بی‌سواد» دانست و خاطرنشان ساخت: جادوگران و رمالان کلاهبردار و افرادی بی‌سواد هستند؛ کتابی به دست گرفته‌ و به مردم تعویذ می‌دهند و ادعا دارند که گره‌گشای مسائل و مشکلات هستند، درحالی‌که این افراد حتی تلاوت ساده و خواندن صحیح قرآن را هم نمی‌دانند، بلکه شیادان دروغگویی هستند که فقط درصدد چپاول اموال مردم هستند. آنها باید روز قیامت پاسخگوی این عمل‌شان باشند.
مولانا گرگیج ضمن نکوهش کسانی که برای حل مشکلات دنیوی و یا درمان بیماری نزد رمالان و تعویذنویسان مراجعه می‌کنند، گفت: متأسفانه امروز اگر یکی از نزدیکان‌ مردم دچار بیماری جسمی می‌شود برای بهبودی و شفایش او را نزد رمالان و تعویذنویسان می‌برند و یا به اعتقادات خرافی رجوع می‌کنند؛ این کار گناه بسیار بزرگی به‌شمار می‌رود.
ایشان ادامه داد: مردم نباید با مراجعه به رمالان و جادوگران بازار آنان را گرم کنند. این کلاهبرداران کاری جز اختلاف و تفرقه بین خانواده‌ها و غارت سرمایه و اموال مردم ندارند. ایجاد اختلاف بین زن و شوهر کفر محسوب می‌شود و جادوگران با این کار شیطانی، مستحق جهنم هستند.
خطیب جمعه اهل‌سنت آزادشهر سحر و جادو را از گناهان کبیره برشمرد و گفت: علما و مسئولان همواره مراقب شرارت شیاطین باشند و در مقابل چنین افراد شیاد و کلاهبرداری هوشیار باشند. علما باید با استناد به آیات الهی و احادیث، این مسائل را شفاف‌سازی کنند و مسئولان نیز با این افراد برخورد قانونی داشته باشند.
ایشان ضمن اظهار خرسندی از مبارزه‌ی مسئولان با رمالان و جادوگران در برخی از نقاط کشور، بیان داشت: مسئولان در برخی استان‌ها با این افراد که بازار رمالی و تعویذنویسی به راه انداخته‌اند مبارزه کرده‌اند و حتی مراجعه نزد آنان را جرم دانسته‌اند. از مسئولان انتظار داریم این مبارزه را سراسری کنند تا ریشه‌ی چنین افرادی از سطح کشور برچیده شود.
مفسر برجسته اهل‌سنت کشور با تأکید بر لزوم مبارزه با رمالان و جادوگران گفت: ما باید چنین مسائلی را برای مردم بازگو کنیم و آنان را نسبت به عواقب رفتن نزد رمالان و جادوگران آگاه سازیم؛ اگر غفلت کنیم روز قیامت باید پاسخ‌گو باشیم. از مردم هم انتظار داریم از مراجعه نزد این افراد به‌شدت بپرهیزند، این افراد نه‌تنها مشکل شما را حل نمی‌کنند بلکه ایمان شما را به خطر می‌اندازند.
مولانا گرگیج در پایان سخنانش برای حفاظت از سحر و جادو، مردم را به «پایبندی به نمازهای پنجگانه»، «خواندن آیة‌الکرسی»، «خواندن معوذتین»، «خواندن آیات 102 سوره بقره و 65 تا 70 سوره طه» توصیه کرد.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها: