فاضل‌میبدی در گفت‌وگو با رویداد۲۴، به ادعای «تاکید نص صریح قرآن بر شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن» واکنش نشان داد:سخنان علم‌الهدی یک «بدعت» و دست بردن در قرآن است/ مراجع و علما ساکت ننشینند

دسته: اخبار , اخبار ايران و جهان , ویژه
بدون دیدگاه
دوشنبه - 12 فوریه 2018

به گزارش سنت‌آنلاين به نقل از رویداد۲۴؛ محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به سخنان اخیر آیت‌الله علم‌الهدی خطیب نماز جمعه مشهد، در خصوص اینکه حضور در راهپیمایی روز 22 بهمن در نص صریح قرآن آمده است، گفت: ما در قرآن کریم، اصلاً همچنین نص و مضمون و دلالتی نداریم. شرکت در راهپیمایی یک وظیفه ملی است، اما این را به‌حساب دین و آیات قرآنی گذاشتن، به نظرم یک «بدعت» بسیار بزرگ است. اگر به این شکل باب بدعت‌گذاری در اسلام باز شود و هرکسی بخواهد کار خود را به قرآن متصل کند، دیگر چه فرقی با داعش دارد؟

این استاد حوزه و دانشگاه بابیان اینکه طبق سخنان امام‌جمعه مشهد پس تمامی مسلمانان جهان باید در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کنند، تصریح کرد: اگر بر این اساس حضور در راهپیمایی واجب باشد، پس بسیاری از علما، مسلمانان، شیعیان که به دلایل مختلف در راهپیمایی شرکت نمی‌کنند، برخلاف قرآن عمل می‌کنند. من بر این باورم که آقای علم‌الهدی باید در سخنانشان تجدیدنظر کنند و از همه مهم‌تر، مراجع و علمای قوم به ایشان تذکر دهند که وظیفه ملی با وظایف دینی متفاوت است و وظایف دینی را نص قرآن دانستن، یک بدعت است که ممکن است فردا روزی هر گروهی برای پیش‌برد کارها و اهداف خود به قرآن متصل شود.

اگر این‌گونه باشد که باید همه مسلمانان دنیا بیایند و در این راهپیمایی شرکت کنند. قرآن که فقط برای ایرانیان نیست. اگر بر اساس قرآن شرکت در راهپیمایی واجب است، باید مسلمانان عربستان، عراق، سوریه، لبنان و به‌طور کل مسلمانان جهان، بیایند و در این راهپیمایی شرکت کنند، زیرا دستور قرآن که مرزبندی خاصی ندارد و برای همه مسلمانان دنیا است. به همین دلیل معتقدم که این حرف هیچ پایه و اساسی ندارد و حرف ایشان کاملاً یک «بدعت» و دست بردن در قرآن است.

با توجه به چنین شرایطی، من اعتقادم بر این است که مهم‌ترین و اولین وظیفه بر عهده عالمان و مراجع دین است که در برابر این بدعت‌ها ایستادگی کنند و ساکت ننشینند. درست که این سخنان از سوی یک امام‌جمعه مطرح‌شده است، اما بدعت فرقی ندارد که از جانب چه کسی گذاشته می‌شود، چه امام‌جمعه و چه هر فرد و مسئول دیگری، اصلاً حق چنین کاری را ندارند.

با توجه به چنین سخنانی، مردم و خصوصاً جوانان می‌گویند این چه قرآنی است که بر اساس نص آن، ما باید در راهپیمایی شرکت کنیم. بله 22 بهمن‌ماه روزی است که مردم به خیابان‌ها می‌آیند و در راهپیمایی حضور پیدا می‌کنند؛ اما هر موضوعی را به دین چسباندن و دین را سیاسی کردن و شأن دین و قرآن را پایین آوردن، به نظرم یک گناه بسیار بزرگ و نابخشودنی است.

وظیفه مردم در چنین شرایطی این است که به چنین سخنانی گوش ندهند و خودشان باعقل خودشان تصمیم‌گیری کنند و وظایف دینی را از وظایف ملی خود جدا کنند. بله حضور در چنین روزی مهم است و مردم می‌توانند در آن شرکت داشته باشند، اما اینکه آن را به‌عنوان نص قرآن بدانند، یک گناه است.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها: