به یاد مولانا محمد یوسف حسین‎پور – رحمه‎الله-

دسته: شخصیات , معاصرین , ویژه
بدون دیدگاه
یکشنبه - 24 دسامبر 2017

نويسنده: عبدالحق حبیبی صالحی/ افغانستان

شیخ‎الحدیث ‎مولانا ‎محمد یوسف ‎حسین‎پور رحمه‎الله، دبیر کل شورای هماهنگی مدارس دینی اهل سنت بلوچستان، مدیر حوزه علمیۀ عین‎العلوم گشت سراوان، مترجم تفسیر گران‎سنگ معارف‎القرآن و… پس از شصت و اندی سال درخشندگی در عرصه دین و دانش و خدمت‎های خداجویانه دوشنبه‎شب ۱۷ میزان ۱۳۹٦ هـ.ش. مصادف با ۱۸ محرم‎الحرام ۱٤۳۹هـ.ق. پس از عمل جراحی قلب در یکی از بیمارستان‎های شهر کراچی پاکستان راهی دیار آخرت گردید و به دیدار حق شتافت.

آشنایی من از این سوی مرزها با شخصیت شیخ‎الحدیث ‎مولانا ‎محمد یوسف ‎حسین‎پور رحمه‎الله، از مطالعه ترجمه تفسیر معارف‎القرآن رقم خورد. آن روزها در جامعه فاروقیه کراچی-پاکستان مشغول فراگیری علوم دینی بودم. اوایل ایشان را به عنوان یک مترجم می‎شناختم؛ ولی بعدها وقتی که تفسیر معارف‎القرآن را برای مکتبه فاروقیه پشاور تصحیح می‌کردم، با پرسش‎های همه‎جانبه، بُعدهای معرفتی و مقام شامخ علمی و افکار و اندیشه‎های‎ استاد بیشتر برایم آشکار شد. اینجا بود که دلیل شهرت علمی – عرفانی ایشان را که مرزهای فیزیکی و معنوی را درنوردیده بود و وی را محبوب جهان اسلام و دنیای علم و دانش و فرهنگ قرار داده بود را بیشتر درک کردم.

مولانا محمد یوسف در سال ۱۳۰۹ هـ.ش. در شهر گشت سراوان بلوچستان دیده به جهان گشود. ایشان دروس ابتدائی را در سال ۱۳٥۸ هـ.ق. همزمان با تأسیس مدرسه عین‎العلوم گشت، در همین مدرسه آغاز کرد و تحصیلات عالی را در مدارس مختلف پاکستان از محضر اساتید گران‎مایه و قطب‎های علمی آن سامان همچون مولانا محمد یوسف بنوری، مولانا عبدالرحمن کامل‎پوری، مولانا بدرعالم میرتی و… فرا گرفت و سر‎انجام در سال‎ تحصیلی ۷٤، ۷۳ هـ.ق. از بخش‎های مختلف تخصص حدیث، فقه و تفسیر با درجه ممتاز، فارغ‎التحصیل شد.

شیخ‎الحدیث حسین‎پور از سال‎های ۱۳۳٥ هـ.ش. تاکنون در وحدت و انسجام مراکز اسلامی سعی و تلاش بسیار کرد و در این راستا ابتدا به سمت مدیر و سپس سمت دبیر کلی شورای هماهنگی مدارس سیستان و بلوچستان به ایشان واگذار شد که تأسیس این شورا نیز از ابتکارهای شخص ایشان است. به همت و تلاش‎های شبانه‎روزی وی، تغییرات اساسی و بنیادی در سیستم تعلیم و تربیت مدارس دینی بلوچستان ایجاد می‎گردد. استاد فقید امسال شصتمین سال تدریس صحیح بخاری را در مدرسه عین‎العلوم را سپری می‎کرد که دانش‎آموختگان بسیاری در علوم شرعی به جوامع مختلف اسلامی تحویل داده است. تدریس استاد شیوا، ساده و علمی بود و از این رو بسیاری از علمای منطقه، فرزندان خود را برای فراگیری علوم دینی به مدرسه ایشان می‎فرستادند.

مولانا محمد یوسف از یاران و همسنگران نزدیک مولانا عبدالعزیز بانی دارالعلوم زاهدان بود که در تدوین قانون اساسی در مجلس خبرگان رهبری، بیشترین همکاری را با ایشان داشت. ایشان عمرشان را در فعالیت‎های اجتماعی، دیدار‎های مردمی، و حل و فصل منازعات قومی و مذهبی صرف می‌کرد. جامعۀ بلوچستان وی را از مصلحان بزرگ شمرده است، و حتی امنیت استان بلوچستان را مرهون منت وی و علمای همفکرش تلقی می‎کند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱
برچسب ها: