علامه سيد حسين احمد مدني

دسته: معاصرین , ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - 18 فوریه 2018

يادداشت وبرداشت: مولانا عبدالواحد قلندرزهي/ مرکز علوم قرآني سوران، دارالعلوم زاهدان

مولانا سيد حسين احمد مدني رحمه‌الله‌تعالي فردي جامع، مدرسي ماهر، سياسيي توانمند، مجاهد واقعي، عامل شريعت و سنت، شيخ ومربي عرفان و طريقت، مهاجر مدني مُدِرّس سخت کوش مسجد رسول در مدينه منوّره و دارالعلومِ ديوبندِ هند بود. سختي روزگار را چشيده و با حالات سردوگرم نامساعد و غير مناسب دست‌وپنجه نرم کردند، براي آزادي هند ومردم آن‌جا را از اِشغال و اِستعمار انگليس، سختي و تاريکي بازداشت و زندان را برداشت نمودند به گفته سيد ابوالحسن ندوي براي اين منظور سفر شبانه روزي شيخ الاسلام مدني در حدي بود که مي‌توان گفت: ما آبَ من سفرٍ إلا لسفرٍ.

رهبر سياسي مردم هند فردي خدمت‌گذار، بسيار خاکي و متواضع، و ميهمان‌نواز به تمام معني بودند، به‌گُفته شاگردِ رشيدش علامه سليم الله خان در هندوستان سفره‌اي گسترده‌تر از سفره‌ي سيد مدني نبود، چندين سال همراه با استادش شيخ العرب والعجم علامه محمود الحسن در بند و اِسارت انگليس در جزيره‌ي «مالتا» به‌سر مي بُرد آن هم فقط براي همراهي و خدمت استاد، سيد مدني حدود پانزده سال در مسجد النبي شبانه‌روز در خدمت درس و تدريس، در علوم و فنون مختلف عربي و اسلامي از تفسير، حديث، صرف، نحو، بلاغت و ادب با تمام توان سرگرم بودند.

در زندگي‌نامه‌اش «آب حيات» آن را در سفري مطالعه کردم نوشته است: در مدينه کتاب‌هاي بزرگ و زيادي را با شور و شوق زياد مطالعه و تدريس مي‌کردم و در مدت بيست‌و‌چهار ساعت تنها سه ساعت فرصت استراحت را داشتم التبه در طول هفته يک روز هم استراحت مي‌کردم.

حضرت مدني براي استفاده‌ي بيشترِ علم حديث دوباره به هند باز گشت و در خدمت استاد چيره دست و مجاهد نستوه شيخ الهند حاضر شد و بعد استادِ صحيح بخاري دارالعلوم ديوبند هند  قرار گرفت، به گفته‌ي شاگرد ارشدش علامه دکتر عبدالحليم نعماني: اگر حضرت نيم شب هم از سفر بر مي‌گشت طلبه دوره حديث را جمع به مدت دو تا سه ساعت تمام وقت به شکل تحيات نشسته تدريس مي‌کردند و گاهي خودش عبارت بسيار دلنشين مي‌خواندند.

به‌هر حال سيد براي نفع مردم مي‌سوخت تا ملتي را ساخت به گيتي و فلک دَوّار شير مرداني هم‌چون مولانا شهداد سراواني، مولانا عبدالعزيز زاهداني، مولانا عبدالعزيز ساداتي، مولاناسليم الله خان، مولانا عبدالحليم نعماني، مولانا مفتي محمود مفتي اعظم پاکستان، علامه مفتي ولي حسن تونکي و…  ببخشيد و به ديار آخرت و ديدار پروردگار شتافت.

خدا رحمت کند اين عاشقان پاک طينت را

صبح پنجشنبه (28 جمادي الثاني 1439)


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۲
برچسب ها: