مولانا عبدالحمید در مراسم نمازجمعه اهل‌سنت زاهدان: ایجاد تعادل معقول در به‌کارگیری اقوام و مذاهب، رمز و حدت و بقای امنیت است

دسته: خبر و گزارش , خطبه‌ها , ویژه
بدون دیدگاه
شنبه - 17 مارس 2018
 ایجاد تعادل معقول در به‌کارگیری اقوام و مذاهب، رمز و حدت و بقای امنیت است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در خطبه‌های امروز (25 اسفند 1396) مراسم نمازجمعه اهل‌سنت زاهدان با تأکید بر لزوم برقراری «وحدت عملی»، «ایجاد یک ترکیب و تعادل معقول» در به‌کارگیری اقوام و مذاهب ایرانی را رمز حفظ و حدت و بقای امنیت دانستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «سیستانی» و «بلوچ» بزرگ‌ترین اقوام و «شیعه» و «سنی» بزرگ‌ترین مذاهب استان سیستان و بلوچستان هستند، خاطرنشان کردند: توصیه بنده آن است که باید اقوام و مذاهب استان کنار هم باشند و باهم وحدت و همدلی داشته باشند؛‌ اما باید بدانیم که وحدت با زبان حاصل نمی‌شود، تنها با شعار، آرزو و تمنا ما به وحدت نمی‌رسیم، بلکه باید ما عملا کنار هم قرار بگیریم.

مدیران استانی باید با دوراندیشی و سعه‌صدر رفتار کنند

ایشان مدیران استانی را به «سعه‌صدر و دوراندیشی» فراخواندند و گفتند: توصیه بنده به همۀ مدیران استانی این است وقتی‌که یک نفر به مدیریتی می‌رسد،‌ بلوچ باشد یا سیستانی و شهرستانی، شیعه باشد یا سنی با سعه‌صدر و دوراندیشی رفتار کنند.
ایشان افزودند:‌ شما نمایندگان محترم مجلس و مدیران باید دوراندیشی را رعایت کنید، سعه‌صدر داشته باشید، ارگان‌ها و نهادهایی که در به‌کارگیری و استخدام‌ متقاضیان از آن‌ها استعلام گرفته می‌شود، باید دید وسیع داشته باشند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: مدیران تنها برای استخدام یک فریق تلاش نکنند. اگر مدیران می‌خواهند استان توسعه پیدا کند و آباد شود و اگر دوست دارند که امنیت بر استان حاکم باشد و مردم استان باهم وحدت و همدلی داشته باشند و آیندۀ روشنی داشته باشند، باید از هر دو فریق استفاده کنند، باید در استخدام‌ها و واگذاری پست‌ها تعادل ایجاد کنند و از هر دو گروه به‌طور مساوی استفاده کنند،‌ تنها به یک گروه توجه نشود.
ایشان خطاب به اقوام و مذاهب استان، خاطرنشان کردند: عزیزان سیستانی و بلوچ، عزیزان شیعه و سنی شما دشمن دارید، دشمن شما تنها تندروها و گروه‌های معاند خارجی نیستند، بلکه شما در داخل نیز با دشمنان و گروه‌های تندرو و افراط‌گرا که ادعای خیرخواهی می‌کنند، مواجه هستید. برخی معتقدند: “تنها شیعه، نه سنی”؛ بعضی می‌‌گویند:‌ ” تنها سنی، نه شیعه” این هر دو دیدگاه افراطی و اشتباه هستند؛ ما با همدیگر برادریم، ما اخوت اسلامی، وطنی و قومی داریم.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه بر ضرورت درنظرگرفتن ترکیب و بافت جمعیتی استان در استخدام‌ها اشاره کردند و گفتند: ما اگر می‌خواهیم دشمنان‌مان ناامید شوند -که الحمدلله تا امروز چنین بوده است- و اگر می‌خواهیم وحدت و امنیت استان برای همیشه پایدار باشد، راهش این است که همدیگر را درک کنیم. مدیران باید ببینند که اینجا چه کسانی زندگی می‌کنند و ترکیب و بافت جمعیتی اینجا چگونه است. نمایندگان مجلس هم از تندروی پرهیز کنند و به‌جای قوم خود، مردم استان را درنظر بگیرند و برای حل مشکلات کل استان تلاش کنند.
مولانا عبدالحمید بر لزوم “میدان ندادن به تندروها که گاهی در لباس دوست نیز ظاهر می‌شوند” تأکید کردند و گفتند: بنده معتقدم آن شیعه و سنی که خودخواهی و زیاده‌خواهی داشته باشد، او دشمن استان است. آن‌هایی که می‌گویند:‌ اهل‌سنت را استخدام نکنید، تنها شیعه را استخدام کنید یا برعکس؛ من این افراد را واقعا دشمن توسعه و امنیت استان می‌دانم. شیعه و سنی باهم برابر هستند. ما از مسئولین امر انتظار داریم که به تندروها میدان ندهند، زیرا تندرو از هر گروهی که باشد به جامعه ضرر و نقصان می‌رساند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان «ایجاد یک ترکیب و تعادل معقول» را در استخدامی‌ها و واگذاری پست‌ها، رمز وحدت و بقای امنیت استان دانستند و خطاب به مسئولین اظهار داشتند: آقای استاندار محترم! و نماینده محترم ولی‌فقیه! انتظار ما این است که اینجا یک ترکیب و تعادل معقولی حاکم باشد. باید فریقین [شیعه و سنی] کنار هم باشند. این سیاست درست است،‌ اگر شما این سیاست را اعمال کردید، آنگاه نیروهای امنیتی و مرزبانان را از مرز جمع کنید، بگذارید آن‌ها راحت بخوابند، برای امنیت استان هزینه نکنید، هزینه امنیت را خرج آبادانی و عمران استان و ایجاد اشتغال کنید.
ایشان تأکید کردند:‌ مردم را کنار هم قرار دهید،‌ این سیاست می‌تواند در کشورهای همسایۀ ما هم تأثیرگذار باشد، ما باید کنارهم باشید و همدیگر را دریابیم.
مولانا عبدالحمید در ادامه بر لزوم وحدت عملی تأکید کردند و خطاب به اقوام و مذاهب استان تصریح کردند: شما عزیزان سیستانی و بلوچ، شما عزیزان شیعه و سنی باهمدیگر برادر هستید.‌ برادری تنها با حرف و زبان نیست، شما باید همدیگر را به آغوش بگیرید و کنار هم قرار دهید.
ایشان در ادامه خواستار تقسیم عادلانه مدیریت‌ها و معاونت‌های استانی شدند و اظهارداشتند: مدیریت‌های استانی باید تقسیم شوند و وقتی‌که یک شخص مدیر شد معاونت‌‌ها را در میان اقوام و مذاهب استان تقسیم کند. باید باهم و کنار هم باشیم تا بتوانیم استان را آباد کنیم و افرادمان را به تهران و مرکز کشور سوق بدهیم تا برای ایران خدمت کنند.

ایجاد تعادل معقول در به‌کارگیری شیعه و سنی راهگشاست

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان «سیاست ایجاد تعادل در واگذاری پست‌های دولتی را» برای تمام مناطق سنی‌نشین کشور راهگشا دانستند و گفتند: به‌کارگیری فریقین و ایجاد تعادل معقول در واگذاری پست‌ها، بهترین سیاست برای تمام مناطق سنی‌نشین کشور است. این سیاست می‌تواند در کل کشور جواب بدهد.
ایشان افزودند: کنفرانس‌ها و سمینارها مفید هستند، اما جواب نداده‌اند، تنها سازمان تقریب مذهب و کنفرانس وحدت اسلامی برای حل مشکلات، راهگشا نیستند، باید عمل‌گرا باشیم.
مولانا عبدالحمید خطاب به دولت تدبیر و امید اظهار داشتند:‌ درخواست بنده از جناب دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید این است که برادران اهل‌سنت خود را دریابید. اهل‌سنت را کنار عزیزان شیعه ما قرار بدهید،‌ در شهرستان‌ها و شهرهایی که شیعه و سنی کنار هم زندگی‌ می‌کنند، تعادل را ایجاد کنید و به حقوق همه توجه کنید،‌ این بهترین پاسخ برای قدرت‌های غاصب، استکبار جهانی و توطئه‌های صهیونیست‌ها است.
ایشان تأکید کردند: این اقدام بهترین اقدامی است که می‌تواند منطقه را آباد کند، همدلی ایجاد کند. باید دل‌ها باهم نزدیک باشند، نه اینکه تنها جسم‌ها و قالب‌ها باهم نزدیک باشند، باید قلب و قالب و جسم و روح باهم نزدیک شوند، راهش این است که برادری عملی باشد، به حقوق و مساوات توجه شود.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴
برچسب ها: