«با نبود چیزکی مردم گویند چیزها»  

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
شنبه - 10 فوریه 2018

نويسنده: محمدذاکر رضائی

«تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها» ضرب المثل معروفی است و تحت آن هزاران جنایت. معنای این ضرب المثل این است: با وجود اینکه ممکن است خبرها، دهان به دهان بزرگ و طولانی شوند، اما به هر حال در ابتدا نکته‌ای هر چند کوچک وجود داشته است. لذا می‌گویند، تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها، البته من می‌گویم: «با نبود چیزکی مردم گویند چیزها».

نمی‌دانم چه اندازه به این ضرب المثل من اعتقاد دارید، ولی می‌دانم هر که جنایتی مرتکب می‌شود، تهمتی می‌زند، افترایی می‌بندد، آبروی کسی را می‌ریزد و… خودش را پشت این ضرب المثل (تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها) قائم می‌کند. گویا این را دلیل و نص صریحی برای توجیه خيانت‌های خود می‌داند. کسانی که ام‌المؤمنين عائشه را تهمت می‌زنند، آن حضرت را با القاب نعوذ بالله زشت معرفی می‌کنند، یا صحابه آن حضرت را توهین می‌کنند، یا کسانی که به زنان و مردان مومن، بعضا علما و مخلصين و داعيان دين مهر تهمت و بهتان را می‌چسپانند، بزرگ‌ترین دلیلی‌شان همین ضرب المثل است؛ وقتی می‌شنوم: چنین افرادی به نبی معصوم رحم نمی‌کنند، به اساس چنین ضرب المثلی شک می‌کنم. وقتی می‌شنوم: به زنان آن حضرت رحم نمی‌کنند که قرآن پاکی آن را بیان نموده‌است، به اساس چنین ضرب المثلی شک می‌کنم. وقتی می‌شنوم که به صحابه کرام مهر تهمت و نفاق را می‌زنند؛‌ آنهم صجابه کسانی‌ بودند که در همین دنیا از طرف الله متعال مفتخر به گرفتن مدال رزین «رضی الله عنهم و رضوعنه» از بالا آسمان‌ها شدند. توهین کنندگان دلیلشان همین ضرب المثل است. به اساس چنین ضرب المثلی شک می‌کنم وقتی می‌بینم به ائمه دین و علمای مخلص و داعيان دین و مومنین و مومنات تهمت می‌زنند. به اساس چنین ضرب المثلی شک می‌کنم وقتی می‌شنوم: «چه گردن‌های ناحقی به دار آویخته شده‌اند»، «چه انسان‌های مومنی به زندان انداخته شده‌اند»، «چه تهمت‌ها وضرب و شتم‌هایی علیه مومنین و مومنات چسپانده شده است» تمامی اینها به پشتیبانی چنین ضرب المثلی صورت گرفته است. به اساس چنین ضرب المثلی شک می‌کنم، دلم هنوز آرام نمی‌گیرد، لذا سراغ قرآن را گرفتم که در آن مطلبی است که بیانگر بطلان این ضرب المثل بی‌اساس است؛ آنجاکه مشرکین عرب می‌گفتند، الملائكة بنات الله. یا يجعلون لله البنات، قل إن كان لرحمان، ولد، يا قول يهود: عزير ابن الله، يا قول نصاری: المسيح ابن الله، اگر چنین ضرب المثلی را بپذیریم، پس نعوذ با الله حتما چیزکی بوده که جمعیت بزرگ مشرکین عرب و جمعیت بزرگ و امت یهود و جمعیت بزرگ نصاری هر کدام گفته‌اند. خداوند فرزند دارد. پس با تکیه بر این ضرب المثل نعوذ بالله می‌توان گفت نعوذ بالله حتما خدا فرزند دارد. تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها، یا قول خداوند که خطاب به پیامبر می‌گوید: «إن أشْركت ليحبطن عملك» اگر بر این ضرب المثل تکیه کنیم، حتما چیزکی بوده که خداوند، به پیامبر گفته است، شرک نکن اگر شرک کردی عملت برباد می‌شود و هزاران آیه و حدیث که با چنین ضرب المثلی تعارض دارند.

‌بجای تکیه بر ضرب المثل‌های بی‌اساس تکیه بر قرآن کنیم که خداوند می‌فرماید: «لَّوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ ظَنَّ الْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بِأَنفُسِهِمْ خَيْرًا وَقَالُوا هَٰذَا إِفْكٌ مُّبِينٌ. لَّوْلَا جَاءُوا عَلَيْهِ بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ ۚ فَإِذْ لَمْ يَأْتُوا بِالشُّهَدَاءِ فَأُولَٰئِكَ عِندَ اللَّهِ هُمُ الْكَاذِبُونَ

«وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ لَمَسَّكُمْ فِي مَا أَفَضْتُمْ فِيهِ عَذَابٌ عَظِيمٌ. إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِكُمْ وَتَقُولُونَ بِأَفْوَاهِكُم مَّا لَيْسَ لَكُم بِهِ عِلْمٌ وَتَحْسَبُونَهُ هَيِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِ عَظِيمٌ.  وَلَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ قُلْتُم مَّا يَكُونُ لَنَا أَن نَّتَكَلَّمَ بِهَٰذَا سُبْحَانَكَ هَٰذَا بُهْتَانٌ عَظِيمٌ

 يَعِظُكُمُ اللَّهُ أَن تَعُودُوا لِمِثْلِهِ أَبَدًا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ. سورة النور)؛ «چرا هنگامی که آن بهتان را شنیدید مردان و زنان مؤمن به خود گمان نیک نبردند و نگفتند که این تهمتی آشکار است. چرا چهار شاهد بر ادعای خود نیاوردند? پس اگر شاهدانی نیاورده اند، در نزد خدا در زمره دروغگویانند. اگر فضل و رحمت خدا در دنیا و آخرت ارزانیتان نمی‌بود، به سزای آن سخنان که می‌گفتید شما را عذابی بزرگ در می رسید. آنگاه که آن سخن را از دهان یکدیگر می‌گرفتید و چیزی بر زبان می‌راندید که در باره آن هیچ نمی‌دانستید، می پنداشتید که کاری خرد است و حال آنکه در نزد خدا کاری بزرگ بود. چرا آنگاه که این سخن شنیدید نگفتید: ما را نشاید که آن را باز گوییم پروردگارا تو منزهی این تهمتی بزرگ است. خدا شمار را اندرز می‌دهد که اگر مومن هستید، ابر دیگر گرد چنان کاری مگردید.»


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها: