تب کانکس!

دسته: اخبار , خبر و گزارش , ویژه
بدون دیدگاه
پنجشنبه - 28 دسامبر 2017

نويسنده: کتایون محمودی/ روزنامه‌نگار اهل‌سنت – کرمانشاه

در منطقه زلزله‌زده حالا هر کانکس، معنایش: یک خانه و یک زندگیست! زندگی مردم، روی دوش تریلرهاست که از تمام ایران به طرف منطقه می‌آید. خانه‌ای از زاهدان، خانه‌ای از مشهد و تبریز و همدان، خانه‌ای از خراسان و یزد، خانه‌ای از ……. خانه‌ای از……. حالا می‌شود ادعا کرد: همه جای ایران سرای من است! از این قسمت احساسی متن که بگذریم، باید بگویم: منطقه در تب و تاب اسکان موقت، بعد از اضطرار است.

خوب می‌دانیم که کانکس، یک مسکن ضعیف و موقت است و تا چند وقت دیگر، گورستانی از قراضه‌های آن و معضل محیط زیست خواهیم داشت. هوای منطقه چنان داغ خواهد شد که کانکس‌ها تبدیل به یک تنور می‌شوند. ولی حرف من این است که زودتر باید ساخت اسکان دایم شروع شود، آن هم با نظارت مهندسان ناظر مجرب و البته بیرحم! این صفت بیرحم را به این خاطر آوردم که در ایراد برای استحکام وزیر ساخت، آنهم در مناطقی جاخوش کرده روی گسل‌های فعال، باید ملاحظه و رحم نداشت که بودجه کفاف کند….. این وام بی‌رمق هم، هنوز هیچ نشده بنیه‌ی صاحبان ملک را به تحلیل کشانده که از کجای بنا باید چشم پوشید؟

نوعی دلزدگی بین مردم منطقه، ریشه دوانده و آن حاصل این بی‌ثباتی حرف‌ها و قول هاست که همین اول راه، گنگ و غیرشفاف است و هیچ کس بدرستی نمی‌داند برآوردها و وعده‌ها، کجایش راست و چه جاهاییش، دروغ است.

منطقه ملتهب است، تب کانکس به جان همه افتاده؛ حتی آن‌هایی که خانه‌هایشان قابل سکونت است و این موضوع کنار تمام زشتی‌ها، در نمودهای ویرانی و آوار، زشت‌تر است!

در مرحله‌ی اول توزیع کانکس، سی نفر در الویت ما قرار گرفتند و ما با تحقیق موثقین و معتمدین و دیدارهای حضوری، به این سی نفر برگه‌های واگذاری مشروط دادیم که بعد از ساخت و اسکان دایم، آن‌ها را به ما برگردانند….

حالا من بعنوان کسی که عامل امداد و پیگیری یک جریان هستم خوب می‌دانم که دارم برای کاری تلاش می‌کنم که کارنامه‌اش، قبولی نخواهد بود، ولی چه می‌شود کرد؛ وقتی ما هنوز در سرزمینی ساکنیم که مردمش با شور، تصمیم می‌گیرند….

امیدوارم این روزهای سخت هم بگذرد و مردم با فهم و درک موقعیت‌های بحران، تصمیم‌های توامان شعور بگیرند!


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها: