تحریک افکار نه احساسات

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
شنبه - 24 فوریه 2018

نويسنده: عبدالوحید عمرزهی

دوستی برایم مطلب جالبی از کتابی نقل کرد و گفت: «اگر «احساسات» تحریک شود‌، زود فرو کش می‌کند و و قتیکه «فکر» به حرکت دربیاید از حرکت نمی‌افتد.» جمله بسیار زیبا و دلپسندی است. واقعیت هم همین است. معمولا انسان‌های احساساتی در همان لحظه چنان غیرتی می‌شوند و در فکرشان زمان و زمین را تبدیل به خاکستر می‌کنند. یکسری کارهای را می‌کنند که با شرع و عقل ناسازگاری دارد. اما بعد از گذر اندک زمانی احساساتشان فروکش می‌کند و مصداق ضرب المثل «شتر دیدی نه دیدی» می‌شوند. کارهای را که منبی بر احساسات انجام می‌دهند، نتیجه مطلوبی عایدشان نمی‌شود که تلنباری از مشکلات بر آنان فرو می‌ریزد. در بهبوهه‌ی مشکلات چنان خود را می‌باخند که از زندگی‌شان بیزار و آرزومند مرگ می‌شوند. فرد احساساتی زیاد نمی‌اندیشد. مقتضای زمان را در نظر ندارد و فکرش راکد و کند است. تحولات و حرکت‌های هم‌نوع‌شان آنان را تحریک و دردمند نمی‌کند.
آن سوی قضیه افرادی کارها را با ترازوی شرع و عقل می‌سنجد. پیامدها و محصولات آنان را زیر و رو می‌کنند. بعد از سنجیدن تصمیم می‌گیرند. اگر نفعی عایدشان می‌گردد، اقدام می‌کنند که موفقیت به قدم‌هایشان بوسه می‌زند و اگر ضرری عایدشان گردد از آن دست می‌کشند.
افکار را باید حرکت داد نه احساسات را.
وقتیکه فکر بحرکت در بیایید فروکش نمی‌کند که انسان را به حرکت وادار می‌کند.
مطالعه‌ی عمیق سیرت پیامبر اسلام و اسلاف فکر را به حرکت در می‌آورد و انسان را به میدان عمل و دعوت یاری می‌دهد.
هکذا فکر با مطالعه سیرت انسانی‌های متفکر و مطالعه‌ی کتابهایشان به حرکت در می‌آید. افرادی که انقلاب آفرین و ژرف‌اندیش بودند و در عرصه‌ی‌های دعوت و تربیت خوش درخشیدند و جهانی را دگرگون کردند. «دگرگون کرد جهانی را یک مرد خود آگاه.»
فکر اسلامی مسلمان نوشنگر شرق است؛ از جهل دینی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… .


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸
برچسب ها: