اهمیت یادگیری زبان عربی از زبان بزرگان دین

دسته: باشگاه اندیشه , فرهنگ و جامعه
بدون دیدگاه
سه شنبه - 28 مارس 2017

اهمیت و ارزش زبان عربی برای اهل علم پوشیده نیست؛ روایات متعدد بر این متفق‌اند که زبان حضرت آدم – علیه السلام- در بهشت، عربی بود و زمانی که در دنیا تشریف آورد، باز هم زبانش عربی بود. (معارف القرآن)

خداوند متعال هر اندازه که کتاب نازل فرموده، همه‌ی آنها از لوح محفوظ و به زبان عربی بوده‌اند، سپس حضرت جبرئیل – علیه السلام- آنها را به زبان نبی و رسول ترجمه کرده و به آنها می‌رسانید. اما یکی از خصوصیات قرآن کریم آن است که از زمان نزول از لوح محفوظ با همان صورت و کیفیت بر زمین نازل گردیده است.

مولانا محمد یوسف بنوری – رحمه الله- در مورد اهمیت زبان عربی می‌گوید: بین اسلام و زبان عربی رابطه‌ی محکمی وجود دارد و این نیاز به دلیل ندارد؛ زیرا که قانون و احکام اسلام به زبان عربی هستند، کتاب آسمانی اسلام (قرآن) به زبان عربی است، همچنین پیامبر اسلام زبانش عربی بوده و در تمام مدت رسالت خویش تعالیم، ارشادات و راهنمایی‌های آن هم به زبان عربی بودند. (بینات)

حضرت عمر – رضی الله عنه- می‌فرماید: «تَعَلّمُوا العَرَبِیَّهَ فَإِنَّهَا مِنْ دِیْنِکُمْ»؛ زبان عربی را فراگیرید، زیرا که از دین شماست. (ایضاح الوقف و الاستبداء: ۱/ ۱۵)

حضرت عمر – رضی الله عنه- در نامه‌ای به ابوموسیٰ اشعری – رضی الله عنه- نوشت: «اَمَّا بَعْدُ: فَتَفَقَّهُوْا فِی السُّنَّهِ وَ تَفَقَّهُوْا فِی العَرَبِیَّهِ وَأعْربُوا القرآنَ لِأَنّهُ عَرَبِیٌّ»؛ حدیث و سنت را بیاموزید و در یادگیری زبان عربی تلاش کنید و قرآن را به زبان عربی بخوانید، زیرا که قرآن عربی است. (اقتضاء الصراط المستقیم: ۲۰۷)

علامه ابو الزناد – رحمه الله- از پدر خود نقل می‌کند که: «مَا تَزَنْدَقَ مَنْ تَزَنْدَقَ بِالْمَشْرِقِ إِلاَّ جَهْلاً بِکَلَامِ الْعَرَبِ»؛ در مشرق زمین هر که کافر و زندیق شد، به خاطر ناآگاهی از زبان و ادبیات عرب بود. (المدخل الی العربیه)

حضرت عبدالله بن مبارک – رحمه الله- می‌فرماید: «لَا یُقْبَلُ الرَّجُلُ بِنُوْعٍ مِنَ الْعُلُوْمِ مَا لَمْ یَتَزَیَّنَ عِلْمُهُ بِالْعَرَبِیَّهِ»؛ قبولیت در علم آن است که شخص، علمش را به زبان عربی مزین نماید.

علامه ابن تیمیه – رحمه الله- می‌گوید: در میان زبان و ادبیات عرب و عقاید اسلامی، رابطه‌ی محکمی وجود دارد، همانطور که اعضای بدن و مفاصل با هم ارتباط دارند. (اقتضاء الصراط المستقیم: ۱۲۴)

امام رازی – رحمه الله- می‌گوید: علوم و تفسیر قرآن و همچنین حدیث را به اندازه ضرورت یاد گرفتن فرض کفایه است و یادگیری زبان عربی برای آنها به مانند کلید برای صندوقچه است که حاصل کردن آن فرض است.

علامه ابن نجفی – رحمه الله- می‌گوید: اگر چنانچه مجتهد و مفتی به زبان عربی مهارت و آگاهی نداشته باشند، هم خود را گمراه می کنند و هم دیگران را به گمراهی می‌کشانند. (الخصائص: ۳/ ۲۴۵)

نتیجه:

اهمیت و ارزش یادگیری زبان عربی در شریعت اسلام، خیلی بلند و بالاست؛ به‌طوری که انکار آن ممکن نیست.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1038 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۸۳
برچسب ها: