محروميت ايرانيان از حج امسال

دسته: باشگاه اندیشه , ویژه حج و قربانی
2 دیدگاه
چهار شنبه - 7 سپتامبر 2016

5638757 300x225 - محروميت ايرانيان از حج امسالدر اين روزهاي ماه ذي الحجه مسلمانان نيك‌بخت از تمام كشورهاي اسلامي و غير اسلامي اين افتخار و سعادت را دارند كه به سوي حرمين شريفين، سرزمين وحي؛ مهبط جبرئيل و آرامگاه و وطن پيامبر و هم‌چنين بسياري از صحابه و اهل بيت با شوق و ولوله رهسپار هستند.

سوالي كه ذهن بنده را شبانه‌روز به خود مشغول كرده و مرا حيران و پريشان درآورده اين است كه چرا مردم مسلمان ايران در حج امسال شرف حضور ندارند و محروم گردانیده شدند با آن كه ايران و عربستان دو كشور اسلامي و از يك خانواده هستند؟!

هر دو كشور به فرضيت حج و همگاني بودن كعبه براي تمام  ملل و اقوام باور دارند!

اگر خداي ناكرده يكي از اين دو كشور مسيحي يا يهودي يا لاييك و … مي‌بود؛ جاي گله و تعجب نبود!

خدا در روز قيامت بين مسئولين اين دو كشور فيصله مي‌كند. قضاوت بنده كه در عمق قضايا نيستم و بحمدلله با سياست آلوده نيستم كار به جايي نمي‌برد،ثانياً قدرت اجرايي ندارم؛ اما اين قدر مي‌دانم كه مانع تراشي براي حضور يك ملت مسلمان در اداي فريضه حج بزرگترين فتنه است.

كاش! اولاً  كشور مانع تراش از كارشكني خودداري مي‌كرد؛ ثانياً اگر اين توفيق حاصل نمي‌شد حداقل كشور مقابل به‌خاطر عظمت حج و احترام كعبه و… كوتاه مي‌آمد تا جهان كفر به ريش آنان نخندد.

در اين شرايط جهان كفر حق دارد كه بگويد: اسلام و قرآني كه نتوانند دو كشور را در اداي فريضه و ركن مهم اسلام به توافق برسانند از آنان چه انتظار در هدايت و رهبري جهان مي‌رود. قطعاً اين كارشكني به معناي «صدّ عن سبيل الله» است.

مردم ايران در ممانعت از  شركت در حج امسال، احوال متفاوتي دارند:

١- برخي از ايرانيان مخلص و آزاده واقعاً از اين حرمان رنج مي‌برند و براي مانع تراشان هميشه دعاي بد مي‌كنند؛ بنده هم به همراهي همين گروه مي‌گويم: پروردگارا بساط مانع‌تراشان از اداي حج را هرچه زودتر جمع كن پيش از آنكه فتنه‌اي ديگر به‌ پا كنند.

۲- برخي از ايرانيان متعصّب – چنان‌كه از فضاي مجازي معلوم مي‌شود – به حج چندان اعتقادي ندارند و حج رفتن را به معناي كمك مالي به وهابي‌هاي عربستان و… مي‌دانند. اين گروه از قديم آرزويش اين بوده كه به بهانه‌هايی آبرومندانه حج را تحريم كند، متأسفانه حركت امسال كارشكنان، زمينه را براي تحقق آرزوی دیرینه آنان را فراهم كرد.

۳- برخي از ايرانيان كه دين اسلام را باور ندارند و آن را ديني عربي و حج را يكي از رسوم باستاني عرب مي‌دانند، مناسك حج را به باد استهزاء مي‌گيرند و آن را صددرصد جزو فرهنگ جاهليت عرب مي‌فهمند و كاري عبث مي‌دانند و پيوسته داد مي‌كشند خدا اينجاست چرا عربستان مي‌رويد و…!

اين گروه صددرصد مخالف حج است. قضيه امسال موجب شادي و جشن آنان گرديد.

جاي بسي تأسف است كه به شومي كارشكني فتنه‌گران و عناصر خودسر، از منابر و تريبون‌هاي مذهبي و پايگاه‌هاي انترنتي و رسانه‌هايمان يادي از فضايل حج نمي‌شود؟

مانع‌تراشي براي يك ملت در اداي يكي از فرايض و اركان دين موجب قهر الهي مي‌گردد و به نوعي جنگ و بي‌احترامي به كعبه و توهين به عشق مخلصانه به مناسك محسوب مي‌شود و قطعاً نوعي استخفاف به طواف؛ ذكر و دعاهاي صحن حرم و ميدان عرفات و قرباني‌هاي حجاج  ايراني به حساب مي‌آيد.

در پايان از رب‌العالمين عاجزانه خواستارم كه حجاج محصور ايراني را ثواب حج مبرور عنايت بفرمايد و بنده عاصي را به لطف خويش به اين نعمت عظمي سرفراز گرداند.

نويسنده: عبدالحکيم سيدزاده


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۴۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
سلام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 9 مارس 2018 - 7:26 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

أيا استفاده از سهميه كنكور ٢٥٪‏ متلعق به فرزندان جانباز حقالناس است يا نه؟ لطفا جواب دهيد خيلي گيرم

    سنت آنلاین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 16 مارس 2018 - 7:43 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    بستگی به قانون کشور دارد.