طلبه و تفکر جهان‌شمول

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - 25 دسامبر 2017

نويسنده: سعید فضل‌اللهی

از میان ادیان الهی، این دین مبین اسلام است که از ویژگی جهان‌شمول برخوردار است. اسلام دینی جهانی، فراگیر و همه جانبه بوده؛ یعنی پیام آن جاودان و همیشگی است و دستورات آن برای مردم تمام اعصار و دوران قابل عمل می‌باشند. چه مردم عصر جاهلی زمان بعثت و چه مردم قرن بیست یکم، همه و همه را می‌تواند به سعادت برساند.

آنچه دین مبین اسلام را نسبت به سایر ادیان متمایز نموده، قرآن جاوید است؛ آن پیام ماندگاری که برای بشریت رمز نجات است. خداوند در قرآن کریم، از اسلام به عنوان یک دین جهانی یاد کرده است و  آن را دینی جهانی و فراگیر می‌داند.

از دیگر امتیازات بارز دین مبین اسلام، پیامبر خاتم، حضرت محمد مصطفی صلی‌الله علیه وسلم است؛ پیامبری که خداوند متعال آن را رحمةللعالمین معرفی می‌کند. ذات کریمی که ﺑﻪ‌ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺭحمتی برای ﻋﺎﻟمیان ﻣﺒﻌﻮﺙ ﺷﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻫﺪﺍﯾﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ. آن سردار عرب و عجم صلی‌الله‌علیه‌وسلم صرفا به جامعه عرب آن زمان اکتفا نکرد؛  بلکه به افراد سرشناس نقاط مختلف دنیا در آن زمان، نامه می‌نویسند و با این عمل، در صفحه تاریخ نگاشت که: آئین اسلام، جهانی است.

   تربیت یافتگان مکتب رسالت،  به خوبی رسالت جهان‌شمول پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم را درک کردند و با جانفشانی و جانثاری پیام اسلام را به گوشه گوشه جهان ابلاغ کردند. با تفکر در سیر تاریخی این دین جهانی، در خواهیم یافت که اسلام، گسترش و انتشارش را  مدیون شخصیت‌هایی است که برای تبلیغ و معرفی اسلام، در گذشته و حال تلاش‌های فراوانی کرده‌اند و پیشرفت این آیین جهانی را از تمامی امور زندگی خویش مقدم داشته‌اند. که فعالیت‌های بین‌المللی و فرا‌مرزی آنان جهت نشر مفاهیم و معارف اسلام، خود گواهی بر مدعای تلاش بی‌وقفه و مستمر آنان در طول تاریخ است.

بنابراین، حوزه‌های علمیه به‌عنوان مرکز رشد و تربیت علمای جامعه، باید با تفکری جهان‌شمول ادامه دهنده رسالت نبوی صلی‌الله‌علیه‌وسلم باشند و طلاب این مدارس باید با تاسی از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه وسلم اصلاح کل عالم انسانیت را هدف و مقصود خود بدانند و تفکر و اندیشه‌های سرشار از خیر آنان، نباید در پس مرزهای جغرافیایی و فکری محصور باشد، بلکه آنان باید با تفکری جهانی، مرزها را بشکنند و رسالت خیر و صلاح را به سراسر جهان ابلاغ کنند.

طلبه باید به گونه‌ای آماده شود و روش‌های درست تبلیغی را بیاموزد که بتواند با توجه به شرایط موجود در هر منطقه بدون ایجاد اختلال، به ارائه مباحث تبلیغی و دینی خود بپردازد.

اگر مبلغ اسلامی و طلبه قدرت جاذبه بالا داشته باشد و روش‌های جذب را فرا بگیرد، قطعا خواهد توانست به گونه‌ای تبلیغ اسلام را انجام دهد که مردم ادیان و مذاهب مختلف به سوی او جذب شوند. و بهترین نمونه در میان شخصیت‌های معاصر برای این مسأله علامه مولاناسیدابوالحسن ندوی رحمه‌الله است.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸
برچسب ها: