زنان، تحصیلات و خانواده

دسته: خانه و خانواده , فرهنگ و جامعه , ویژه
بدون دیدگاه
پنجشنبه - 25 ژانویه 2018

نويسنده: کتایون_محمودی/ روزنامه نگار

قرآن به خلقت برابر انسان‌ها اشاره دارد و در آیه‌ی ١٣ سوره‌ی حجرات می‌فرماید: «ای مردم! ما شما را از زن و مردی خلق کردیم و شما را در تیره و قبایل قرار دادیم تا یکدیگر را بازشناسید (هیچ کدام معیار امتیاز و برتری نیست) همانا گرامی‌ترین شما نزد خداوند، پرهیزکارترین شماست.»

برابری خلقت انسان اعم از زن و مرد، در جای جای قرآن و به تأکید آمده است و امر خداوند به کارهای شایسته و نیک هرگز تفکیک جنسیتی ندارد و مخاطب نوع بشر است.

 در کنار تذکر به مردان و درست متعاقب آن، تذکر، تبشیر و تبذیر به زنان هم آمده است.

دستور دین به کسب عمل صالح و کسب علم و اهتمام به خانواده به عنوان بنیادی‌ترین رکن، جزوه رکین‌ترین پایه‌هایی است که جامعه بر آن نهاده می‌شود.

درجه ی توجه اسلام به خانواده، اندازه ای است که  تمام تردید ها را به یقین می رساند که «اسلام، دین خانواده است» این تنها در حد یک ادعا نیست؛ سندهای بسیاری در این مورد در متون دینی و آیات و احادیثمان می‌درخشند. امّا با این همه، باید به واقعیت تلخی اشاره کرد و آن القای تغییر و به سرعت عوض شدن به زن در عصر ما و جامعه ی ما با جبر زمان است،  تا زن را از آن چه هست و باید باشد دور سازند و همه‌ی خصوصیات و ارزش‌های قدیمی را از بگیرند و به نام تجدد  او را از همه چیزش که ارزش نام دارد، جدا کنند،  و از او موجودی بسازند که می‌خواهند.

کسب علم از فرایض دینی است….

زن مسلمان، به فرهنگ و جامعه‌ای وابسته است که بقول دکتر شریعتی، آن را از اسلام گرفته است و این دین باید برای او خلاء نگذاشته باشد.

 واکاوی چهره‌ی زنان باسواد صدر اسلام، در اولین نگاه؛ عایشه را دارد .

عایشه‌ای که فقیه است و موثق‌ترین منبع برای درستی احادیث و سنن و سخن پیامبر … هوش او و ذکاوت او … و توجه ویژه‌ی پیامبر به او به همین خاطر … مؤید این مطلب است که طلب علم بر زن و مرد واجب است و زنان آگاه در فراز و فرودهای زندگی موفق‌تر عمل می‌کنند و در گرداب‌های پیش رو، ناخدایی تواناست و کشتی طوفان زده را به ساحل می‌رساند.

در خانواده‌ای که اسلام تعریف می‌کند، هر کس با توانایی، انرژی و توانمندیش با فطرت و غریزه و احساس و همه چیزش تعریف می‌شود. با همین‌هایی که ذکر کردیم به وظایفش آگاه می‌شود و به حقوقش نیز. این آگاهی به او کمک می‌کند تا بداند چه چیز در حوزه‌ی کار او، توانایی او و برابر روحیات اوست.

اجحاف به زن با تعریف غلط و وارونه‌ای که غرب ارائه می‌دهد. او را با مرد در همه چیز برابر می‌داند؛ بدون توجه به تقاوت‌هایی که به لحاظ فیزیکی و روحی دارد.

 او را از خانه بیرون می‌کشند و به میدان کارزار دعوتش می‌کنند. بعد از جنگ بین المللی دوم، به شکل حساس‌تری، مسأله‌ی زن مطرح می‌شود، روابط خانوادگی متلاشی می‌گردد و آثار شوم آن هنوز هم در هنر و فلسفه غرب باقی مانده است ! زن را تهی می‌کنند از خودش، احساسش و او را با حقوق بادکنکی بر سکوی سهم خواهی می‌فرستند،  ولی آیا این حق زن بود تا در ازایش،  خانواده و خودش را از او بگیرند؟

به نام حقش، تمام حقوقش را پایمال کردند. او را در فیزیک و فرم خلاصه کردند و در کنار بازارهای فروش، وسیله‌ای برای تبیلغ شد. مسلم‌ترین حقش که آرامش در میان خانواده بود را از او سلب کردند و هستی‌اش را به باد تاراج سپردند.

 اسلام را در مقابل پرداخت حقوق زن، معرفی کردند و مسلمانان را متحجر نامیدند!

مسلمانانی که تأکید دینشان بر معرفت و علم اندوزی است ، ولو بصین …

تاریخ اسلام با قدرت نمایی علمی زنان در عرصه‌های اجتماعی می‌درخشد و سفارش دین بر زنان و مردان برای کسب علم ، زبانزد خاص و عام است.

تحصیل زنان و پیشبرد توانایی علمی در تمام رشته‌هایی که می‌تواند در آن به کمال برسد ، از تأکیدات دین است. زن باسواد و دارای تحصیلات در خانواده هم موفق عمل خواهد کرد و فرزندانی نیکو و شایسته به جامعه تحویل خواهد داد.

 زنی با چنین صفات و آگاه به مسائل روز، دانا بر آنچه اطرافش می‌گذرد، راحت تر و خونسردتر با مشکلات کنار می‌آید. دنبال آرامش و راه حل مناسب است. مسایل را بهتر درک می‌کند و کودکانش را با قرآن آشنا می‌کند تا تمام دواها، راه حل‌ها را از درون آن ببابد. زن تحصیل کرده برای مشکلاتش، مشورت می‌کند

فکرجمع را بر خود ترجیح می‌دهد و خوب می‌داند که عقل جمع ، بهتر عمل می‌کند و خطایش کمتراست!

زن با سواد با بهترین دوست دنیا، رفیق است. با کتاب ! تا از

رازواره‌هایش ، راز زندگیش را بگشاید و از پندهای پر سودش،

بهره‌مند گردد.

کسب علم برای زن مسلمان به همان اندازه لازم است که نفس برای بشر و آب برای درخت…

دینی که با فعل امر (اقرا)  رسالتش را آغاز کرد تا مسیر زندگی بشر را تغییر دهد و برای این تغییر، زن هم باید جزوی از تغییر باشد.

منبع: کانال نویسنده


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹
برچسب ها: