با آینه قرآن و حدیث خود را بیاراییم

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - 30 ژانویه 2018

نويسنده: عبدالوحید عمرزهی

جلوی آینه شفاف و بی‌زنگار قرآن مجید و احادیث به نظارهٔ محاسن و معایب جان و روح خود بنشینیم. رمزها و رازها، فراز و فرودها، حقارت‌ها و جلالت‌ها و شرافت‌ها و بی‌شرفی‌های انسانی در آنها به خوبی نمایان می‌شوند…

قرآن و حدیث شرک، کفر، نفاق و… دردهای بشری را به خوبی واضح و مبرهن ساخته و نسخه شفابخش آن که توحید، ایمان، یک رنگی و… را پیچانده‌اند.

گوشه‌ای از صفحهٔ تمام نمای قرآن و حدیث نمایانگر قهرمانان ایمانی‌ای؛ هم‌چون محمد رسول الله، ابراهیم خلیل الله، موسیٰ کلیم الله، عمار، یاسر، سمیه، بلال، خباب و… است. همانهایی که ایمان را تا عمق جان خود فرو بردند و همه چیز را فدای آرمان‌های ایمان کردند و تسلیم بادهای باطل نشدند… مسلمان امروزی تا چه حدی جان‌فدای ایمان هستند؟ خود مان را در قرآن و حدیث با قهرمانان ایمانی بسنجیم.

احسان و نیکی به پدر و مادر در قرآن و حدیث بعد از مربی حقیقی/ الله مورد توجه قرار گرفته است.  قرآن مجید تأکید می‌کند که به والدین خویش ”اف“ نگویید چه رسد به آزارهای بزرگتر. پیامبر اسلام در حدیثی می‌فرماید: «بهشت زیر پای مادران است.» بیاییم و رفتاری را که با پدر و مادر داریم، در ترازوی قرآن و حدیث بگذاریم و درست و نادرست بودنش را تشخیص بدهیم.

 در قرآن مجید «اخلاق» بزرگترین موفقیت رسول الله صلى الله علیه وسلم در عرصهٔ تربیت یارانش عنوان شده است. قرآن به صراحت تمام اعلام می‌دارد: «ای محمد! اگر درشتخو و سنگدل می‌بودی، یاران شما از کنار شما پراکنده می‌شدند.» در حدیثی پیامبر اسلام اخلاق زیبا را از میان سایر اعمال سنگین‌تر در ترازوی عمل می‌شمارد. کافی است که جلوی آینه قرآن و حدیث بنشینیم و اخلاقمان را با آن بسنجیم و به پیراستن آن اقدام کنیم.

آیا برای ما که سنگ محبت و دوستی الله را به سینه می‌کوبیم و آن را شعار خود ساخته‌ایم،‌ همین قدر کافی است؟ قرآن مجید پاسخ می‌دهد که محبت الله در گرو پیروی سنت‌های رسول الله صلى الله علیه وسلم است. ما چقدر به سنت‌های رسول الله صلى الله علیه وسلم اهمیت می‌دهیم؟ کافی است که عملکرد خود را با عمل‌ها و سنت‌های آن‌حضرت صلی الله علیه وسلم تطبیق دهیم.

سمباتهٔ آلودگی و زنگ‌زدای آینهٔ زنگار زدهٔ دل و دماغ ما تلاوت قرآن مجید و ذکر الهی در قرآن و حدیث عنوان شده است. با ذکر و تلاوت قرآن مجید آینه دل شفاف و غماز می‌شود؛ تا جائی صاف می‌شود که معرفت الهی در آن منعکس می‌شود. مقاسیه کنیم که چقدر دل‌‌هایمان را آلوده یا آلوده‌زدایی می‌کنیم؟

جای جای قرآن و حدیث پیامبر صلى الله علیه وسلم سخن از تقوا و پرهیزگاری آمده و راه رسیدن به آن نیز نشان داده شده است. محاسبهٔ نفس‌، راستی گفتار، پرهیز از محرمات و انجام دادن اوامر الهی و… راه‌های رسیدن به تقوا هستند. کافی است که در آینهٔ قرآنی و حدیثی تقوای خودمان را بسنجیم که در چه  حدی است؟

محاسن و رذایل اخلاقی به خوبی در قرآن و حدیث نمایان شده‌اند. انسانیت با محاسن اخلاقی به ترقی و تکامل می‌رسد، همانطور که حیوانیت و درندگی انسان با رذایل اخلاقی ترقی و کامل می‌شود. در جلوی آینه قرآن و حدیث خویشتن را با محاسن اخلاقی بیاراییم و رذایل و هرزه‌‌های اخلاقی را از سرزمین وجودمان بیرون بیندازیم.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها: