حرف حق انسان را محبوب می‌کند

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
یکشنبه - 18 مارس 2018

نویسنده: خلیل الله زعیم

در ادوار مختلف تاریخ حق با باطل دست و پنجه نرم کرده و با هم در نبردهای فکری، نطقی، سیاسی و البته فیزیکی به مبارزه پرداخته‌اند. در این میان حق همیشه سرافراز و پیروز از آب درآمده است، بیشتر نه، اگر تنها به جنبه‌ی مبارزه‌ی نطق و جهاد لسانی تمرکز کنیم، وقایع زیادی توجه‌مان را به خود جلب می‌کند.
در دنیای معاصر اگر نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که علما و پیشوایان مذهبی حقگو تا چه حد در این میدان با محبوبیت منحصر به فردی از سوی جامعه روبه‌رو شده‌اند. معدن‌هایی دعوتگر، از این قبیل در بلوچستان عزیز، کم نبوده‌اند که راحت بتوان از آن‌ها سخن گفت، نمونه‌ی بارز آن، حقگویانی همچون مولانا محمدعمر سربازی رحمه‌الله بودند که در این جبهه، گوی سبقت را ربودند. چنانچه این خصلت زیبا و خدایی مولانا، در اول مثمر محبوبیت خداوند و بعد محبوبیت جامعه شد، به همین خاطر کمتر کسی پیدا می‌شود که مولانا را با دید چپ نگاه کند.
در این نبرد توحیدی‌هایی همچون مولانا نعمت‌الله بسان ماهتاب می‌درخشند که داغ هجران او تا الان نیز احساس می‌شود، یقینا محبوبیتش به این دلیل می‌باشد. دیگر شخصیت‌هایی نیز بوده‌اند که ذکر آن‌ها در این جا شاید موجب اطناب شود.
اما در این برهه از زمان که تاریخ صفحات خالی‌اش را به ما سپرده است، اگر با دیدی منصفانه بنگریم، شیرمدانی همچون مولانا فضل‌الرحمن کوهی، نه تنها این میدان را خالی نگذاشته‌اند، بلکه می توان گفت که این «سونامی سکوت» را شکستند. چنانچه مولانا کوهی چندی پیش اثبات کرد که «حرف حق» نه تنها محبوبیت خداوند را به ارمغان می‌آورد بلکه خلق را بی‌باکانه برانگیخته می‌کند.
لذا بنده با وجود این که ارزش وصیت به علما را ندارم، ولی طبق قانون نبوی «الدین النصیحة» دوستانم را به این فراخوان دعوت می‌نمایم، که ابلاغ حرف حق را وظیفه‌ی خود بدانید. این زمان خواهد بود که جامعه اسلامی شاهد انقلاب‌های چشم‌گیری خواهد بود.

به این امید…

در ضمن به این نکته نیز یادآور شوم که ذکر علمای اعلام بالا، به این معنی نیست که دیگر علما و دعوتگران دارای نقص هستند!
در غیر این صورت برداشت غلطتان محسوب می‌شود.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲
برچسب ها: