تعامل خوارج با اهل‌اسلام

دسته: باشگاه اندیشه , داستان‌های آموزنده
بدون دیدگاه
پنجشنبه - 29 دسامبر 2016

7a4010c728df5112a2a660b7127561f8 L 300x189 - تعامل خوارج با اهل‌اسلاميکي از علايم خوارج در حديث به اين گونه آمده است: « يقتلون اهل الإسلام و يدعون اهل الأوثان »! (ابوداود باب قتل الخوارج)؛ يعني آنان مومنين را به قتل مي‌رسانند و بت‌پرستان را رها مي‌سازند!

در تاييد اين پيشين‌گوئي پيامبر اسلام، بسي واقعات رخ داده است؛ از جمله: خوارج بعد از جدائي از لشكر سيدنا علي مرتضي کرم الله وجهه، اقدام به فتنه‌پردازي و تجاوز در جهان اسلام کردند و به مشرکان هيچ گونه تعرّضي ننمودند!

داستاني از برخورد خوارج با مسلمان را به اين گونه نقل کردند: هنگام ظهور خوارج، گروهي از اهل اسلام كه براي حج عازم شهر مكه بودند، با گروهي مسلح از خوارج رو برو شدند؛ اهل اسلام با خود گفتند: اگر ما خود را مسلمان معرفي كنيم، خوارج ما را مي‌کشند؛ بنابر اين خود را گروهي از اهل كتاب جا بزنيم كه براي تحقيق و جستجو از اسلام بدين ديار سفر نموده‌ايم.

خوارج که خود را عاملان بر قرآن مي‌دانستند، با خود گفتند: خداوند در قرآن كريم به ما توصيه كرده است: هرگاه كافري از شما تأمين خواست، به او تأمين دهيد تا كلام پرودگار را بشنود « وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّى يَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ »؛ لذا از كشتن آنان صرف نظر كرده و آنان را تا مكه مکرمه همراهمي؛ چرا كه پروردگار در ادامه‌ي آيه مي‌فرمايد: «ُثمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ»؛ يعني: آنان را به جاي امنشان برسان.

اما سوال اين است: آيا پروردگاري كه اينگونه مراعات كفار را کرده! در مورد مسلمانان هيچ توصيه‌اي ننموده است؟ مگر علاوه از اين است که خداوند، تمامي مومنان را برادر همديگر معرفي مي‌کند؟ و نيز علاوه از اين است که رسول معظم اسلام صلي الله عليه و سلم مي‌فرمايد: لزوال الدنيا أهون علي الله من قتل رجل مسلم. (مسلم، تشديد قتل المومن)؛ يعني: كشته شدن مسلماني، نزد پروردگار از نابودي تمام دنيا سنگين‌تر است!!!

اگرجایگاه واقعی مسلماني را مي‌دانستيم که خداوند متعال به او چه جايگاهي عطا کرده است، عملکرد خويش را اصلاح مي‌نموديم؛ بجای موضع‌گير علیه یکدیگر هم‌چون “سدي فولادين و بنیاني مرصوص” براي برادران مسلمان مي‌بوديم.

خداوند مسلمانان را به وسيله‌ي ايمان چنان ارزش و الايي عنايت کرده که بيت الحرام آن ارزش و حرمت را ندارد.

لااله إلا الله روح نظام هستي است! اگر نام الله متعال بر زبان حتي فردي جاري نشود، خداوند نظام هستي را نيست کرده روز دادرسي مظلومان (قيامت) را برپا مي‌کند.

در آخرت گويندگان اين کلمه‌ي مبارک رهسپار بهشت برين مي‌شوند؛ چنانکه در حديث آمده است: «من لقی الله لایشرک به شيئاً دخل الجنة.  (رواه البخاري)؛ هر شخص در حالی با پروردگار ديدار کند که با او چيزي را شريک نگرداند، داخل بهشت خواهد شد.

پيامبر اسلام در حديث ديگر مي‌فرمايد: «ما من أحد یشهد أن لا إله إلا الله و أن محمداً رسول الله صدقاً من قلبه إلا حرّمه الله علیه النار. (رواه البخاري)؛ هر شخص از صدق قلبش گواهي به لا اله الا الله و محمد رسول الله بدهد، خداوند جهنم را بر او حرام مي‌گرداند. در اخير از خداوند متعال خواستارم که ارزش ايمان و مومنين را در قلب ما جايگزين كند.

♦ محمد دهواري


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸۹
برچسب ها: