قانون”قدس یکپارچه” فرصت برای محاصره اسرائیل است

دسته: اخبار , جهان اسلام , ویژه
بدون دیدگاه
چهار شنبه - 3 ژانویه 2018

چند تن از کارشناسان فلسطینی قانون “قدس یکپارچه” را نتیجه تصمیم آمریکا در مورد این شهر و فرصتی برای محاصره اسرائیل ارزیابی کردند.

به گزارش سنت‌آنلاين به نقل از آناتولي، اعضای کنست اسرائیل دیروز قانون موسوم به “قدس یکپارچه” را تصویب کردند که به موجب آن اسرائیل تحت هیچ شرایطی نباید از این شهر اشغالی عقب نشینی کند و همچنین هرگونه دست کشیدن از اراضی آن نیاز به رأی دو سوم نمایندگان دارد.

چند کارشناس فلسطینی در مصاحبه جداگانه با خبرگزاری آناتولی قانون مذکور را نتیجه تصمیم آمریکا در مورد قدس و برای تشکیل ائتلاف علیه تصمیم اخیر ترامپ و فشار و محاصره اسرائیل دانستند.

جهاد حرب استاد علوم سیاسی دانشگاه «بیرزیت» در کرانه باختری در این زمینه اظهار داشت:

«اسرائیل قصد دارد شهر قدس را از فلسطینیان تخلیه و تغییر دیموگرافیک ایجاد کند. قانون قدس یکپارچه مانع مقامات آینده اسرائیل برای رسیدن به صلح با فلسطینیان خواهد شد.

گزینه‌های فلسطینیان زیاد است، اما اتخاذ تصمیم نیاز به جسارت دارد. تقویت مقاومت مردمی، تلاش برای کسب عضویت دائم در سازمان ملل و رفتن به دادگاه بین المللی و دادگاه جنایی بین المللی برخی از این گزینه‌هاست.

گزینه دیگر، لغو پیمان اوسلواست، اما نتیجه آن جنگ خواهد بود. وحدت ملی فلسطینیان ضروری است. مقاومت مردمی تقویت باید تقویت شود همزمان به قوانین بین المللی پای‌بند باشند».

نور عوده کارشناس و نویسنده فلسطینی هم تصریح کرد:

«قانون قدس یکپارچه و نقض اسرائیل فرصتی برای تشکیل ائتلاف بین المللی علیه تصمیم ترامپ است. با این قانون می‌توان اسرائیل محاصره کرد.

اسرائیل رسما راه حل دو دولتی را کنار گذاشته است. لازم است با انجام اقدامات آن را تحت محاصره سیاسی قرار داد. رهبران فلسطین در مقابل این قانون و اقدامات اسرائیل گزینه‌های زیادی برای حرکت دارند».

بلال الشوبکی استاد در دانشگاه الخلیل در کرانه باختری هم گفت:

«این قانون نتیجه طبیعی تصیم ترامپ در مورد قدس است. اسرائیل با تصویب این قانون رسما از روند صلح خارج شد. این سخن که اسرائیل تنها مانده و آمریکا محاصره شده، کافی نیست. کشورها باید به اقدامات عملی انجام دهند».

نبیل ابوردینه سخنگوی دولت فلسطین نیز دیروز اظهار داشت:

«قانون “قدس یکپارچه” به منزله اعلام رسمی اسرائیل برای خروج از روند سیاسی است. کشورهای عربی، اسلامی و جهان برای مبارزه با بداخلاقی‌های اسرائیل که منطقه را به لبه پرتگاه سوق می‌دهد، اقداماتی انجام دهند».

گفتنی است اعضای کنست اسرائیل امروز قانون موسوم به قدس یکپارچه را تصویب کردند که به موجب آن اسرائیل تحت هیچ شرایطی نباید از قدس اشغالی عقب نشینی کند. براساس این قانون هرگونه دست کشیدن از اراضی این شهر نیاز به رأی دو سوم نمایندگان کنست دارد.

رئیس جمهور آمریکا، 6 دسامبر علی‌رغم قطعنامه شماره 478 شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر غیرقانونی بودن الحاق قدس شرقی به اسرائیل و اعلام آن به عنوان پایتخت این کشور، گفت: “زمان به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرارسیده است”.

او همچنین دستور داد آمادگی لازم برای انتقال سفارت آمریکا به قدس صورت گیرد. اسرائیل در سال 1967 قدس را اشغال و آن را به عنوان «پایتخت ابدی» خود اعلام کرد، اما جامعه بین المللی این تصمیم را به رسمیت نمی‌شناسد. فلسطینیان قدس را پایتخت کشورشان می‌دانند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵
برچسب ها: