در خطبه‌های جمعه اهل سنت گنبدكاووس مطرح شد:ضرورت حفظ فرهنگ و پایبندی مردم به شئونات اسلامی

دسته: اخبار , خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 17 فوریه 2018

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس در سخنان نماز جمعه (٢٧ بهمن ماه ١٣٩٦) با اشاره تهاجم فرهنگي و وجود برخی انحرافات فرهنگی و اجتماعی در جامعه بر حفظ فرهنگ دینی و پایبندی مردم به شئونات اسلامی تاکید کردند.

به گزارش سنت‌آنلاين؛ حاج آخوند عبدالکریم جاور با اشاره به اینکه کتاب قرآن ارزشمندترین هدیه الهی به بشریت است، افزود: انسان‌ها اگر به قرآن و رسالت پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌وسلم) اعتقاد داشته و بر عمل به احکام و شریعت اسلامی پایبند باشند، هیچگاه گمراه نشده و سعادت دنیا و آخرت نصیب آنان خواهد شد.

وی اظهار داشت: پیش از اسلام، همه ادیان الهی به انحراف کشیده شده و مادیات بر معنویات چیره شده بودند. جاهلیت به صورت فراگیر در دنیا حکم بود و ارزشهای انسانی در ایران باستان، روم ، چین و… پایمال می‌شد.

وی افزود: حضرت محمد (صلى‌الله‌علیه‌وسلم) تمام پیروان ادیان الهی را که به انحراف و ظلمات کشیده شده بودند به اسلام دعوت، و قلوب کور شده آنان را با نور قرآن و نور ایمان زنده و هدایت کرد و اسلام را با روشنگری و تسخیر قلبها در دنیا توسعه دادند.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس گفت: راه و مکتب پیامبر (صلى الله علیه وسلم) را صحابه ایشان ادامه دادند. اصحابی که در تمام فراز و نشیبهای دوران صدر اسلام در کنار ایشان بودند.

حاج آخوند عبدالکریم جاور افزود: حضرت عمر (رضي‌الله‌عنه) پس از رحلت پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌وسلم) در ١٠ سال حاکمیت خود در غرب سرزمینهای روم و شرق ایران را فتح کردند و اسلام را گسترش داد و با زعامت و رهبری خود حکومتهایی را که برپایه‌ی اغراض شخصی و شهوی حاکم بودند، از صحنه تاريخ محو کردند.

وی افزود: خلفا و اصحاب پیامبر پایبند کتاب قرآن و مقلد راستین مکتب پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌وسلم) بودند. دین و شریعت اسلامی را بدون کوچکترین دستبرد توسعه دادند و بر اساس آیات قرآن و احکام نورانی الهی بر دلهای مردم حکومت کردند و فرهنگ اسلام را در جهان توسعه دادند.

خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس گفت: آیات الهی بیش از ١٤٣٠ سال پیش نازل شدند و این آئین و فرهنگ قائم به زمان و مکان نیست و بلکه فراتر از آن بوده و  هنوز هم  اجرايی است.

حاج آخوند عبدالکریم جاور افزود: پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌وسلم) در زمان حیات خود بر حفظ آیین و فرهنگ اسلامی بسیار تاکید داشتند و در مقابل کوچکترین نشانه‌های فرهنگ جاهلیت می‌ایستادند.

وی افزود: رسول خدا (صلى‌الله‌علیه‌وسلم) آیین‌ها، اعیاد و حتی پوشیدن لباسهایی را که رنگ آنها نشانگر دوران جاهلیت بودند، منع و اعیاد قربان و فطر و پوشش و رنگهای اسلامی را ترویج کردند؛ زیرا که معتقد بودند هر شخصی كه خود را با فرهنگ قومی بیاراید از آن قوم است.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس اظهارداشت: امروزه در جامعه اسلامی و در بین ترکمنها برخی آداب و رسومات غربی امثال “ولنتاین” و “کریسمس” رایج شده و برخی از مسلمانان با خرید نمادها و چراغانی درخت به همراه خانواده و دوستان جشن گرفته، كادو هدیه می‌‌دهند.

حاج آخوند عبدالکریم جاور با بيان اينکه جامعه ما به چه سمت و سويي سوق داده شده است! تصریح کرد: اگر این عده چنانچه مسیحیت را قبول دارند و مسیحی شده‌اند، به نحوی اعلام كنند، تا مردم بدانند که آنان مسیحی‌اند و در آینده  نيز بر اساس فرهنگ و آیین خودشان با آنان رفتار كنند.

وی افزود: بسياری از مردم نيز آيين‌های باستانی امثال سيزده به در، چهارشنبه سوری و شب يلدا را كه پيش از اين در فرهنگ تركمن‌ها جايی نداشته جشن مي‌گيرند.

امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس گفت: عمل به آيين و فرهنگ غير اسلامی بيانگر اين است كه شما،  هم‌كيش آنان شده‌ايد و چنانچه موافق آن آئين نبوده و همراهی كنيد، همرنگ آنان شده‌ايد و اين نيز صحيح نيست.

آخوند جاور تصريح كرد: نفوذ و اشاعه اينگونه آیين‌ها در فرهنگ اصيل و غنی تركمن یک هشدار جدی است و برای جامعه اسلامی ما در آينده مصیبت خواهد بود.

وی گفت: قرآن نور خداست و چنانچه قرآن را چراغ راه خود قرار نداده و بر فرهنگ اسلامی خود پاينبد نباشيد در آينده فرهنگ غرب بر شما چيره شده و اين جامعه  به ناکجاآباد خواهد رفت.

وی افزود: اگر می‌خواهید دعاهایتان مقبول درگاه الهی باشد، خدا ترس باشید و فرهنگ اسلامی را حفظ كنيد.

?? منبع: کانال مصلی نماز جمعه اهل‌سنت گنبدکاووس


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: