حضرت شيخ الحديث جامع کمالات علمي و عملي بود

دسته: خبر و گزارش , شخصیات , معاصرین , ویژه
بدون دیدگاه
چهار شنبه - 13 دسامبر 2017

پس از رحلت جانکاه بقية السلف، استاد العلماء شيخ الحديث مولانا محمديوسف حسين‌پور، بزرگ‌عالم اهل‌سنت، ثلمه‌ و شگاف عميقي در بدنه‌ي اهل‌سنت پديد آمد. اما از آنجائيکه تقدير خداوند متعال بر همين رفته است و چاره‌اي جز صبر و بردباري به قضا و قدر الهي، بايد سر تسليم را به بارگاه ايزد منان فرود آورد. هم‌اکنون بعد از رحلت جانسوز ايشان، اميد جامعه اسلامي به فرزند ارشد ايشان و ثقل علمي منطقه، «علامه مولانا عبدالکريم حسين‌پور» و «شيخ الحديث مولانا محمد دهقان» است. مولانا دهقان از شاگردن اوليه و هم‌سنگران قديمي حضرت شيخ الحديث رحمه الله در مدرسه علوم ديني عين العلوم گشت که در سفر و حضر مشهور به «يار غار» ايشان است؛ بنابر اين همکاران ما در پايگاه‌ اطلاع‌رساني سنت‌آنلاين با همکاري الصحوة الاسلامية، مصاحبه‌ي با ايشان ترتيب دادند که به خوانندگان گرامي تقديم مي‌گردد.

سنت‌آنلاين:‌ ابتدا از شما می‌خواهیم که بعنوان یار غار و رفیق سالیان دراز حضرت شیخ الحدیث رحمه الله بفرمائید که ایشان را چگونه شخصیتی یافتید؟ از ویژگی‌های بارز ایشان بگویید.

مولانا دهقان: بنده در اين مدت طولاني که در سفر و حضر بعنوان خدمتگذار همراه ايشان بودم، وي را شخصيتي جامع کمالات علمي، معنوي و اصلاحي يافتم. حضرت او نماد تواضع و اخلاص  و از هر ظاهر نمايي و ادعاء به دور بود. بيشتر امور مدرسه را خود به دوش مي‌کشيد. کارهاي شخصي‌اش را خودش انجام مي‌داد. در لباس، خوراک و سائر شئون زندگي ساده و مطابق با سنت سيدالمرسلين مي‌زيست. بيت گرامي‌اش که از ارثه‌يي همسر گرامي بود آنهم در نهايت سادگي بود. زندگي ايشان با آنچه در شمائل پيامبر آمده است، مشابهت داشت. بنده شاگر ايشان بودم به بنده بسيار احترام مي‌گزارد و در محافل و مجالس بنده را مي‌گفت: شما براي مردم بيان کنيد و خود بيان نمي‌کرد. الله متعال به ايشان چنان محبوبيتي عطاء کرده بود که همگان در مقابلش سر تسليم خم مي‌کردند. خداوند متعال به ايشان چنان فراستي نصيب کرده بودند که در هر امر و مشکلي راه حل آن‌را بيان مي‌کرد. همواره تمام هم و غم حضرت ايشان براي جامعه بالخصوص براي علماء و خدمتگذاران دين بود. رحلت جانگداز ايشان جامعه را تنها و يتيم گذاشت، ولي ما اميدواريم که ايشان با دست پر از اين دير ناپايدرا رحلت کرده‌اند. اما چشم اميد ما به فرزند رشيد و خلف صالح ايشان مولانا عبدالکريم است که حقا در علم، حلم و تواضع سرّ لابيه است. بنده متمسک مي‌شوم در فراق ايشان با اين شعر شاعر که مي‌گويد:

اشکوا الي الله لا الي الناس انني /*/ اري الارض تبقي و الاخلاء تذهب

سنت‌آنلاين: برخورد ایشان در مدرسه با طلاب و اساتید چگونه بود؟!

مولانا دهقان: ايشان در مدرسه اخلاق حسنه داشت. در مدرسه خود را از خدمتگذاران مدرسه برتر نمي‌پنداشت. هيچ کار مدرسه را بدون مشوره انجام نمي‌داد و اين مبارکه را تلاوت مي‌کرد «و شاورهم في الامر» و هر وقت اساتذه را توصيه مي‌کرد: غيبت نکنيد و قانون مدرسه را رعايت کنيد. هر گاه از طلاب کارهاي خلاف شرع مشاهد مي‌کرد، به آنان تذکر مي‌داد. به اساتيد مي‌گفت که اگر مردم به من و شما عزت و احترام مي‌کنند، به برکت همين طفل‌هاي معصوم است. در سخنراني‌هاي شامگاه طلاب را به لفط «طلاب عزيز» خطاب مي‌کرد.

سنت‌آنلاين: از مدیریت ایشان در مسایل مالی حوزه بگویید.

مولانا دهقان: حضرت شيخ الحديث در باب امور مالي نهايت احتياط را بکار مي‌برد؛ به اينکه اموال زکات را از صدقه تفکيک مي‌کرد. ايشان همواره از حسابدار محاسبه دقيق به عمل مي‌آورد و در آخر سال بودجه کل سال را با مخارح تطبيق مي‌داد و کل مخارج را به مردم بازگو مي‌کرد تا کوچک‌ترين شک در دل مردم پديد نيايد و حساب‌هاي بانکي مدرسه موقوف بود به امضاي هيئت مديره که از سه نفر تشکيل مي‌شد.

سنت‌آنلاين: با وجود شدت وقاطعیت وبی تعارف بودن ایشان در بیان حقیقت، محبوبیت بالای ایشان را در چه چیزی می‌بینید؟

مولانا دهقان: ايشان مصداق بارز اين حديث پيامبر اسلام بودند که مي‌فرمايد: إذا أحب الله عبدا نادى جبريل إن الله يحب فلانا فأحبه فيحبه جبريل فينادي جبريل في أهل السماء إن الله يحب فلانا فأحبوه فيحبه أهل السماء ثم يوضع له القبول في أهل الأرض. (رواه البخاري)

سنت‌آنلاين: ما در رعایت آداب ایشان بسیار شنیده ایم، ادب علم، کتاب، کلاس، اسباب علم و… در این باب چیزی بگویید.

مولانا دهقان: ايشان علم و کتاب را بسيار احترام مي‌کرد. در آخر عمر با وجود کهلت سن و ضعفي که داشتند هرگز به هنگام تدريس تکيه نمي‌زد. کلاس و اسباب علم را بسيار احترام مي‌کرد و به طلاب بسيار احترام مي‌کرد و به اساتيد توصيه مي‌کرد که طلاب محسن من و شما هستند و الله متعال به خاطر اينها از من و شما خدمت مي‌گيرد. خلاصه ايشان مجسمه‌اي ادب بودند.

سنت‌آنلاين: با توجه به شناخت خوبی که از ایشان دارید، عوامل سازنده شخصیت ایشان را چه مواردی قلمداد می‌کنید؟!

مولانا دهقان: عوامل ساختار شخصيت ايشان به نظر بنده در اخلاص، تقوا، تواضع و اخلاق ايشان منحصر بود. يکي ديگر از عوامل ساختاري شخصيت ايشان اتباع سنت حسنه رسول الله صلي الله عليه وسلم بود و نسبت به اتباع سنت بسيار حساس بود. ايشان بسيار شيفته‌‌ي علماي ديوبند بود. هر گاه اسم «علامه بنوري» را مي‌برد، اشک از ديدگانش جاري مي‌شد و از علامه انورشاه کشميري بسيار مي‌گفت و از ايشان با لقب امام العصر اسم مي‌برد. شيخ الحديث منادي وحدت بود و از اختلاف و دوستگي پرهيز مي‌کرد و علماء و مردم را به تبعيت از حضرت شيخ الاسلام مولانا عبدالحميد فرا مي‌خواند.

سنت‌آنلاين: بسیار ممنونیم که وقت گرانبهای  خویش در اختیار ما گذاشتید.

مولانا محمد دهقان: الله به شما جزاي خير عنايت کند که باعث بخش و نشر آثار و زندگي بزرگان هستيد که باشد الله متعال افرادي را به تأسي زندگاني بزرگان هدايت کند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها: