مولانا ساداتي در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت سراوان:ريشه مشکلات سيستان و بلوچستان در تبعيض و نابرابري است 

دسته: اخبار , خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 17 فوریه 2018

مولانا سيد عبدالصمد ساداتي در اشاره به شايعات “طرح تقسيم سيستان و بلوچستان براي توسعه” ضمن بيان اينکه مسئولان عالي دولت اظهاراتي مبني برتقسيم استان ننموده‌اند و وزير محترم کشور آن را رد نموده، ريشه مشکلات اين استان را بهره‌برداري نکردن از ظرفيت‌هاي آن و زيرپا گذاشتن عدالت اجتماعي عنوان کرد و بر حفظ وحدت و امنيت موجود توصيه نمود.

به گزارش سنت‌آنلاين؛ مولانا ساداتي در مراسم نماز جمعه (۲۷ بهمن) اهل سنت سراوان؛ توسعه نيافتگي سيستان و بلوچستان را ريشه در تبعيض و نابرابري دانستند و تصريح کردند: عدم توسعه و مشکلات استان سيستان و بلوچستان اين است که از فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي زميني، معادن، نعمت مرزهاي آبي و خاکي براي تجارت سالم و کارآفريني که قدرتي و خدادادي هستند بهره‌برداري نمي‌شود و مورد توجه قرار نمي‌گيرد و زيرپا گذاشتن عدالت اجتماعي است که در پي آن فقر و بي‌کاري و محروميت است که خطر ناامني و ديگر منکرات و ناهنجاري‌ها را به‌دنبال دارد.

امام جمعه اهل سنت سراوان افزود: بسياري از مردم در مناطق محروم از جمله در همين استان سيستان و بلوچستان از ابتدايي‌ترين امکانات زندگي بي‌بهره و محروم‌اند چه برسد به مديريت‌هاي کلان کشوري، يک شغل ساده با توجه ظرفيت موجود که بتواند مايحتاج حداقل زندگي را تامين کند برايشان فراهم نشده است.

مولانا ساداتي خاطرنشان ساخت: تقسيم استان مشکلات اين استان را حل نمي‌کند بلکه به مشکلات غيرقابل پيش بيني شده مي‌افزايد و کار بسيار خطرناکي است؛ بنابراين، کسي که خيرخواه مردم اين استان باشد هيچ گاه چنين طرحي را در فکر و ذهن خود نمي‌آورد و اين نمايندگان محترم مجلس؛ مشکلات مهم اقتصادي و معيشيتي، نابرابري و تبعيضات غيرقانوني بر مردم را پيگيري و به نتيجه برسانند نه اينکه با طرح تقسيم استان حساسيت به‌وجود بياورند و وحدت را خدشه‌دار کنند که برخلاف نظر مقام معظم رهبري است و مسئولان عالي دولت هم اظهاراتي در تقسيم استان ننموده‌اند، بلکه وزير کشور به شدت آن را مردود دانسته است.

خطيب جمعه اهل سنت سراوان در ادامه افزودند: تانکرهاي سوخت که به سوي مرز سرازيرند و به‌نام مرزنشينان در قالب تعاوني‌ها فروخته مي‌شود معلوم نيست که منافع حاصل از آن به کجا مي‌رود و چيزي از آن مردم مرزنشين نمي‌شود اما حمل سوخت و اندک کالاهاي ديگر توسط خود مردم مرزنشين براي امرار معاش؛ قاچاق تلقي مي‌شود.

مولانا ساداتي همچنين بيان کردند: با توجه به آمار بالاي دانش آموختگان دانشگاهي و نيروي جوان جوياي کار در شهرستان سراوان و نعمت مرز؛ بالاترين نرخ بي‌کاري در اين شهرستان مايه تاسف است.

مولانا سيد عبدالصمد ساداتي در بخشي از سخنان با اشاره به حضور گسترده مردم در مناسبت‌هاي ملي؛ وظيفه مسئولان را در تحقق خواسته‌هاي به‌حق مردم به‌خصوص در مناطق قومي و مذهبي که مورد کم لطفي بيشتر قرار گرفته‌اند؛ سنگين توصيف نمود.

امام جمعه اهل سنت سراوان گفت: حضور مردم در (۲۲ بهمن) در راهپيمايي‌ها از اين جهت است که جمهوري اسلامي و کشور خود را دوست دارند و به‌نداي رهبر خويش لبيک گفتند و اين دليل رضايت از عمل‌کرد دولتمردان نيست همان‌طور که در انتخابات مشارکت گسترده داشتند.

مولانا ساداتي خاطرنشان ساخت: اين حضور؛ وظيفه مسئولان را سنگين‌تر مي‌کند که در تحقق خواسته‌هاي به‌حق مردم انجام وظيفه و پاسخ‌گو باشند به‌خصوص در مناطق قومي و مذهبي که مردم مورد کم لطفي بيشتر قرار گرفته‌اند، حضور اهل سنت که در انتخابات و در اين راهپيمايي‌ها بسيار چشم‌گير بوده است؛ لازم است که توجه به اصلاح امور سرلوحه عمل دولت قرار گيرد.

ايشان تاکيد کردند: دولت تعهدات و وعده‌هاي خود را در محروميت‌زدايي و تحقق منشور حقوق شهروندي عملي و اصلاحات را در موارد مورد نياز با جديت و اراده قوي انجام دهد.

خطيب جمعه اهل سنت سراوان در بخش نخست سخنان با بيان اينکه بي‌ادبي و بي‌حرمتي موجب دوري از دين مي‌شود و هر آن‌چه به الله تعالي نسبت دارد مورد احترام و ادب قرار گيرد؛ صحابه رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم را تربيت يافته بهترين مکتب اسلام و بهترين معلم تاريخ بيان کرد.

مولانا ساداتي گفت: براي دين‌داري ادب و اخلاق در رفتار و گفتار يک امر اساسي و بنيادي است هر مقدار ادب و حسن اخلاق بيشتر باشد دينداري قوي‌تر مي‌گردد و هر مقدار بي‌ادبي و بي‌حرمتي بيشتر باشد از دين دوري بيشتر مي‌شود از اين جهت شريعت حدود ادب را ملحوظ شمرده است.

مدير حوزه علميه دارالعلوم سراوان افزود: در بارگاه الهي ادب و تواضع مقصود است؛ انکساري و عاجزي در مقابل الله تعالي بسيار محبوب و پسنديده است,هر آن‌چه به الله تعالي نسبت دارد مورد احترام و ادب قرار گيرد؛ قران کريم، مساجد، نبي اکرم و هم‌چنين ازواج مطهرات، اهل بيت رسول الله و صحابه که نسبت آنان به رسول الله است.

مولانا ساداتي خاطرنشان ساخت: زيست و زندگي و همراهي صحابه با رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم بود، تربيت يافته بهترين مکتب اسلام و بهترين معلم تاريخ بودند، پيامبر توانست با انجام رسالت خود از ميان انسان‌هاي جاهل؛ امتي را تربيت کند که در طول تاريخ بي‌نظير بود.

ايشان بيان کرد: صحابه تربيت يافته مکتب نبوي بودند که کتاب و حکمت و تزکيه را از رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم آموختند و بعد از رحلت آن‌حضرت صلي‌الله‌عليه‌وسلم هر کدام به شهري و نقطه‌اي از مناطق دنيا همانند ستاره‌اي درخشان در شب تاريک درخشيدند و کار ابلاغ اسلام و رسالت آن را انجام دادند و اين اجراء برنامه رسالت از تبليغ و تعليم رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم بود که در زمان خود آن را طراحي کرد و در زمان حيات مبارک به اجرا گذاشت و اين نشان مي‌دهد که صحابه وارثان پيامبر و مجريان برنامه‌هاي از پيش تعين شده توسط رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم بودند.

امام جمعه اهل سننت سراوان در پايان اين بخش از سخنان عنوان کرد: هيچ نقل صحيح و عقل سليم شهادت حضرت فاطمه زهرا رضي‌الله‌عنها را نپذيرفته و اين ساختگي است، فضايل و مناقب حضرت زهرا از صدها شهيد بيشتر و بالاتر است رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وسلم حضرت فاطمه را پاره تن خود و سيده زنان بهشت خطاب نمود که نقل همه اين فضائل فاطمه زهرا و اهل بيت از صحابه رسول الله است.

منبع: کانال رسمي مولانا ساداتي


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها: