دیدگاه‌های ترامپ علیه مسلمانان محور اصلی کنگره شیکاگو شد

دسته: اخبار , جهان اسلام , ویژه
بدون دیدگاه
دوشنبه - 1 ژانویه 2018

اظهارات و سیاست رئیس‌جمهور آمریکا علیه مسلمانان محور اصلی نشست سالانه جمعیت مسلمانان آمریکایی (MAS) و دایره اسلامی آمریکای شمالی (ICNA) در شیکاگو تشکیل داد.

شانزدهمین کنگره سالانه جمعیت مسلمانان آمریکایی (MAS) و دایره اسلامی آمریکای شمالی (ICNA) با حضور ده‌ها هزار مسلمان از چهار گوشه جهان در مجموعه «مک کورمیک هال» در شیکاگو که به عنوان بزرگترین مرکز سمینار و نمایشگاه در آمریکای شمالی محسوب می شود، بین روزهای 28 تا 30 دسامبر گذشته برگزار شد.

اظهارات و سیاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا علیه مسلمانان محور اصلی 11 نشست تحت عنوان‌های مختلف این کنگره را تشکیل داد.

این مورد قابل توجه بود که در هر نشست ترتیب شده با محویت متفاوت از قبیل وضعیت جوانان مسلمان، آموزش مذهبی و حقوق اسلامی به اقدامات ترامپ نظیر فرمان اجرایی منع سفر اتباع شماری از کشورهای مسلمان و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اشاره شد.

– ممنوعیت ویزای ترامپ از ممنوعیت‌های پیشین بدتر است

خلیل میک، مدیر اجرایی صندوق مسلمانان آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی به ارزیابی نخستین سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ از منظر مسلمانان آمریکا پرداخته و گفت: (ترامپ) در خصوص مسلمانان همانند سایر موضوعات، موارد غیرقابل بیان را صریحا به زبان می‌آورد. به این صورت زمینه‌ای فراهم می‌شود تا گروه‌های مخالف با مسلمانان نیز به راحتی این را نشان دهند.

اظهارات ترامپ گاهی از نظر حقوقی امتیازاتی هم در پی داشت. قانون روادید برای کشورهای مسلمان در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بسیار سخت بود اما اوباما حقوقدان قانون اساسی بود و در خصوص اقدامات قانونی چیزی نمی‌گفت که بعدا علیه خود او استفاده شود. اما ترامپ هرچه می‌خواهد بر زبان می‌آورد به همین دلیل دادگاه‌ها و مراجع قضایی بارها حکم لغو قانون روادید و محدودیت سفر را صادر کردند.

– همه جامعه آمریکا مخالف اسلام نیست

راوهی شلبی شهروند فلسطینی تبار آمریکا یکی از شرکت کنندگان با اشاره به “غیرضروری” بودن اقدام ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اظهار داشت: نمی‌توانید شهری را متعلق به شما نیست به دیگران تقدیم کنید. رئیس جمهور تنها حامیان و مخاطبان خود را در نظر دارد که آن هم بیش از سی در صد نیست.

– تاکید بر مشارکت سیاسی مسلمانان

«نهاد عوض» مدیر شورای روابط اسلامی آمریکا (CAIR) یکی از اصلی‌ترین طرفداران این موضوع است.

به گفته وی درست است که جمعیت حدود 5 میلیونی مسلمانان آمریکایی، توان تاثیرگذاری بر کل کشور را ندارند اما در برخی ایالات دو حزب رای‌های نزدیک به هم دارند. در چنین ایالت‌ها رای مسلمانان می‌تواند نقش تعیین کننده و پررنگ‌تر داشته باشد.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها: