به زنجیر کشیده شدن شیاطین در رمضان

دسته: فقه و احکام , ماه مبارک رمضان , مقالات , مناسبت ها , ویژه
2 دیدگاه
پنجشنبه - 17 جولای 2014

342260 1343336280 - به زنجیر کشیده شدن شیاطین در رمضانپرسش: در بعضی احادیث گفته شده است: با آمدن ماه رمضان «شیاطین مَرَده» به زنجیر کشیده می شوند؛ منظور از «مَرَدۀ شیاطین» چیست، و علایم به زنجیر کشیده شدن آن‌ها چی ها است؟

پاسخ: پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم فرموده است: «با داخل شدن ماه رمضان دروازه های بهشت باز و دروازه های جهنم بسته و مَرَدۀ شیاطین به زنجیر کشیده می شوند» مَرَده به معنای عناد کنندگان، سرکشان و حمله کنندگان است. و مقصود از آن سرکش ترین و مهارگسیخته ترین شیاطین می باشد. آری در این ماه مبارک «مَرَده شیاطین» به زنجیر کشیده می شوند.

اما بازهم این یک حقیقت است که در رمضان شریف خطاهایی دیده می شود، گناهانی سر می زند و حتی اشتباهات بزرگی به وقوع می پیوندد. اما اگر منافع بزرگی که مومنان در این ماه قرآن به دست می آورند در نظر گرفته شود و راضی نشدن شیطان از این امر و گویا دیوانه شدن او از حرص و آز و چنگ زدنش به حیله های گوناگون برای به گناه کشاندن انسان ها مدّنظر قرار گیرد، بسته بودن دست و پای شیاطین مَرَده به وضوح آشکار خواهد شد.

آری، عبادت های انجام گرفته در رمضان بسیار مهم اند. خداوند سبحان در مورد روزه می فرماید: «روزه عبادتی است متعلق به من، آن را به نفسم نسبت می دهم. پاداش آن را نیز من خود خواهم داد.» از این لحاظ نیز انسان نمی تواند به گستردگی، عمق و جایگاه آن در پیشگاه خدا پی ببرد و حد و اندازه ای به آن قایل شود. پس به جز خداوند متعال هیچ کس یارای مکافات دادن به آن را ندارد. الله ثواب روزه را بالذات تعیین نموده و وعده داده است که آن را در سرای آخرت به عنوان یک پاداش غافلگیر کننده به روزه دار عطا کند و به مهم ترین وسیلۀ نیل به این مکافات غافلگیر کننده نیز با جملۀ: «زیرا بندۀ روزه دارم آب و غذایش را به خاطر من ترک می کند.» اشاره فرموده است.

در این مقطع زمانی مقدس، مؤمنان همراه با روزه، نماز تراویح نیز می خوانند. و به حکم این بیان الهی: «ماه رمضان است که قرآن در آن فرو فرستاده شده است تا مردم را راهنمایی کند و نشانه ها و آیات روشنی از ارشاد باشد و (میان حق و باطل در همۀ ادوار) جدایی افگند.» (بقره: ۱۸۵) از رمضان واقعاً به عنوان ماه قرآن استفاده می کنند و زیاد قرآن می خوانند. و در ضمن دلهای شان باز می شود و با سخاوت و جوانمردی می جوشند و از هر فرصتی برای انجام خیرات و حسنات بهره می برند. به فرمودۀ یک حدیث شریف: «رسول الله سخاوتمندترین انسانها بود. این سخاوت او با داخل شدن رمضان و دیدارش با جبرئیل بیشتر می شد. حضرت جبرئیل تا پایان رمضان هر شب نزد پیامبر اکرم می آمد و قرآن را عرضه می داشت. در آن روزها رسول اکرم از بادهایی که رحمت در پی دارند نیز سخاوتمندتر می شد. مؤمنان نیز با تأسی به رهبر اکمل شان در آن روزها دست به سخاوت بیشتری می زنند و تحت عنوان زکات و خیرات فطر پیوسته احسان می کنند. و فراتر از آن، شماری از مومنان در دهۀ اخیر رمضان به اعتکاف نشسته و خود را همه تن وقف عبادت می کنند.

زیرا خشم و عصبانیت شیطان در برابر چنین مسابقۀ خیر، لازمۀ طبیعت اوست. چون او در وقت اعلام دشمنی اش با آدمیزاد گفته بود: «سوگند به ذاتت، همۀ آنان را از شیرازه خواهم کشید!» و پیوسته راه های لغزاندن پاها را می جست. پس برکت رمضان شیطان و بعضی ارواح خبیث را دیوانه خواهد ساخت. و برای ربودن این ثواب بزرگ از دست انسان ها و به مقصد سروصدا ایجاد کردن در بین شان، شیاطین انسی و جنی را تحریک خواهند کرد.

چنان که دیده می شود مومنان در این فضای اطمینان و آرامش به پیمانۀ وسیعی رمضانی می شوند؛ با دقت بیشتر و با حال و هوای اخروی بسر می برند. با اجازه و عنایت الله رمضان را در سکون و اطمینان سپری کرده و از گناهان، بیشتر دوری می گزینند. معلوم می شود آن سرکشانی که می توانیم

آن ها را مَرَده شیاطین بنامیم به زنجیر کشیده می شوند. هرچند برخی از شیاطین انسی و جنی توسط یاریگرانی چون هوا و هوس در تپ و تلاش تداوم تخریبات خود هستند اما خداوند متعال راه های شیاطین سرکش و طغیانگر را مسدود نموده و اجازۀ فعالیت را بر آنان نمی دهد.

 نویسنده: فتح الله گولن

برگرفته شده از سایت رسمی گولن


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
بنده خدا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنجشنبه 19 سپتامبر 2013 - 5:25 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
ایا تمامی شیاطین در ماه رمضان بسته اند یا فقط ابلیس
لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید
متشکرم

    سنت آنلاین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنجشنبه 19 سپتامبر 2013 - 5:31 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    علیکم السلام! آنچه از حدیث فهمیده می‌شودهمین است که تمام شیاطین و جنات متمرد به زنجیر کشیده می‌شوند و ابلیس هم جزو همین‌ها است؛ البته شیاطین انسی و نفس‌های سرکش جزو اینها نیستند. والله أعلم.