قرمز یا آبی، مساله این نیست!

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
شنبه - 3 مارس 2018

نويسنده: کتایون محمودی/ روزنامه‌نگار

جوانی، بهارین فصل زندگانی است. باید پر از هیاهوی شکفتن و رستن و تازه شدن باشد.
پر از روزهای شور و بهانه برای تخلیه کردن هیجان. کشور ما با دارا بودن در صد قابل توجهی طیف جوان، همیشه مستعد آن خواهد بود که هر آن از گوشه‌ای حادثه‌ای نشات گرفته از شور جوانی رخ دهد.
توجه به این تهدید بالقوه و مهار کردن آن در صورت بروز تاکتیک بازدارنده و علاج قبل از وقوع حادثه است. سال‌هاست که جوانان ما به جرم جوانی، از این مهم و توجه محروم‌اند، دنبال بهانه‌اند تا گدازه‌های پرشور این آتشفشان را بیرون دهند و چون راهی نیست و این جرم بزرگ نابخشودنی از آن‌ها تصویر یک متهم دایم را به نمایش می‌گذارد، منتظر فرصت هستند.
تا تلافی کنند و چه جایی بهتر از ورزشگاه و چه بهانه‌ای موجه‌تر از طرفداری تیم‌های مطرح، علی الخصوص پرسپولیس و استقلال….
دیروز در رخدادی غمبار، با برد تیم آبی، طرفداران عصبی تیم قرمز، حادثه خلق کردند و شور جوانی و جنون بی‌منطق و آنی، کاردست شان داد….

این که چه قدر حرکت‌های کور این چنینی، می‌تواند کارگردان سریال مرگبار باشد،‌ یک طرف قضیه است، سر دیگر آن، همان محدودیت و سرکوبگری احساسات است، تا با تلنبار شدن آن، داستان مرگ نوشته شود. کشوری که مدیرانش، برای جوان برنامه نداشته و خودشان هم لنگ قضیه حل آن باشند؛ باید منتظر صحنه‌های توحش و عدم کنترل احساس باشند. تحریک کردن جوان به طرفداری از یک تیم که محبوب اوست، ناگزیر با یک متلک استارت می‌خورد و خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل..
حالا برای توجیه این حوادث، تنها راه برای فرار از اقرار به کاستی، بحث مقایسه به میان می‌آید که باید گفت: اگر قرار بر مقایسه است، از تمام جنبه‌ها، و گرنه این استراتژی فرار به جلوست و دیگر نخ نماست، البته اگر پای خارجی‌ها آن میان نباشد!
چون ما عادت کرده‌ایم گناه را گردن دیگران بیندازیم و آن دشمن فرضی، پشت مرز باشد بهتر است!
هشدار می‌دهیم که برای تخلیه انرژی و هیجان این خیل جوان، برنامه بسازید. نگذارید ایام مهلت تبلیغ‌های انتخاباتی، یا جرقه خشم مردم از گرانی و تورم و بی‌برنامه‌گی، طعمه شود تا جوان اموال دولتی را بشکند و خرد کند. حداقل این یک مورد را الگو برداری کنید، از کشورهایی که بلد بودند این خروش و طغیان را سد ببندند….
یک بار هم که شده، توجیه نکنید و اعتراف کنید که عامل آن، گوشه‌ای هم به دامن وصله دار خودتان می‌چسبد!
با انکار، عناد و اصرار بر آن این موج را توفنده‌تر نکنید که خسارتش زیان بار است!


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵
برچسب ها: