توصيه‌ي مولانا مفتي محمدتقي عثماني به طلاب و دانشجويان

دسته: فرهنگ و جامعه
بدون دیدگاه
سه شنبه - 14 نوامبر 2017

توصیه‌ی راهگشا، جامع و سازنده‌ی استاد فرهیخته، شیخ الاسلام مولانا مفتی محمدتقی عثمانی دامت‌معالیهم به همه‌ی کسانی که علوم حوزوی یا دانشگاهی را فرا می‌گیرند.

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز ۲۱ صفر ۱۴۳۹هـ.ق، برابر با ۱۱ نوامبر ۲۰۱۷ م، هیئتی از استادان و دانشجویان «دانشگاهِ دی ایچ ای صُفّه» به دارالعلوم کراچی تشریف آوردند و بنده به دیدارشان شرف‌یاب شدم.

بنابر درخواست‌شان، بنده به اختصار از دانش حدیث برای‌شان گفتم و حدیث «مسلسل بالأوّلیة»؛ [الرَّاحِمُونَ يَرْحَمُهُمُ الرَّحْمَنُ تَبَارَكَ وَتَعَالَى، ارْحَمُوا مَنْ فِي الْأَرْضِ يَرْحَمْكُمْ مَنْ فِي السَّمَاءِ.] را به آنها درس گفتم.

با مشاهدهٔ ذوق و اشتیاق علمی آن بزرگواران، از صمیم دل خوشحال و خرسند شدم.

آنها از بنده خواستند تا چند نصیحت و رهنمود، برای‌شان بنویسم و بدرقه‌ی راه‌شان کنم، بنده نیز برای تکمیل خواسته‌ی آن عزیزان این چند سطر را می‌نویسم:

امروزه شوربختانه بزرگترین هدف از تحصیل دانش، بیش از هر چیزی پول درآوردن، دانسته شده است؛ به همین سبب فائده‌ی درست و اساسی علم به امت اسلام نمی‌رسد!

هدف بنیادی و اساسی علم باید این باشد که در شعبه‌های مختلف زندگی، به کشور و مردم خدمت شود و نیز سعی شود تا خود و جامعه‌ی خود را با اعمال نیکو و اخلاق زیبا بیاراییم.

بنده جوانان عزیز را توصیه می‌کنم هر علمی را که فرامی‌گیرند، حتما به همین نیت حاصل نمایند و فرابگیرند. ان‌شاءالله همین چیز خیر و خوبیِ این جهان و آن جهان را برای آنها به ارمغان خواهد آورد.

واللهُ سُبحانَهُ هُوَ المُوَفِّقُ

گالیکش_گلستان

۲۳صفر ۱۴۳۹ هـ.ق


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰۵
برچسب ها: