سيماي زن در آينه‌ي اسلام

دسته: باشگاه اندیشه , بانوی مسلمان
بدون دیدگاه
چهار شنبه - 24 آگوست 2016

images - سيماي زن در آينه‌ي اسلامزن در اسلام با واژه‌هاي زيباي هم‌چون مادر، دختر، همسر، خواهر تقدس و كرامت بخشيده ‌است و نيز او را به عنوان موجودی زيبا، ظريف، مستقل و آرامش بخش معرفي نموده است؛ لذا این مهم هم باید از سوی بانوان جامعه درک شود که در غیر این صورت اگر زنان جايگاه و ارزش خويش را نشناسند در جامعه معضلات و ناهنجاري‌هاي متعددی رخ می‌دهد.

اسلام برای زنان حقوق و کرامت بی نظیری قائل شده؛ چنانكه در قرآن کریم از آنان نام برده و سوره‌اي مستقلي بنام آنان اختصاص داده است. در مجموع آیات قرآن کریم در سوره‌های نساء و طلاق و… می‌توان چنین نتیجه گرفت که خداوند جانب رعایت زن را مورد توجه جدی قرار داده است. زن هیچ گاه در قرآن کریم جنس دوم شمرده نشده است. و از مهم ترین کرامات نسبت داده شده به زن در قرآن، می‌توان به تقدس مادري اشاره کرد كه وي مبنای ساخت شخصیت یک انسان است؛ چنانكه شخصیت کودک با نگراني، نگاه و تفکر مادر شکل می‌گیرد.

از منظر قرآن کریم زن و مرد داراي هويت يكسان و از موهبت‏‌هاى الهى به يك ميزان برخوردار هستند، همچنین آياتى كه هدف آفرينش را بيان مى‏‌كند عموميت دارد، به نحوی که در آیه ۱۸۹ سوره اعراف می‌فرماید: ﴿هُوَ الَّذي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ جَعَلَ منْها زَوجَها لِيَسْكُنَ اِلَيْها﴾؛ اوست كه همه شما را از يك تن آفريد و از آن يك تن، زنش را آفريد تا به او آرامش يابد.

همچنین قرآن کریم صراحتا برای زنان از حقوقی در خانه و خانواده و در ارتباط با همسر سخن به میان می‌آورد که در هیچ آئینی مشابه آنان وجود ندارد، حال باید به درک این موضوع رسید که کم کاری و ناآگاهی ما از احکام قرآن و عمل نکردن به آن از کوتاهی مسلمانان نشأت می‌گیرد و در اصل قوانین کاستی وجود ندارد.

خداوند حكيم حریم ظرافت، لطافت زن در بعد فیزیکی و روانشناختی را مورد توجه و عنایت قرار داده است. در این راستا مردان مورد خطاب هستند و مکررا به آنان گوشزد می‌شود که بانوان را تحت آزار و اذیت قرار ندهید و بهترین و پسندیده‌ترین رفتار را با آنان داشته باشید.

در این میان تکالیف مختلفی برای زنان و مردان در نگاه اسلامی ترسیم شده است وجود اختلافات حقوقی بين زنان و مردان به واسطه شرايط روحی و تكوينی آنان است، اما برخی افراد کوته فکر و غرض‌ورز اين امر را به بها ندادن و كم ارزش جلوه دادن زن به رخ اسلام مي‌كشند.

زن در تله‌ي افراط و تفريط

قرآن کریم اگر چه مرتبه زن و مرد را یکسان می‌داند اما به تفاوت‌های آنان توجه دارد و قوانین براساس این تفاوت‌ها شکل گرفته است، اما در  مکاتب امروزي به دور از تفاوت‌ها به بررسی حقوق و تکالیف زن می‌پردازند. در حالی که خداوند در تشریع قوانین به این تفاوت‌ها توجه ویژه برای برقراری عدالت داشته است.

علت این که در طول تاریخ انسان‌ها نسبت به موضوع زن به افراط و تفریط گرایش پیدا کردند ناشی از واقع بین نبودن مکتب‌های بشری است.

با نگاهی به زندگی افرادی که در مسیر شریعت قدم برداشته‌اند، می‌توان دریافت که آرامش حاصل شده در زندگی خانوادگی آنان حاصل شناخت حقوقی است که اسلام برای زن و مرد در نظر گرفته است.

آیه ﴿الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ﴾؛ «مردان، سرپرست و نگهبان زنان‌اند»، مورد سوء استفاده برخی افراد قرار گرفته است و تعابیر غیرصحیح و غیرواقعی از آن برداشت می‌کنند، در صورتی که قرآن کریم در آیه ۱۹ سوره نساء می‌فرماید: ﴿وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ﴾؛ و با آنان، به طور شايسته رفتار كنيد». درک غلط از آیه ﴿الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ﴾ و فراموشی آیه ﴿وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ﴾ در شأن جامعه اسلامی نیست.

كوتاه سخن اينكه: شایسته است در جامعه، نظام اسلامی و دستورات صریح قرآنی بیش از پیش تبیین و فرهنگ سازی شود تا خرافه و بی سوادی، عاملی برای محروم شدن برخی زنان از حقوق خود نشود و بخشی دیگر از زنان نیز به خاطر عدم آگاهی از منزلتی که قرآن کریم برای زنان متصور شده است اسیر مکاتب پوچ و تهی از فایده برای رسیدن به آرامشی مجازی نشوند.

نويسنده: عبدالوحيد عمرزهي


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۹۲
برچسب ها: