تلاش مسلمانان هند برای بازسازی مسجد «بابری»

دسته: اخبار , اخبار اهل سنت , جهان اسلام , ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - 13 فوریه 2018

به گزارش سنت‌آنلاين؛ سازمان حقوقی مسلمانان سراسر هندوستان در جلسه عمومی خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مسجد بابری بخش مهمی از زندگی دینی مسلمانان هند است و صرف‌نظر از آن امکان ندارد.
این بیانیه در حالی صادر شد که روز جمعه گذشته اعلام شده بود: مسجد بابری به یک معبد هندو تبدیل خواهد شد و زمین دیگری برای ساخت یک مسجد و دانشگاه اسلامی به مسلمانان داده می‌شود.

سال‌ها است تلاش برای تخریب مسجد بابری از سوی هندوها وجود دارد.

مسجد بابری در شهر آیودیا در ایالت اوتارپرادش هند بر فراز تپه‌ای به نام «رام کوت» وجود دارد. این مسجد در قرن شانزده میلادی بنا شد و در سال ۱۹۹۲ به دست هندوهای افراطی تخریب شد.

هندوها معتقدند که این مسجد در محل زادگاه خدای آن‌ها «راما» بنا شده و پیشتر در این مکان معبدی قرار داشته است؛ از زمان تسلط انگلیسی‌ها بر شبه قاره هند تا کنون، این مسجد موضوع درگیری‌های شدیدی میان مسلمانان و هندوها بوده است.

پیش از تخریب مسجد، خشونت بر سر این اختلاف گهگاه فوران می‌کرد و مقامات مدنی آن را با وعده ساخت معبد یا استفاده از این مسجد به عنوان محل عبادت فرومی‌نشاندند اما با تخریب مسجد بابری، ناآرامی‌ها و درگیری‌های متعدد و شدیدی آغاز شد که ابعاد مذهبی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی پیدا کرده‌ و تاکنون حدود ۲۰۰۰ نفر که بیشتر آنان مسلمان هستند در این درگیری‌ها جان باخته‌اند.

منبع: پايگاه تخصصي مسجد


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱
برچسب ها: