دغدغه عالم دین باید باشد، نه مطرح کردن خود!

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
یک دیدگاه
شنبه - 31 مارس 2018

نویسنده: عبدالوحید عمرزهی

هدف عالم واقعی از تحصیل علم، خدمت دین است و نه کسب جایگاه و مطرح کردن شخصیت خود در جامعه.
علم چراغ فروزانی است فراروی انسان‌های هدفمند که با آن راه تاریک پویش و مسیر پر شبهه را روشن می‌کنند تا خود و نسلی خام گرفتار آن نشوند.
اسیر دام پهن شده‌ی شهره و نام و آوازه هم نباید شد، زیرا آزادی از آن سخت است. براستی: شهرت‌طلبی و خود برتر بینی مرضی است که دنیا و آخرت فرد را برباد می‌دهد.
یکی از مهم‌ترین اهداف بعثت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم این است که دین اسلام بر دیگر ادیان عرضه و غالب گردد. پیامبر اسلام در این هدف والا از همه چیز خود گذشت: از جان، مال، آبرو، فرزند، دوستان و… .
علماء بعنوان وارث و جانشینان پیامبر اسلام نباید از این ارثیه غافل شوند و در پی مطرح نمودن شخصیت خود باشند که ورطه هلاکت است.
عالمان دینی اگر در هر عرصه دینی استعداد دارند، آن را خالصانه صرف دین کنند که تمام اهداف دیگر فرع‌اند.
از همه چیز خود برای پیشبرد اهداف دین بگذرند. از راحتی و آسایش، از مال‌اندوزی، از زن و فرزند..
و اما اگر در زمینه‌های که استعدا و توانایی ندارند، افراد دیگری را که در آن زمینه مستعد هستند همه‌جانبه حمایت کنند؛ آنگاه الله متعال خلاف میل قلبی‌شان آنان را نیز چون نگینی درخشان و مطرح خواهد کرد؛ نه این که خود در پی مطرح کردن خود باشند و یا کارشکنی و حسادت را پیشه کنند.
این را بدانیم که هنر کارشکنی و حسادت تیشه به ریشه زدن تنه درخت وجود است نه رشد و شکوفائی آن!
الله متعال نفرت حاسادان و کارشکنان و شهرت‌طلبان را در دل مردم شعله‌ور می‌کند که خلق خدا از آنان متنفر می‌شوند در نتیجه آنان بجای صعود سقوط می‌کنند؛ ولو این که شهرت پوشالی داشته باشند.
شهرت‌طلبان این را آویزه‌ی گوش خود کنند که حقیقت با گذر تاریخ مشخص می‌شود و الله متعال لباس درو غین و دلق تزویرشان را با حقیقت آشکار می‌سازد.
برای مطرح کردن دین خون دل خورد و با همت بلند از همه چیز خود گذشت. با همت بلند کارها سهل و آسان می‌شود. فکر ژرف صاحبش را به سمت پیشرفت و رشد و بالندگی سوق می‌دهد که هر روز از روز قبل بهتر و زیباتر می‌شود. به هدف روز به روز نزدیک‌تر می‌گردد و این عنایت پروردگار است که حاسدان از آن محروم‌اند!
تمرکز در کار با تخصص به انجام موفق‌تر آن کمک می‌کند، اگر کاری انجام می‌دهیم در آن مسلم و پایدارباشیم، زیرا راحت‌تر می‌توانیم آن را انجام دهیم. با حساسیت نشان دادن به کار، موفقیت راحت‌تر عائد می‌شود.
غفلت و سستی بساطتش را جمع می‌کند و چستی و چالاکی به آدمی روی می‌نمایاند و کارهای کوچک هم بزرگ جلوه می‌کند. تلاش کنیم هر کس جای واقعی خودش را بیابد و در آن توانایی‌اش را مخلصانه نه مغرضانه صرف کند که به فضل الهی قرین پیروزی است.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
عباس 36ساله ازقم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنجشنبه 19 آوریل 2018 - 2:08 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بنام خداسلام علیکم – وا..باا…حرف وفرمایش این جناب مولوی را بایدبا طلا قاب گرفت چرا ؟ زیرا الان بعضی روحانیون (نه مراجع شیعه )در شهر قم بفکر مطرح کردن خود هستند -جوان شیعه در فقر دست وپامی زنددر محله های زند آباد وشیخ آباد قم آنوقت بعضی از این روحانیون از خدا بی خبر شیعه بفکر شکم و تجملات خودشان هستند تا اعتراض می کنیم – حکم تکفیر می دهند (فلانی داعشی و منافق و هزار بلانسبت هزار یک کوفت هزار مار است )خودشان از مردم جدا کرده اند نمونه اش من عامی را به مدرسه فیضیه حتی برای آب خوردنی وقضای حاجتی را نمی دهند — آقای سنت آنالاین این علمای شما فکر می کنند که در شهر قم همه فقط نشسته اند مجلس لایعاذ باا.. عمر کشان می گیرند – نه آقا مردم نان شب ندارند حتی از شدت سختی وبغض از این روحانیون شیعه بعضی از مردم را دیده ام (حاضرم معرفی کنم وشهادت بدهم )ناسزا به مقدسات شیعه می دهندکار به کفر کشیده شده است -شما کجای کارتشریف داریدخبر ندارید از عمق فاجعه – بقول حافظ شیرازی -سینه مالامال است از درد کو مرهمی -آنوقت حرف تند علیه ما عوام شیعه می زنید شمارا بخدا وبجان مقدس عمر رضی ا..عرائضم را منتقل کنیدبه علمای تان – وصل ا…علی محمد وآل طاهرین وصحبه صدیقین