ترامپیسم، به محله «رحمت آباد» یزد رسید

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - 26 فوریه 2018

نويسنده: یاسر کرد

وقتی بنر نصب شده در یکی از محلات شهر یزد را دیدم، متوجه شدم ترامپیسم که آبشخورش در تفکرات دست راستی و ناسیونالیستی است، مرزها را در نوردیده است و به سرزمین کهن یزد رسیده است. اگر در آمریکا مکزیکی‌تبارها و آسیایی تبارها عامل برخی از آسیب‌های اجتماعی قلمداد می‌شوند، به ظن برخی از ساکنین محله رحمت آباد یزد بلوچها و افغانها عامل بیکاری و احیانا برخی از کجرفتاریها قلمداد شده و هدف برخی اقدامات مخرب قرار گرفته‌اند.

امروز وقتی داستان دیوانه‌های عبدالواحد برهانی را می‌خواندم و به این جمله رسیدم که: «یک ارزش باید در خون انسان جریان داشته باشد و با رگ و پی او پیوند داشته باشد. نه اینکه چون طفل دبستانی از روی تخته سیاهی در دفتری ، مشق شبش کنند؛ و فردا به زباله‌دانی کلاس‌اش بیندازند» به این بیش از یک سالی نظر انداختم که دونالد ترامپ چه گرد و خاکی در جهان راه انداخته و هر عمل، گفتار و توئیتش به ارزش‌هایی می‌تازد که دستاورهای یک عمر خرد و عقل بشر محسوب می‌شوند. ارزش‌هایی که بشر برای آنها هزینه‌های گزافی داده است. ارزش‌هایی که هر کدام محصول عمری تفکر اندیشمندان مختلف و مبارزه هزاران آدمی‌ای بودند که اتوپیاهایشان را با سرسختی به واقعیت تبدیل کرده و جرئی از ذات بشر شده‌اند متاسفانه در معرض تندباد تفکرات خودخواهانه ناسیونالیستی و نژادپرستانه قرار گرفته است و باز با کمال تاسف این تفکرات در کشور با نفرت از اعراب و افغانها و حتی برخی از اقوام ایرانی چهره کریه خود را نشان می‌دهد.

اعلامیه جهانی حقوق بشر، بعد از هزار سال قرون وسطی، سه سده رنسانس و عصر روشنگری، نتایج خونین دو جنگ مخرب جهانی اول و دوم، مشخص شدن سیاهی عصر برده‌داری و عیان شدن کرامت و زیبایی انسانی و… توسط نمایندگان ملل متحد مصوب شد. اما معتقدان جهانی و وطنی به «ناسیونالیسم افراطی» اینک که با الهام گرفتن از سخنان ترامپ گفتمانشان را جهانی می‌بینند در صدد نابودی حقوق شهروندی، کرامت انسانی و 30 ماده آن بر آمده‌اند.

رعایت حقوق شهروندی، حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها قومی و مذهبی، حقوق اتباع بیگانه ساکن در یک کشور حتی از نوع غیرمجاز آن. یک اصل اصیل و جهان شمول است و تعدی به این اصول یعنی تعدی آشکار به ارزش‌های جهان شمول و پذیرفته شده در عرف بین الملل. بنابراین وظیفه عقلا و اهل‌خرد کشور است که از این ارزش‌ها پاسداری کرده و نگذارند که شرایط سخت و خونین فرامرزی و دشواری‌های داخلی بر آن خدشه‌‌ای وارد کند.

مردم محله «رحمت آباد» یزد و سایر مناطق که بر طبل دیگری ستیزی و دیگری هراسی می‌دمند باید بدانند که عامل بسیاری از تنگناها و مشکلات اقتصادی جامعه میزبان تنها مهاجران نیستند بلکه معلول عوامل بی‌شماری در سطح کلان و خرد است و کوبیدن بر طبل دیگر هراسی آن هم بلوچ هراسی که سالها میزبانی شایسته برای آنان بودند؛ یعنی سقوط از ارزش‌های انسانی.

مشق کنیم، مشق انسانیت و انسان بودن و احترام به انسانها و کرامت آدمیان را….

منبع: کانال تلگرامی نویسنده


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵
برچسب ها: