دانش، بینش و کنش

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - 12 دسامبر 2017

نويسنده: نورالدین استواره

مطلبم را با اين پرسش آغاز مي‌کنم:‌ چگونه بهترین مدرس و معلم دنیا باشیم؟ معلم و استاد در کنار این‌که به فکر آموزش شاگردان هستند، باید در این بیندیشد که به نحوی نیکو این مسؤلیت خطیر و بسیار مهم را انجام دهند. گاهی در برخی از مجتمع‌هاي آموزشی مشاهده می‌شود که شاگردانی از استاد خود ناراض و نالان هستند که کتاب یا مطلب آموزشی را خوب ارائه نمی کند و یا اگر هم شاگردان اعتراض نمی کنند، تدریس آن استاد نتیجه و ثمره‌ای مناسب را ندارد. حاصل آن فقط گذراندن وقت است و دريافت اجرت!

از اين رو باید به فکر چاره بود و راهی برای بهبود وضع موجود پیدا کرد. در این مختصر سه نکته بسیار ارزشمند را یادآور می شوم که قطعا اساتید و معلمان محترم از این‌ها آگاه هستند، اما هدف فقط به استحضار رساندن است؛ با امید به این‌که کلاس درسی شایسته و بایسته داشته باشیم و نتایجی لذت بخش را به ارمغان آوریم.

1. دانش: معلم و آموزگار موفق برای ارائه یک کتاب، مطلب و نکته آموزشی باید قبل از این‌‌که آن را به سمع و نظر شاگردان برساند خود به اندازه کافی آن را دانسته و از زیر و بم و بالا و پایین و به طور کلی از تمام جوانب آن آگاهی کامل داشته باشد و تمام سوالات احتمالی را برای خود حل نماید و به اصطلاح مطلب را قبل از همه خود هضم کند.

2. بینش: مطلب این است که بعد از اطلاع دقیق از آن مطلب آموزشی استاد باید آگاهی کامل از روش ارائه آن را نیز داشته باشد و بداند یک مطلب را چگونه باید به مخاطب تفهیم کرد. در مرحله نخست شناخت کافی از توانایی خود در تفهیم مطلب داشته باشد.
و در مرحله دوم بداند که این مطلب مورد آموزش در چه سطحی است آیا بسیار دشوار است؟ یا بسیار ساده؟ و یا اینکه مطلبی است که نه زیاد دشوار است و نه زیاد ساده؟
و در مرحله سوم باید شناخت کافی و درست از مخاطبان و شاگردان داشته باشد که هوش و ذکاوت و گیرایی شاگرد در چه حدی است؟ آیا با یک بار توضیح دادن متوجه مطلب می‌شود؟ یا با دو، سه یا بیشتر از این؟

3. کنش: در آخر باید استادی که نسبت به مطلب آموزشی دانش کافی پیدا کرد و روش ارائه آن را نیز دانسته، نسبت به زمان و وقت کلاس درس بسیار دقیق باشد و قوانینی که خود معلم یا مجموعه آموزشی وضع می کند، نسبت به آن قوانین خود را متعهد بداند و در اجرای آن‌ها هیچ کوتاهی از خود نشان ندهد. با امید به این‌که مدارسی با اساتید زیرک، توانا و پرتلاش داشته باشیم.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها: