قدر استادان را بشناسیم

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - 6 فوریه 2018

نويسنده: عبدالحمید دهـواری

چند روز بیش برای من قصهٔ تلخی پیش آمد واقعا گفتن آن روح هر آدم را خون‌آلود می‌کند.
پشت میز صندلی نشسته بودم تا اقلام و کالاهایی را که مشتریان و نیازمندان می‌خرند یک‌ به یک حساب کنم.
ناگهان چشمم به کسی می‌افتد که رنگ آشنایی داشت ولی سیمای معرفت‌آرای گذشته را که من او را می‌شناختم نداشت، با موهای ژولیده و چهرهٔ استخوانی و با لباس عامیانه و رفتار عادی سلامم کرد و گفت ببخشید کارت‌های کمیته‌ای یا چیز دیگری گفت که دقیق به یادم نیست شارژ نشده‌اند؟…

اما آنچه را که من می‌خواهم بگویم این است:
من در مدرسه‌ای درس می‌خواندم که چند تن از همدرسان و هم‌نوعان من، نگاه تند و رفتار عربده‌جویانه‌ای داشتند به زعم خودشان هرطور که بخواهند باید به اهداف و آرزوها‌ی شیطنت‌آرایشان برسند برای همین به هیچ قانون و مصوبه‌ای پایبند نبودند.
به یادم است ساعت‌های هشت و نه بود، در مدرسه‌ یک غوغا و آشوبی بلند شد، فکر کردیم شاید بیرون مدرسه اتفاق بدی افتاده است و صدای کرکننده‌اش به اینجا می‌رسد! وقتی از اتاق بیرون آمدیم و به کف مدرسه نگاهی انداختیم، می‌دیدیم همین چند دانش‌آموز بی‌قید و بی‌قانون پا به ورطه اباحیت نهاده‌اند و بساط شرع را درنوردیده‌اند و چراغ مرده را به دست گرفته‌اند با استادان روح‌پرور و عشق‌آموز معرفت، سیل خروشان و ضرب و شتم را راه انداخته‌اند و هرچی از دهان بی‌پیرایش‌شان درمی‌آمد نثار زخم جان استادان و آموزگاران می‌کردند و از همان زمان تا این وقت که در فروشگاه دارم چرخهٔ اقتصاد را می‌چرخانم آن جریانات کام‌تلخ و زخم‌آور را فراموش نکرده‌ام، بلکه آن را با دیده عبرت و عذاب به خاطرم سپرده‌ام.
این کسی که به مغازهٔ ما آمد و سرگردان بود و لباس علم و معرفت را بیرون کشیده بود دقیقا یکی از همان اشخاصی بود که در گودال خرد‌ناپسندانه و جنگ‌آورِ اتفاقِ گزارش‌شده حضور داشت و بی‌محابا حکم می‌راند و لب به سخن‌های بدی که گوهر شریعت را با آب طعن و دین‌فروشی می‌شست نثار استادان پر فروغ دین و معرفت می‌کرد! خدا پناه بدهد.

زنان باردار، ای مرد هُشیار /*/ اگر وقتِ ولادت، مار زایند

از آن بهتر به نزدیک خردمند، /*/ که فرزندانِ ناهموار، زایند.

(گلستان سعدی: ۲۸۵)


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها: