ایران برای همه‌ ایرانیان تحقق یابد

دسته: ویژه , یادداشت‌ها
بدون دیدگاه
چهار شنبه - 29 نوامبر 2017

نويسنده: دکتر جلال جلالی‌زاده/ استاد دانشگاه و نماینده سابق مجلس

کمک‌ها و مساعدت‌های مادی و معنوی که خواهران و برادران هم‌وطن در زلزله اخیر کرمانشاه به مناطق کردنشین کردند، از نظر تاریخی، اخلاقی، انسانی و اسلامی قطعا بی‌نظیر است و باعث تغییر نگاه‌هایی شد که در اثر تبلیغات آلوده سعی در جدایی میان کردها و سایر مردمان ایران داشتند. از طرف دیگر واقعا کم‌کاری مسئولان در چند روز نخست زلزله، باعث بدبینی مردم نسبت به برخی‌ از نهادهای دولتی و غیر دولتی شد. البته‌ این به معنای تخطئه‌ این زحمات نیست و باید به مسئولان نیز خسته نباشید و خدا قوت گفت، اما هم‌وطنان باز هم از مسئولان جلو افتادند. شور و شوق، عشق و علاقه و انسان‌دوستی مردم ایران، با نگاه‌ها و انجام وظیفه‌ هیچ مسئولی، قابل مقایسه نیست. من به عنوان شاهد عینی که به شهرهای زلزله‌زده مختلف سفر کردم، هنوز هم شاهد خودروهای پر شماری هستم که برای کمک به هم‌وطنان زلزله‌زده کرد، در جاده‌های این مناطق ترافیک‌هایی به‌مراتب طولانی‌تر از جاده‌های شمال کشور ایجاد کرده‌اند. پلاکاردهای تشکری که روی آنها نوشته بود: «هموطنم، تشکر» و ابراز علاقه به کشور و مردم، نشان‌دهنده ‌ایجاد موج بلندی از همگرایی در میان ایرانیان است.

هرچند این زلزله از نظر تلفات مالی و انسانی بسیار فجیع و ناخوشایند و تاثر برانگیز بود، اما به‌نظر من در کنار آن خیرات و برکات بسیاری هم برای اهل منطقه و هم برای همه مردم ایران داشت. نگاه مردم ایران مشخص کرد که مردم بر خلاف برخی تبعیض نمی‌گذارند و ایرانی بودن برایشان کفایت می‌کند. آن دسته از مسئولانی که عقب‌تر از مردمند، این تلاش‌ها و این نوع نگاه مردم را باید سرلوحه کار خود قرار دهند.

حادثه زلزله نشان داد مردم در میان خودشان تفاوتی قائل نیستند و به دنبال تبعیض و بی‌عدالتی نیستند و خواهان این هستند که «ایران برای همه ‌ایرانیان» باشد. برخی مدیران اما برای حفظ صندلی و کرسی‌های قدرت بعضا سعی در ایجاد اختلاف دارند.

در سرپل ذهاب روستاهایی از اهل تشیع و اهل تسنن در کنار یک‌دیگر سالیان سال زندگی می‌کنند و هرگز دچار مشکل نشده‌اند. رعایت این حسن هم‌جواری باید به آنها درس‌های بسیاری بدهد. متاسفانه گاهی اوقات، برخی تلاش می‌کنند مردم را در مقابل یک‌دیگر قرار دهند. قطعا مردم ایران‌زمین به‌ این تبعیض راضی نمی‌شوند.

این زلزله به‌رغم خسارات خود برکات فراوانی نیز داشت. از جمله ‌اینکه روحیه وطن‌دوستی ایرانیان را به جهانیان نشان داد و وحدت محکم ایرانیان، فارغ از نژاد و مذهب را به رخ بدخواهان ملت کشاند.

این حس تعاون همبستگی باید همواره در همه شرایط حفظ و تقویت شود و باید در مقابل کسانی که با کج‌سلیقگی سیاسی، این وحدت ملی را تضعیف می‌کنند، ایستاد. همچنان که مصیبیت موجب می‌شود مردم همه پرده‌ها را کنار بگذارند، ما می‌توانیم از این حادثه برای روزهای خوشی و شادی استفاده کنیم و همچنان احساس کنیم از یک‌دیگر جدا نیستیم. همان‌گونه که مردم سرپل ذهاب و قصر شیرین در دوران دفاع مقدس، به عنوان مرزداران ایران، قهرمانانه در مقابل دشمن بعثی بیگانه ‌ایستادند، مردم ایران نیز با مهربانی در کنار مرزدارانشان ایستادند.

به نظر می‌رسد که از این فرصت باید برای تقویت عدالتخواهی در میان ایرانیان برای رفع تبعیض‌های منطقه‌ای استفاده کنیم و شهرهای ویران‌شده را با همدلی مسئولانه و وطن‌دوستانه، دوباره بسیار بهتر و آبادتر از قبل بسازیم تا با رفع تبعیض، شعار ایران برای همه ‌ایرانیان را به خوبی تحقق ببخشیم.

منبع: کانال تلگرامی نويسنده/ با اندکي ويرايش


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲
برچسب ها: