درود بر ملت همیشه هوشیار کورد

دسته: دل‌نوشته‌ها , ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - 27 نوامبر 2017

نويسنده: یعقوب شه‌بخش

26 آبان سال جاری مثل همیشه در مراسم نماز جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان حضور داشتم و با دقت سخنان شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید را شنیدم. ایشان در بخش اصلی سخنان آن روز خود از «زاویۀ وحی و اعتقاد اسلامی» نگاهی بلندنگرانه به پدیدۀ زلزله و حوادثی از این دست داشتند و به بیان نکاتی پرداختند که پس از مراسم در قالب یادداشتی کوتاه که همان روز با عنوان «پادزهر» در کانال تلگرامی «قلم، ادب، فرهنگ و رسانه» منتشر شد، نوشتم: «در مراسم نماز جمعۀ امروز اهل‌سنّت زاهدان نکته نکتۀ سخنان مولانا عبدالحمید برایم قابل تأمل و تفکر بود. ایشان نگاهی دیگر به پدیدۀ زلزله داشت، نگاهی برآمده از قرآن مجید که متاسفانه در رسانه‌های دنیا که سهل است، در ذهن و زبان و قلم امثال منِ مسلمان هم جایی ندارد.» نوشتم: «نکته نکتۀ سخنان ایشان تلنگری است برای منِِ مسلمان که پیشرفت‌های دنیای امروز همه تبدیل به پرده شده‌اند و جلوی چشمانم افتاده‌اند تا خیلی از حقایق را نبینم.»

سخنان آن روز امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان جامع و بلندنگرانه بود. ایشان از «زلزله» سخن گفتند نه از «زلزلۀ کرمانشاه». زلزله را حاصل «خرابیِ اعمال همه» دانستند نه فقط «خرابی اعمال مردم استان کرمانشاه» مولانا عبدالحمید حتی تاکید کردند: « اینکه در یک منطقه زلزله و عذاب آمده است به این معنا نیست که عملکرد مردم آن منطقه خراب و عملکرد مردم سایر مناطق خوب است، بلکه اعمال همه‌ی ما خراب است. الله تعالی عذابش را در یک منطقه‌ای می‌آورد تا سایر مردم دنیا درس بگیرند و توبه کنند. اگر امروز الله تعالی ما را به عذاب گرفتار کند و مساجد را بر سر ما خراب کند عدل الهی است، اینکه عذاب نمی‌دهد فضل و لطف پروردگار است نه عملکرد خوب ما.»

معتقدم اینکه معاندانِ مولانا عبدالحمید پس از یک هفته سخنان ایشان را تحریف کرده‌اند و به نقل از ایشان نوشته‌اند: «علت زلزله کرمانشاه این بود که مردم این منطقه گناهکار هستند.»، عجیب نیست. به‌هرحال فعالیت‌ها و روشنگری‌های ایشان باب طبع خیلی‌ها نبوده است. خیلی‌ها مترصد فرصتی هستند تا بتوانند علیه ایشان سخنی بگویند و برنامه‌ای بچینند و به زعم خود از محبوبیت ایشان بکاهند. خیلی‌ها با برنامه دارند تلاش می‌کنند که بین شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید و ملت همیشه غیور کورد شکاف ایجاد شود و خاص و عام مناطق کوردنشین را در جبهۀ مخالف ایشان قرارگیرند. هیچ کدام از این برنامه‌ریزی‌ها و کنش‌های هدفمند عجیب نیست و آگاهان همه از آن آگاه‌اند. عجیب آن است که یک نمایندۀ مردم در مجلس شورای اسلامی در دام پهن شدۀ این معاندان بیفتد و چشم‌وگوش بسته با استناد به سخنانی تحریف شده و منسوب به امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان، از تریبون خانۀ ملت خطاب به این شخصیت همشه تاثیرگذار با طعنه بگوید: «شما که امام جماعت هستید در حیطه همان مسجد سخن بگویید و مواظب باشید امثال ریگی در منطقه شما ایجاد نشود.»
در مورد اظهارات عجیب آقای شهاب نادری، نمایندۀ مردم شریف پاوه ترجیح می‌دهم اظهارنظر دیگری نکنم. او روزی به اشتباه خود پی‌خواهد برد. نکتۀ مهم آن است که علما، چهره‌های سیاسی و عموم مردمان فهیم کورد که شناخت کافی با شخصیت، ادبیات و خط فکر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید دارند، نه تنها گرفتار دام معاندان ایشان نشده‌اند که هوشیارانه در حمایت از امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان اعلام موضع کرده‌اند. درود بر ملت همیشه هوشیار کورد.

منبع: کانال تلگرامي قلم، ادب،‌فرهنگ…


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵
برچسب ها: